Na odcinku ochranianym przez placówkę straży granicznej w Szudziałowie doszło do siłowej próby przekroczenia granicy. Dwie osoby w cywilnych ubraniach rzucały kamieniami i gałęziami w stronę polskich patroli - poinformowała rzeczniczka straży granicznej por. Anna Michalska.

W niedzielę ok. godz. 13:30 doszło do siłowej próby przekroczenia granicy na odcinku ochranianym przez placówkę straży granicznej w Szudziałowie.

Cztery osoby znajdujące się po stronie białoruskiej próbowały przedostać się na terytorium RP. Natomiast w tym czasie dwie osoby w ubraniach cywilnych - ale w czapkach z oznaczeniami, które przypominały oznaczenia służb białoruskich - przecięły concertinę nożycami. Potem zaczęły rzucać w stronę polskich patroli kamieniami i gałęziami przypominającymi drągi - opisała por. Michalska.

Jak dodała, czterech mężczyzn po przekroczeniu granicy zostało zatrzymanych. Następnie doprowadzono ich do linii granicy. Żaden z nich nie ubiegał się o ochronę międzynarodową. Nie deklarowali, że potrzebują pomocy medycznej - wyjaśniła por. Michalska.

Później, na tym samym odcinku ochranianym przez placówkę straży granicznej w Szudziałowie, ok. godz. 3:50 polskie patrole zauważyły żołnierzy białoruskich, którzy cięli concertinę.

Po drugiej stronie schowanych było w krzakach około 10 cudzoziemców, ale na widok polskich patroli wszyscy się wycofali i nikt nie podjął próby przekroczenia granicy - uzupełniła rzeczniczka.

Przekazała również, że w rejonie placówki straży granicznej w Płaskiej został zatrzymany samochód, w którym Syryjczyk wiózł pięciu nielegalnych migrantów, obywateli Iraku.

Kryzys migracyjny przy polsko-białoruskiej granicy

W zeszłym roku straż graniczna zanotowała niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Według danych straży granicznej, od początku 2022 roku polsko-białoruską granicę próbowały nielegalnie przekroczyć 44 osoby.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 roku na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.