Dziś niedziela 10 dzień kwietnia. Szósta rocznica katastrofy smoleńskiej. Uroczystości związane z jej obchodami odbędą się m.in. przed Pałacem Prezydenckim, na stołecznych wojskowych Powązkach oraz w Krakowie. Do Smoleńska wyleciała delegacja władz państwowych. W Polsce w obchodach organizowanych przez PiS wezmą udział premier i prezydent.

W niedzielę około godz. 13. Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Wojskowych Powązkach. Około godz. 14. w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie prezydent złoży wieńce na grobach prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, Józefa Jońca, Zdzisława Króla oraz Andrzeja Kwaśnika. O godz. 16.50 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy. Potem, odsłonięta zostanie tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu, umieszczona na Pałacu.

W niedzielę wieczorem Andrzej Duda weźmie udział we mszy w intencji ofiar katastrofy w Bazylice Archikatedralnej Jana Chrzciciela w Warszawie. Po uroczystości, spod katedry wyruszy marsz pamięci przed Pałac Prezydencki.

Premier Beata Szydło od godz. 10.00. do 12.45. będzie odwiedzać groby ofiar katastrofy m.in. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Następnie o godz. 14.10. szefowa rządu weźmie udział w uroczystości odsłonięcia tablicy na gmachu Ministerstwa Rozwoju przy Pl. Trzech Krzyży, która upamiętniać będzie minister rozwoju regionalnego Grażynę Gęsicką. W niedzielę 10 kwietnia delegacja władz państwowych udaje się także do Smoleńska i Katynia na uroczystości związane z rocznicą zbrodni katyńskiej. Przewodniczyć jej będzie pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders.

Własne obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej organizuje PiS. Wezmą w nich udział zarówno premier Szydło, jak i prezydent Duda. Przez cały dzień na scenie w pobliżu Pałacu Prezydenckiego będą wyświetlane filmy poświęcone katastrofie, zaplanowany jest także m.in. koncert. Całość obchodów zakończy o 21.00 Apel Pamięci i wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Groby ofiar katastrofy smoleńskiej planują w niedzielę odwiedzać także politycy PO, PSL i SLD.

Uroczystosci w całej Polsce

W wielu miastach Polski odbędą się obchody upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej. W ich intencji odprawione zostaną msze, pamięci ofiar dedykowane będą marsze, koncerty i wystawy. W wielu miejscach zapłonie 96 zniczy. W niektórych miastach 10 kwietnia o 8.41 zabrzmią syreny.

Dolnośląskie

We Wrocławiu, w niedzielne południe odbędzie się msza na cmentarzu przy ul. Smętnej pod krzyżem upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Po południu zostaną złożone kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy związane z Wrocławiem - posłankę Aleksandrę Natalli-Świat, posła Jerzego Szmajdzińskiego, ministra w Kancelarii Prezydenta RP Władysława Stasiaka oraz Janinę Natusiewicz-Mirer. Wieczorem we wrocławskiej katedrze mszę w intencji ofiar katastrofy i ojczyzny odprawi metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Następnie sprzed katedry ruszy marsz milczenia, który dotrze do Rynku, gdzie zaplanowano apel pamięci.

Kujawsko-Pomorskie

Przedstawiciele władz państwowych złożą kwiaty na grobach dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej - tłumacza Aleksandra Fedorowicza w Bydgoszczy i oficera BOR ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie k. Kcyni. W niedzielę w Kowalewie Pomorskim zostanie odsłonięty obelisk poświęcony pamięci ofiar katastrofy.

Lubelskie

W Lublinie tradycyjnie uroczystości - z zachowaniem ceremoniału wojskowego - organizuje społeczny komitet. Późnym popołudniem na placu Litewskim w centrum miasta odczytana zostanie odezwa komitetu, będą też odczytane nazwiska wszystkich ofiar katastrofy. Zapłonie 96 zniczy. W kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski mszy w intencji ofiar katastrofy przewodniczyć ma bp Ryszard Karpiński.

