Msze, marsze, koncerty, wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Dziś szósta rocznica katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku Tu-154M rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym para prezydencka: Lech i Maria Kaczyńscy. Polska delegacja leciała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Uroczystości w Smoleńsku i w Katyniu relacjonuje nasz specjalny wysłannik Przemysław Marzec. Uroczystości w Polsce, przez cały dzień, opisują dla Was nasi dziennikarze.

14:45

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec na grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Towarzyszyła mu córka Kaczorowskiego, Jagoda Kaczorowska.

Duda złożył także kwiaty na grobach trzech duchownych, którzy zginęli pod Smoleńskiem: kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej ks. Zdzisława Króla, kapelana Federacji Rodzin Katyńskich ks. Andrzeja Kwaśnika i prezesa Stowarzyszenia Parafiada o. Józefa Jońca.

Uroczystości towarzyszyła wojskowa asysta honorowa.

14:08

Jarosław Kaczyński podczas odsłonięcia tablicy poświęconej prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie

14:04

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej na stołecznych Wojskowych Powązkach. Prezydent złożył też wieńce przed grobami ofiar katastrofy.

13:55

Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach w Krakowie

13:45

"W lesie katyńskim spoczywają ofiary miecza, ale wolność dla ich potomków przyszła z przelanej ich krwi" - powiedział bp Antoni Dydycz w homilii podczas mszy na cmentarzu polskich oficerów zamordowanych w Katyniu.

TU PRZECZYTASZ WIĘCEJ

13:15

Krakowskie Przedmieście w Warszawie:

13:00

W Katyniu rozpoczęły się uroczystości związane z 76. rocznicą zbrodni katyńskiej. Na miejscu jest 180 osobowa polska delegacja, której przewodniczy pełnomocniczka szefowej polskiego rządu: Anna Maria Anders. Mszy w Katyniu przewodniczy biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Dydycz. Po uroczystościach polska delegacja pojedzie do Smoleńska.

12:52

Polska delegacja na uroczystościach w Katyniu

12:37

Uroczystości przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie

12:09

Uczestnicy Apelu Pamięci przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu

12:00

Premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

11:40

Polacy i Rosjanie powinni się pojednać - usłyszał na miejscu katastrofy w Smoleńsku nasz wysłannik

11:19

Tablica umieszczona na ścianie Pałacu Prezydenckiego upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego

11:15

Pałac Prezydencki w Warszawie

11:03

Krakowianie przy sarkofagu pary prezydenckiej w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu

10:40

Biało-Czerwony Marsz Pamięci na Rynku Głównym w Krakowie

10:18

Uroczystości rocznicowe w Gdańsku

09:56

Kościół seminaryjny przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie

09:52

Prezydent Andrzej Duda rano złożył kwiaty na grobie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu. Razem z nim hołd tragicznie zmarłym rodzicom oddała Marta Kaczyńska wraz z córkami.

Te odwiedziny to zawsze duże wzruszenie dla mnie. Czas leczy emocje, powoduje, że one są inne, ale wciąż są żywe. Wspomnienie pana prezydenta, jego małżonki, wspomnienie moich przyjaciół, ludzi których znałem, którzy wtedy zginęli. To był dla nas wszystkich szok. Rzeczywiście emocje cały czas są i będą - mówił prezydent po wyjściu z krypty katedry wawelskiej.

Z Krakowa prezydent Duda uda się do Warszawy, gdzie o godz. 13.10. złoży wieniec przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. O godz. 14.25 prezydent w Świątyni Opatrzności Bożej złoży kwiaty m.in. na grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

09:50

Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim

09:39

Uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

09:34

Poranne uroczystości na miejscu katastrofy w Smoleńsku

09:30

Polska delegacja w Smoleńsku

09:21

Rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oddali na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej sprzed sześciu lat. Na Powązkach znajduje się kwatera, w której pochowanych jest 28 ofiar katastrofy.W uroczystości, zorganizowanej przez władze Warszawy, przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem wzięli udział m.in. przedstawiciele rodzin ofiar oraz władz państwowych i samorządowych, m.in: szefowa kancelarii premiera Beata Kempa, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wraz z zastępcami, prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski oraz parlamentarzyści.

SZÓSTA ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ. UROCZYSTOŚCI. ZOBACZ GDZIE


09:00

Sześć lat śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej PRZECZYTAJ WIĘCEJ

09:00

Ogrodzony pas porośnięty suchą trawą. Tak wygląda miejsce katastrofy tupolewa

08:57

Mieszkańcy Smoleńska wspominają katastrofę

08:50

Premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński uczestniczyli w mszy odprawionej w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Na placu przed kościołem zebrała się grupa osób z biało-czerwonymi flagami. Ludzie gromadzą się też na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim, gdzie odbędzie się dalsza część obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej. O 8.41, dokładnie sześć lat po katastrofie, rozpoczął się apel pamięci.

08:30

Prezydent Andrzej Duda uczestniczy w niedzielę rano w modlitwie przy grobie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu. Razem z nim hołd tragicznie zmarłym rodzicom oddaje Marta Kaczyńska razem z córkami. Prezydentowi towarzyszą też w krypcie katedry wawelskiej m.in. ministrowie jego kancelarii Krzysztof Szczerski i Wojciech Kolarski. Proboszcz parafii archikatedralnej na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki powiedział, że  w Krypcie Św. Leonarda odprawiona zostanie msza. Potem zostaną złożone kwiaty na grobie pary prezydenckiej.

08:26

Polecamy rozmowę naszego korespondenta w Moskwie "NIE MOŻEMY ODDAĆ WRAKU, BO ŚLEDZTWO TRWA"

08:17

Polacy 10 kwietnia 2016 roku w Smoleńsku

08:07

Uroczystości smoleńskie w Warszawie SPRAWDŹ UTRUDNIENIA

08:00

Smoleńsk sześć lat po katastrofie

07:30

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz przedstawiciele Prezydium Sejmu uczcili rano pamięć parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Przed godz. 8 złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą posłów i senatorów - ofiary katastrofy oraz pod tablicą poświęconą marszałkowi Sejmu III kadencji Maciejowi Płażyńskiemu, który również zginął w Smoleńsku. Pod tablicami kwiaty złożyli także przedstawiciele Platformy Obywatelskiej m.in. Tomasz Siemoniak.

Całość obchodów zakończy o 21.00 Apel Pamięci i wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Groby ofiar katastrofy smoleńskiej odwiedzają także politycy PO, PSL i SLD.

(ug)