"Ta akcja niesie nowe, lepsze jutro nie tylko naszym dzieciom, ale i nam. Całej naszej wsi. A uroczyste otwarcie wyremontowanej świetlicy to ważny dzień". Mieszkańcy Krzczonowic nie kryli radości, że to właśnie tam odbył się w piątek wielki finał Lepszego Jutra z RMF FM! W tym roku w ramach projektu pomoc dotarła aż do czterech miejscowości - Dobroszyc na Dolnym Śląsku, Zagórza na Podkarpaciu, Olsztyna i właśnie Krzczonowic w Świętokrzyskiem.

"Ta akcja niesie nowe, lepsze jutro nie tylko naszym dzieciom, ale i nam. Całej naszej wsi. A uroczyste otwarcie wyremontowanej świetlicy to ważny dzień". Mieszkańcy Krzczonowic nie kryli radości, że to właśnie tam odbył się w piątek wielki finał Lepszego Jutra z RMF FM! W tym roku w ramach projektu pomoc dotarła aż do czterech miejscowości - Dobroszyc na Dolnym Śląsku, Zagórza na Podkarpaciu, Olsztyna i właśnie Krzczonowic w Świętokrzyskiem.
Lepsze Jutro z RMF FM w Krzczonowicach /Józef Polewka /RMF FM


Miała być nowa podłoga i regały, jest remont generalny szkoły i plac zabaw

Świetlicę środowiskową w Krzczonowicach, niedaleko Ćmielowa do akcji Lepsze Jutro zgłosiła pani Agnieszka. Prosiła o nowe meble i wymianę podłogi w jednej z sal budynku po starej szkole, gdzie dotychczas odbywały się zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży.

Kiedy jednak przystąpiliśmy do realizacji planów, okazało się, że potrzebny jest remont generalny placówki. Budynek po dawnej szkole podstawowej był w fatalnym stanie: stara spękana elewacja, odpadający tynk, przeciekająca do środka woda z rynien, przegnite legary w konstrukcji podłogi, popsute piece.

A wszystko dlatego, że gmach zbudowany jeszcze w latach sześćdziesiątych ani razu nie był gruntownie remontowany... Aż do tego roku. Projekt Lepsze Jutro z RMF FM zmienił wszystko.

Wielkie zmiany, wielka radość

Nic więc dziwnego, że mieszkańcy z okazji oficjalnego otwarcia nowych sal przygotowali festyn. Dzieci mają wolne. Niech przyjdą tutaj i świętują, bo to dla nich. Wystawimy na piątek usprawiedliwienia nieobecności w szkole - zapowiadali już wczoraj mieszkańcy Krzczonowic, którzy do późna krzątali się w budynku. Chcieli, by wszystko było dopięte na ostatni guzik przed piątkową uroczystością.

Wszystko zaczęło się dokładnie o 13. Zaplanowano mnóstwo atrakcji dla dzieci. Była żółta wata cukrowa, żółte rowery od RMF FM, konkursy z nagrodami. Gościem specjalnym była Natalia Schroeder.

Panie Renata, Anna, Gosia, Ewa i Ewelina specjalnie z tej okazji przyszykowały swojski smalec ze skwarkami, kaszankę, ogórki, wędliny i ciasta. Nie zabrakło oczywiście tortu, w radiowych barwach rzecz jasna.

Chcemy o zmianach w Krzczonowicach powiedzieć całej Polsce. Chcemy, by usłyszeli o tym w całym kraju - mówi Agnieszka, która zgłosiła Krzczonowice do projektu Lepsze Jutro. Porównując to co było, z tym co jest to jak podróż z piekła do nieba, z ziemi do gwiazd. Wszystko jest piękne, nowe, wspaniałe - dodaje. Warto marzyć i wierzyć - uśmiecha się pani Agnieszka.

Wiara czyni cuda, a marzenia się spełniają

Ale trzeba też działać - przyznaje. Walczyć. Brać przyszłość we własne ręce. Bardzo dosłownie potraktowała to grupa przyjaciół z Krzczonowic, która do świetlicy środowiskowej posyłała dzieci na zajęcia. Na początku jeszcze nie wierzyli, że to się uda, ale gdy tylko zobaczyli, że projekt Lepsze Jutro z planów wszedł w fazę realizacji - zakasali rękawy i zaczęli pomagać przy remoncie.

Panie Renia, Ania, Gosia, Ewa, Ewelina i pan Adam stworzyli swoisty "Dream Team", który niemal każdego dnia odwiedzał plac budowy. Dla tej grupy przyjaciół nie było rzeczy niemożliwych. Jak była potrzeba biegali ze ścierką i miotłą, gdy należało wywieźć gruz - ruszali z taczkami, panie nie bały się używać piły czy siekiery.

Zresztą do pracy przy remontowanym budynku garnęli się także inni mieszkańcy tej niewielkiej miejscowości. Bo jak sami mówili - w rozmowach z naszym dziennikarzem - dzięki radiu RMF FM uwierzyli w lepsze jutro i bardziej się zintegrowali.

Dla swoich dzieci to przecież robimy, dla nas wszystkich - powtarzali. Bo wreszcie i my dorośli będziemy mieli gdzie się spotkać, coś obgadać ważnego dla wsi. Takiego miejsca brakowało - mówili mieszkańcy pojawiający się na budowie. Z uznaniem patrzyli też, jak posuwają się prace. A było tego naprawdę sporo.