Uroczystości upamiętniające posła PSL Edwarda Wojtasa organizują ludowcy. Przed południem w archikatedrze lubelskiej zostanie odprawiona msza w jego intencji. Potem zaplanowano uroczystości przy grobie posła, gdzie w imieniu premier i prezydenta kwiaty ma złożyć wojewoda lubelski.

Lubuskie

W Zielonej Górze główne uroczystości odbędą się w niedzielę na cmentarzu komunalnym przed obeliskiem poświęconym ofiarom katastrofy. O godz. 8.41 rozlegnie się dźwięk syren. Wieczorem w zielonogórskiej konkatedrze odbędzie się msza. W gorzowskiej katedrze uroczystą liturgię będzie koncelebrować bp Tadeusz Lityński. Po mszy zostaną zapalone znicze przy Białym Krzyżu, a na murach katedry zostanie zawieszona tablica upamiętniająca ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. Na grobach gorzowian, którzy zginęli w katastrofie - Anny Marii Borowskiej i jej wnuka Bartosza, delegacje złożą wiązanki. Oboje w Katyniu mieli reprezentować gorzowskie środowisko Rodziny Katyńskiej.

Łódzkie

W niedzielę wieczorem zaplanowano mszę w archikatedrze łódzkiej. Rano władze samorządowe złożą kwiaty na grobie mec. Joanny Agackiej-Indeckiej, która pełniła funkcję przewodniczącej Naczelnej Rady Adwokackiej. Ze Spały wyruszy Sztafeta Pamięci gen. broni Tadeusza Buka. Jej uczestnicy, którzy do pokonania mają prawie 500 km, pobiegną do Żagania (Lubuskie). Bieg ma się zakończyć 24 kwietnia.

Małopolskie

W niedzielę rano ulicami Krakowa z Rynku Głównego pod Krzyż Katyński u stóp Wawelu przejdzie VI Biało-Czerwony Marsz Pamięci pod patronatem Zuzanny Kurtyki, wdowy po prezesie IPN Januszu Kurtyce. Przed krzyżem odbędzie się uroczystość z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej. Marsz zakończy się modlitwą i wartą honorową na Wawelu.

Opolskie

Niedzielne uroczystości rozpoczną się w Opolu mszą w katedrze w intencji ofiar katastrofy. Potem zaplanowano Marsz Pamięci ulicami miasta pod pomnik Żołnierzy Wyklętych. Tam odbędzie się apel pamięci. Po okolicznościowych wystąpieniach złożone zostaną kwiaty. Mszą i kwiatami pod tablicą okolicznościową ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej uczci też Brzeg.

Podkarpackie

W rocznicę katastrofy przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej złożą wieńce na grobach ofiar, które zostały pochowane na terenie woj. podkarpackiego: senatora Stanisława Zająca w Jaśle oraz posła i b. marszałka województwa Leszka Deptuły w Mielcu. Kwiaty zostaną złożone także pod pomnikiem poświęconym ofiarom katastrofy związanym z Podkarpaciem przed Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie. W Jaśle w niedzielny poranek zaplanowano uroczystości przy grobie senatora Zająca. Potem w jasielskiej farze zostanie odprawiona msza. Po niej wyruszy pochód pod pomnik Golgota Wschodu - tam zaplanowano m.in. apel pamięci.

Podlaskie

Główne obchody rocznicowe w Białymstoku, pod pomnikiem ofiar katastrofy, poprzedzą msza św. w kościele św. Rocha, liturgia w cerkwi Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu oraz nabożeństwo ewangelickie. W krypcie w cerkwi Zwiastowania w Supraślu, gdzie spoczywa prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego abp Miron Chodakowski, który zginął w katastrofie, odbędzie się również panichida za zmarłych. W miejscach spoczynku wicemarszałka Sejmu i Senatu Krzysztofa Putry, stewardessy Justyny Moniuszko oraz abpa Mirona Chodakowskiego przedstawiciele władz złożą kwiaty.

