Biegli nie stwierdzili na wraku tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem, pozostałości materiałów wybuchowych lub elementów ich rozkładu - poinformował na konferencji prasowej płk Ireneusz Szeląg z Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Potwierdziła się natomiast obecność nitrogliceryny. Biegli stwierdzili ją w pojemniku z nazwą leku nasercowego. Jak podkreślił płk Szeląg, wyniki badań próbek pobranych z wraku i miejsca katastrofy nie stanowią opinii ekspertów na temat tego, czy na pokładzie prezydenckiego samolotu doszło do wybuchu, czy też nie.

W 14 próbkach oraz dwóch próbkach kontrolnych biegli stwierdzili obecność śladowych ilości difenyloaminy, a w czterech próbkach - paranitrodifenyloaminy - substancji nieposiadających właściwości wybuchowych. Z kolei na czterech innych próbkach biegli stwierdzili obecność siarki, także nieposiadającej takich właściwości - wyliczał również płk Szeląg. Dodał, że dwa pierwsze związki są "powszechnie używane przy produkcji niektórych tworzyw sztucznych".

Płk Ireneusz Szeląg zapewnił również, że biegli nie mają podstaw, by stwierdzić, że dostarczone z Rosji próbki zostały w jakikolwiek sposób naruszone, i nie mają co do tego wątpliwości. Chodzi o 258 próbek - 124 próbki gleby z miejsca katastrofy i 134 próbki z wraku. 

Był wybuch czy nie było?

Mimo że na wraku nie stwierdzono obecności materiałów wybuchowych, śledczy nadal nie mogą wykluczyć wybuchu. Prokuratorzy powtórzyli na konferencji prasowej, że wyniki badań próbek są tylko jednym z elementów całościowej opinii biegłych. Oczekuję na wydanie opinii i przebadanie próbek pobranych z ciał ekshumowanych ofiar katastrofy. (...) Biegli będą też badać pozostałości elementów metalowych i powłokę lakieru z samolotu, którą wydobyto z brzozy badanej na początku roku - podkreślił szef WPO.

Prokuratorom brakuje jeszcze kompleksowej opinii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego - dziś przedstawiono jedynie sprawozdanie z badań próbek, bez oficjalnych wniosków. Nadal nie ma wyników badań próbek pobranych z ubrań i ciał ofiar.

Szeląg dodał również, że na przełomie lipca i sierpnia planowany jest kolejny wyjazd biegłych w celu dokonania kolejnych badań.

Zakończenie śledztwa bez wraku? "Wydaje się, że taka możliwość istnieje"

Dopytywany, czy istnieje możliwość, by prokuratorzy zamknęli śledztwo ws. okoliczności katastrofy, zanim do Polski wrócą np. wrak tupolewa i czarne skrzynki - płk Szeląg podkreślił, że strona polska dysponuje "w pełni wiarygodnym materiałem dowodowym" w zakresie parametrów lotu. Wydaje się, że taka możliwość istnieje. Oczywistym jest, że lepiej byłoby te materiały mieć - dodał.

Rosjanie oddali broń BOR-owców

Tuż po rozpoczęciu konferencji prasowej Naczelny Prokurator Wojskowy płk Jerzy Artymiak poinformował, że dzisiaj rano attache wojskowy polskiej ambasady w Moskwie odebrał od strony rosyjskiej 7 sztuk broni i amunicję należące do polskich funkcjonariuszy BOR, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Zobacz również:

  • Mecenas Stefan Hambura chce odsunięcia od prowadzenia śledztwa smoleńskiego wszystkich sześciu prokuratorów, którzy byli w Rosji tuż po katastrofie prezydenckiego tupolewa. Wniosek w tej sprawie złożył już do prokuratora generalnego. Argumentuje, że prowadząc dalej śledztwo prokuratorzy mogą tuszować swoje błędy popełnione na samym początku postępowania. więcej

Jak dodał, kwestia przekazania stronie polskiej broni i amunicji stanowiła temat marcowych rozmów prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta z jego rosyjskim odpowiednikiem w Moskwie.

Szef NPW poinformował również, że w maju Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie otrzymała opinię biegłych z zakresu profilowania portretów psychologicznych członków załogi tupolewa. Jak jednak dodał, opinia ta nie będzie ujawniana, bo zawiera tzw. dane wrażliwe. Profile psychologiczne poznali już pełnomocnicy rodzin załogi, a obecnie prokuratura chce ustalić, czy rodziny zgadzają się na przekazanie treści opinii pozostałym stronom postępowania.

Konferencja wojskowych prokuratorów opóźniła się w związku z wnioskiem mec. Stefana Hambury do Naczelnego Prokuratora Wojskowego. Pełnomocnik części rodzin ofiar smoleńskich domagał się we wniosku wyłączenia płk. Ireneusza Szeląga i ppłk. Janusza Wójcika z wszelkich czynności związanych ze śledztwem w sprawie katastrofy, w tym z uczestnictwa w oczekiwanej konferencji prasowej. Szef NPW podjął decyzję, że nie uwzględni wniosku mec. Hambury.

Eksperci pobrali ponad 250 próbek

We wtorek wojskowi śledczy dostali sprawozdanie biegłych dotyczące badań próbek z wraku tupolewa. Ponad 250 różnego rodzaju próbek - wymazów, próbek gleby i wycinków materiałów z wraku - zostało zabezpieczonych na przełomie września i października 2012 roku. Wtedy to wojskowy prokurator wraz z biegłymi i ekspertami brał udział w uzupełniających oględzinach wraku, elementów samolotu oraz miejsca i rejonu katastrofy.

W grudniu zeszłego roku próbki trafiły do kraju, a ich badanie prowadziło Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji w Warszawie. Czas badania jednej próbki wynosi, zdaniem biegłych, od kilku do kilkudziesięciu godzin. Dlatego też przyjęty przez biegłych termin sześciu miesięcy, jako pozwalający na wykonanie badań 250 próbek, jest w pełni uzasadniony i realny - informowała w styczniu NPW. W maju biegli poinformowali prokuraturę, że zakończenie badań planują na koniec czerwca.

Zaczęło się od publikacji "Rzeczpospolitej", śledczy zaprzeczali

Sprawa badania próbek stała się głośna, gdy w końcu października zeszłego roku "Rzeczpospolita" napisała, że jesienią 2012 roku śledczy znaleźli na wraku samolotu ślady trotylu i nitrogliceryny.

Prokuratura wojskowa wskazywała, że wyświetlenie się napisu TNT na detektorze używanym przez ekspertów podczas pobierania próbek z wraku nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem obecności trotylu. Na początku marca NPW poinformowała natomiast, że na ówczesnym etapie badań próbek biegli nie stwierdzili śladów materiałów wybuchowych.