Budka Krasnoludka, Bocianie Gniazdo, Ciuchcia oraz dwa Smoki. Takie między innymi zabawki staną przy przedszkolu w Dobroszycach na Dolnym Śląsku. To charytatywny projekt RMF FM pod nazwą Lepsze Jutro. W ramach akcji wraz z naszymi słuchaczami staramy się sprawić, by najbardziej potrzebujący naprawdę mieli dobre jutro.

Budka Krasnoludka, Bocianie Gniazdo, Ciuchcia oraz dwa Smoki. Takie między innymi zabawki staną przy przedszkolu w Dobroszycach na Dolnym Śląsku. To charytatywny projekt RMF FM pod nazwą Lepsze Jutro. W ramach akcji wraz z naszymi słuchaczami staramy się sprawić, by najbardziej potrzebujący naprawdę mieli dobre jutro.
W Dobroszycach powstaje plac zabaw oraz ścieżkę edukacyjną na świeżym powietrzu /Jacek Skóra /RMF FM

W przedszkolu w Dobroszycach na Dolnym Śląsku ruszyły prace montażowe. W ramach naszej akcji budujemy tam plac zabaw oraz ścieżkę edukacyjną na świeżym powietrzu. Teren poprzecinały już linki i oznaczenia. Pojawiły się pierwsze dołki. W tych miejscach będą montowane kolorowe i bezpieczne urządzenia.

Z nowego placu zabaw dzieci będą korzystały już od września. Kilka tygodni temu usunięto zardzewiałe rakiety do wspinaczki, rozpadającą się kolejkę z wagonikami i huśtawki. Po starym 65-letnim placu zabaw nie ma już śladu. Teren posprzątano i przygotowano dla ekipy, która zamontuje nowe urządzenia.

Pracę rozpoczęto od wyznaczenia miejsc, w których zgodnie z planem staną nowe atrakcje. W sumie będzie ich około piętnastu. Na największych będzie mogła się bawić jednocześnie grupa ponad dwudziestu przedszkolaków.

Plac zabaw i strefa edukacyjna mają i ładne, i bezpieczne

Na terenie przy przedszkolu powbijano metalowe pręty i powieszono sznurki. Wzdłuż nich montowane będą urządzenia. Musimy dokładnie rozmierzyć i przygotować pracę. Ponieważ każda atrakcja zgodnie z normami musi mieć swoją strefę bezpieczeństwa, by dzieci mogły się bawić bezpiecznie - przyznaje kierownik prac Mirosław Kowalczyk z firmy Saternus.

Po oznaczeniu miejsc ekipa musi wykopać kilkadziesiąt głębokich na sześćdziesiąt centymetrów dołków. To w nich montowane będą atrakcje.

Kolejny etap to skręcanie urządzeń, które do Dobroszyc dotarły w częściach. Atrakcje mają od kilkunastu do kilkudziesięciu części. Mamy kilkaset śrub. Wszystko musi być skręcane w odpowiedniej kolejności. Mamy specjalne instrukcje. To takie klocki dla dużych chłopców. Skręcanie najmniejszych urządzeń zajmuje kilkadziesiąt minut. Największych nawet kilkanaście godzin - przyznaje szef ekipy.

Etap skręcania urządzeń to ważny moment, ponieważ ekipa musi uważać, by elementy były dobrze spasowane. Nie mogą wystawać ostre i niebezpieczne krawędzie. Nie będzie żadnych szczelin czy miejsc, w których rączka dziecka mogłaby się zakleszczyć. Każda z kilkuset śrub musi być zabezpieczona specjalną nakładką. Plac zabaw i strefa edukacyjna mają być nie tylko ładne, ale przede wszystkim bezpieczne.

Na koniec ekipa zamontuje tabliczki potwierdzające wszystkie normy bezpieczeństwa. Pojawią się także specjalne instrukcje dla dzieciaków, jak korzystać z danej atrakcji.

Akcja Lepsze Jutro z RMF FM to projekt, który ma nieść pomoc, wsparcie i nadzieję tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Chcemy wraz z Wami odmienić komuś życie i ponownie dać radość - tak, jak stało się to rok temu, gdy pan Grzegorz z Szydłowca oraz jego dzieci zyskali nowy dom i nowe życie.

W tym roku pomoc trafi aż do czterech miejsc w Polsce! Tym samym pomożemy setkom ludzi - i dzieciom, i dorosłym. Pomoc popłynie do Dobroszyc na Dolnym Śląsku, podkrapackiego Zagórza, Krzczonowic w woj. świętokrzyskim i Olsztyna.

(MKam)