Kwiaty będą też złożone w innych miejscach pamięci, np. pod Krzyżem Smoleńskim w Sanktuarium w Świętej Wodzie, pod pomnikiem katyńskim w Białymstoku oraz pod tablicą przy ul. Mazowieckiej w Białymstoku upamiętniającą ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Kaczorowskiego upamiętnia też Uniwersytet w Białymstoku. Na 11 kwietnia zaplanowano ponowne, po przenosinach w nowe miejsce, otwarcie gabinetu z pamiątkami, meblami i księgozbiorami prezydenta Kaczorowskiego, które w 2010 roku zostały przekazane uniwersyteckiej bibliotece. Pamięci ofiar katastrofy dedykowane będą w niedzielę koncert w Centrum Archidiecezjalnym, a w Supraślu wystawa fotografii Joanny Błońskiej "Po katastrofie smoleńskiej...".

Pomorskie

W niedzielę w południe w Katedrze Mariackiej mszę odprawi metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Śląskie

10 kwietnia przedstawiciele władz woj. śląskiego złożą kwiaty i zapalą znicze na grobach ofiar katastrofy - wicemarszałek Senatu, wieloletniej dziennikarki Polskiego Radia Krystyny Bochenek w Katowicach, rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego w Częstochowie oraz posła Grzegorza Dolniaka w Będzinie.

Świętokrzyskie

W niedzielę zostanie odprawiona msza w intencji ofiar w bazylice na Świętym Krzyżu. W Opactwie Ojców Cystersów w Jędrzejowie odbędzie się uroczystość wraz z odsłonięciem epitafium poświęconego pamięci Przemysława Gosiewskiego. Msza w intencji ofiar zostanie odprawiona w kolegiacie Św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim. W Starachowicach odbędzie się "Apel Smoleński", po którym uczestnicy pojadą do Warszawy.

Warmińsko-Mazurskie

W Olsztynie, podobnie jak w latach ubiegłych, w niedzielę rano na Rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej zapłonie 96 biało-czerwonych zniczy. O godzinie 8.41 włączona zostanie syrena alarmowa. Po niej trębacz odegra utwór "Cisza". Uroczystości zakończą się minutą ciszy. Tego dnia na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo odbędzie się apel pamięci.

Wielkopolskie

10 kwietnia w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu odprawiona zostanie msza w intencji Lecha i Marii Kaczyńskich oraz wszystkich ofiar katastrofy. Po mszy poświęcone zostaną znicze, które następnie zapłoną przy każdym z 96 dębów, symbolizujących tych, którzy zginęli w Smoleńsku. Dokładnie w godzinę katastrofy, o godz. 8.41 zabrzmi dzwon Maryja Bogurodzica. W Kaliszu przedstawiciele władz państwowych i lokalnych złożą kwiaty na grobie Gabrieli Zych. W Koninie uroczystości rozpoczną się mszą w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe. Po mszy, pod tablicą upamiętniającą katastrofę smoleńską oraz pod Stacją Katyńską Polskiej Drogi Krzyżowej uczestnicy wydarzenia zapalą znicze i złożą wiązanki kwiatów.

Zachodniopomorskie

W Szczecinie zaplanowano mszę św. w intencji ofiar katastrofy, którą odprawi metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, a po niej koncert. Msze odbędą się także w Koszalinie i Kołobrzegu. W Kołobrzegu pod tablicą poświęconą Sebastianowi Karpiniukowi na stadionie miejskim nazwanym jego imieniem zapłoną znicze, a jego przyjaciele i kibice złożą kwiaty. Szczecin, Koszalin i Świnoujście uczczą także pamięć ofiar syrenami alarmowymi.

(ug)