Nowe sale, klub i plac zabaw

Wyremontować trzeba było trzy sale w budynku, szkolny hol, łazienkę, kuchnię, przedpokój. A także pomieszczenie pod klub "Cyprysik" - miejsce, gdzie spotyka się nieco starsza młodzież z Krzczonowic.  

We wszystkich tych miejscach ułożone zostały nowe podłogi, wyrównano i odmalowano ściany, wstawiono nowe okna i drzwi. W jednej z sal miejsce starego zepsutego pieca kaflowego zajął nowy kominek typu koza. Ciepło i ogrzewanie w budynku zapewniła firma Defro.

Do pomieszczeń, w których odbywać będą się zajęcia lub spotkania lokalnej społeczności, wstawiono meble, są krzesła ortopedyczne dla dzieci, ławki z regulowaną wysokością i kanapy. Zawieszono nowe firanki i lampy. Jest naprawdę pięknie. 

W jednej z sal powstało miejsce do fitnessu. Są stepy do aerobiku, maty i taśmy oporowe do modelowania sylwetki. Kiedy będą mieć swoje zajęcia, my będziemy ćwiczyć dbać o sylwetkę - cieszą się mamy.

Nowe życie zyskał też klub "Cyprysik", który w ostatnich latach - niestety - nie cieszył się dobrą opinią. Jednak dzięki projektowi Lepsze Jutro z RMF FM młodzi ludzie znów będą mieli swój kąt. Gruntownie odremontowane pomieszczenie zmieni się w mini siłownię.

O tym, jak ważny jest dla nich klub, niech świadczy zaangażowanie młodzieży w remont pomieszczenia czy pomoc w porządkowaniu terenu. Dźwigali materiały budowlane, wynosili śmieci, karczowali teren.

Przychodzę codziennie po szkole, dzwonię po kolegów i koleżanki i do roboty - mówił naszemu reporterowi jeden z uczniów szkoły średniej. Ile możemy zrobić, tyle zrobimy -  zapewniał. I zrobili.

Wyremontowano także pozostałe pomieszczenia w budynku. W łazience i kuchni położono kafelki, jest też nowa armatura. Wszędzie zamontowano nowe drzwi firmy Voster.

Ale budynek zmienił się nie do poznania także z zewnątrz. Jest nowa elewacja, a szkoła została docieplona styropianem. Efekt jest piorunujący. Wiele osób wręcz przecierało oczy ze zdumienia.

Ale na tym nie koniec metamorfozy krzczonowickiej szkoły. Obok budynku zamontowaliśmy bezpieczny, kolorowy plac zabaw. Powstał w miejscu chaszczy i starych, 30-, 40- letnich rdzewiejących huśtawek, które straszyły w tym miejscu jeszcze przed wakacjami.

Tu będzie centrum życia wsi

Odremontowany budynek będzie służył całej wsi, także dorosłym. Wiadomo, że odbędzie się w nim sylwester na 50 osób oraz zabawa karnawałowa dla maluchów. Na przyszły rok już planowane są przyjęcia komunijne. Miało być Lepsze Jutro dla dzieci. Okazuje się, że będzie lepsze dla wszystkich.

Tym bardziej że realizując projekt udało się pomóc około trzydziestu osobom z Krzczonowic i okolic zdobyć nowe kwalifikacje. Firma wynajęta przez nas do prac przy elewacji budynku przeszkoliła bezrobotnych w zakresie tynkarstwa. Ich praktyka zakończyła się egzaminem zawodowym, a kilka osób dzięki uzyskanym kwalifikacjom już znalazło pracę. Dla nich więc to również Lepsze jutro.  

Projekt Lepsze Jutro z RMF FM wspierają partnerzy akcji: producent drzwi firma Voster oraz producent kotłów Defro

Lepsze Jutro dotarło do czterech miejsc w Polsce

W tym roku w ramach projektu pomoc dotarła aż do czterech miejscowości - Dobroszyc na Dolnym Śląsku, Zagórza na Podkarpaciu, Olsztyna i Krzczonowic w Świętokrzyskiem.

W ramach Lepszego Jutra z RMF FM na początku września uroczyście oddaliśmy przy przedszkolu w Dobroszycach nowoczesny plac zabaw wraz z rozbudowaną strefą edukacyjną  [ZOBACZCIE FOTOREPORTAŻ].

Kilka dni później zawitaliśmy do Zagórza niedaleko Sanoka, by wraz z uczniami tamtejszej podstawówki świętować otwarcie specjalnej strefy sportowo-rekreacyjnej przy szkole.  [RELACJA Z WYDARZENIA].

Z kolei w domu dziecka w Olsztynie wyremontowaliśmy salę rehabilitacyjną wraz z mini-siłownią, przekazaliśmy też dziesięć żółtych rowerów z logo RMF FM i zamontowaliśmy przed budynkiem zestaw do kalenistyki. [FILMY I ZDJĘCIA Z OTWARCIA].

 

A Ty komu chcesz pomóc?

 

Oczywiście akcję charytatywną Lepsze Jutro z RMF FM będziemy kontynuować. Za rok kolejna odsłona projektu, w ramach którego pomagamy zmienić życie na lepsze, dajemy nadzieję na Lepsze Jutro.

 

Na Wasze zgłoszenia czekamy do wiosny. Pamiętajcie: pomóc można nie tylko rodzinom w trudnej sytuacji, ale też np. placówkom, które potrzebują wsparcia, takim jak domy dziecka i szkoły.

 

Aby dołączyć do tych, którzy niosą Lepsze Jutro innym - wypełnijcie specjalny formularz na RMF24. KLIKNIJ TUTAJ>>>