Ta tragedia jest rezultatem całej masy poważnych błędów popełnionych przez załogę samolotu jak i przez członków delegacji, będących na pokładzie. Okoliczności tej katastrofy znamy dokładnie – mówi w rozmowie z korespondentem RMF FM w Moskwie, Aleksiej Muchin szef Centrum Politycznej Informacji w Rosji. Jak podkreśla, Rosja nie zakończyła śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej. Jeżeli zakończy, przekaże wrak.

Przemysław Marzec: W Polsce nie uważa się badania przyczyn katastrofy smoleńskiej w Rosji za obiektywne. W Rosji uważa się sprawę za zamkniętą, a w Polsce coraz więcej osób uważa, że to nie była zwykła katastrofa.

Aleksiej Muchin: Są oficjalne stanowiska MAK i Komitetu  Śledczego w Rosji, który nie zakończył śledztwa. Dlatego nie może oddać Polsce wraku, czy rejestratorów. Ale po zakończeniu wszystko zostanie przekazane. To dziwne, ale przez parę lat, te rezultaty nie były kwestionowane w Polsce.

Nic podobnego. W Polsce pojawiały się głosy kwestionujące rosyjskie ustalenia ws. śledztwa smoleńskiego.

Jednak, kiedy pojawiła się specyficzna polityczna koniunktura różni politycy zaczęli natychmiast grać tą kartą. Ta tragedia jest rezultatem całej masy poważnych błędów popełnionych i przez załogę samolotu i przez członków delegacji będących na pokładzie. Okoliczności tej katastrofy znamy dokładnie. Oczywiście żadnego zamachu terrorystycznego nie było. Była seria tragicznych błędów. Jeżeli spojrzeć na to, co działo się na pokładzie samolotu, to z różnych powodów polska strona tego nie zauważa. A z przesadą reaguje na inne fakty. Sądzę ,że jest to objaw upolitycznienia tego incydentu.

SZÓSTA ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ. OBCHODY W CAŁEJ POLSCE

W Polsce panuje przekonanie, że Kreml celowo ignoruje żądania Polski zwrotu wraku i czarnych skrzynek. Władimir Putin rozmawia z wieloma politykami europejskimi. Polskę, rosyjskie władze ostentacyjnie ignorują.

Rosja ma oczywistą pretensję wobec polskiego kierownictwa. Jeżeli, oni nie bronią swego narodowego interesu - a jeżdżą po wytyczne do Waszyngtonu - to Rosja swoje problemy z Polską będzie rozwiązywać w Waszyngtonie. Putin niejednokrotnie ogłaszał swoją metodę stosunków z różnymi krajami. Jeżeli te kraje  bronią swoich interesów, to dobrze, będziemy z nimi rozmawiać bezpośrednio, szczerze i otwarcie. Jeśli jednak kraj podąża w głównym nurcie interesów innego kraju, czy to Wielkiej Brytanii, czy USA, to będziemy rozmawiać z nimi, a nie z wami.

(ug)