"Ujawnienie umowy z Luisem Moreno Ocampo może mieć szkodliwy wpływ na wykonywanie zadań w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa państwa". Tak minister obrony narodowej tłumaczy odmowę udostępnienia porozumienia z Luisem Moreno Ocampo, byłym głównym prokuratorem Międzynarodowego Trybunału Karnego.

"Ujawnienie umowy z Luisem Moreno Ocampo może mieć szkodliwy wpływ na wykonywanie zadań w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa państwa". Tak minister obrony narodowej tłumaczy odmowę udostępnienia porozumienia z Luisem Moreno Ocampo, byłym głównym prokuratorem Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Wrak tu-154M /Przemysław Marzec /RMF FM

Pod koniec marca polski rząd podpisał umowę z Luisem Moreno Ocampo w sprawie sprowadzenia wraku Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem. 

Dziennikarz RMF FM Grzegorz Kwolek - na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej - wystąpił do MON z wnioskiem o ujawnienie treści tego dokumentu. Spotkał się jednak z odmową. 

W piśmie, podpisanym osobiście przez Antoniego Macierewicza, można przeczytać, że ujawnienie treści umowy mogłoby spowodować szkody dla Rzeczypospolitej Polskiej i dlatego, powołując się na ustawę o ochronie informacji niejawnych, MON odmawia pokazania umowy.

Jednocześnie resort przyznaje, że umowie nie nadano klauzuli niejawności, ale treści w niej zawarte można by uznać za niejawne, bo - i tu ponownie pada ten sam argument - ich ujawnienie spowodowałoby szkody, albo byłoby niekorzystne dla naszego państwa.

MON nie chce podać, o jakie ewentualne szkody i zagrożenia może chodzić, bo to też ma być informacja niejawna.

Poniżej znajdziesz całe pismo, które otrzymał nasz dziennikarz.

"Nie obiecałem polskiemu rządowi sukcesu"

Rząd wynajął byłego prokuratora MTK, by sprowadził do Polski szczątki tupolewa

​Polski rząd wynajął byłego głównego prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego Luisa Moreno-Ocampo, aby pomógł sprowadzić do Polski wrak prezydenckiego tupolewa, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". czytaj więcej

W marcu podczas rozmowy z "Dziennikiem Gazetą Prawną" argentyński prokurator tłumaczył, że został poproszony przez Antoniego Macierewicza o pomoc, by w oparciu o prawo międzynarodowe i swoje doświadczenie w rozwiązywaniu konfliktów międzynarodowych wziąć udział w procesie zmierzającym do odzyskania wraku polskiego samolotu z Rosji".

Czego dotyczy umowa? Próby odzyskania wraku samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem. (...) Zapewniam niezależną i bezstronną opinię, opierając się na prawie międzynarodowym, co ma doprowadzić do rozwiązania problemu i zwrócenia wraku samolotu. (..) Mój wkład ma mieć charakter wyłącznie ekspercki, doradczy w kontekście prawa międzynarodowego- zaznaczył wówczas prawnik.

Nie obiecałem polskiemu rządowi sukcesu, obiecałem tylko, że spróbuję pomóc - podkreślił.

Światowa sława wśród prokuratorów

65-letni Moreno Ocampo jest doświadczonym prokuratorem, znawcą prawa karnego. W tej chwili wykłada na Harvardzie i jest konsultantem we własnej firmie Moreno Ocampo Consulting.

Zasłynął w latach osiemdziesiątych jako oskarżyciel w procesie junty, której członkiem był generał Videla.

Po odejściu z prokuratury otworzył praktykę adwokacką; reprezentował m.in. ofiary niemieckiego zbrodniarza nazistowskiego Ericha Priebkego w czasie postępowania ekstradycyjnego. Bronił też słynnego Diego Maradonę.

Później przez wiele lat pracował w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze; stawiał m.in. zarzuty zbrodni przeciwko ludzkości w Ugandzie i ludobójstwa w Darfurze. Starał się też postawić przed trybunałem przywódcę Libii - dopóki ten nie został zabity przez swoich rodaków.

(ph)