Mamy 91 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - podało w niedzielę wieczorem Ministerstwo Zdrowia. Liczba zakażonych wzrosła do 1862. Podano też informację o kolejnych ofiarach śmiertelnych. Łącznie zmarły 22 osoby zakażone koronawirusem.

Potwierdzone w niedzielę wieczorem przypadki dotyczą: 40 osób z woj. mazowieckiego, 20 osób z woj. dolnośląskiego, 8 osób z woj. śląskiego, 7 osób z woj. wielkopolskiego, 5 osób z woj. małopolskiego, 4 osób z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. pomorskiego oraz po 1 osobie z woj. podlaskiego, zachodniopomorskiego i świętokrzyskiego. Przekazano też, że zmarły dwie kolejne osoby. 

Wcześniej resort informował o 79 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Jak pisze resort - w wyniku zakażenia - zmarła kolejna osoba, to 75-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące. Popołudniu MZ informowało o kolejnych 54 przypadkach, jednocześnie mowa jest o 20. pacjencie, który zmarł - to 82-letni pacjent, który był hospitalizowany w Raciborzu.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 22 osób z woj. śląskiego, 12 osób z woj. lubelskiego, 12 osób z woj. opolskiego, 11 osób z woj. małopolskiego, 10 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 6 osób z woj. świętokrzyskiego, 2 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. zachodniopomorskiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego i podlaskiego. Resort zdrowia poinformował również o kolejnych osobach, które zmarły z powodu Covid-19. 

Po południu MZ informowało o kolejnych przypadkach. Potwierdzone przypadki dotyczą: 22 osób z woj. małopolskiego, 10 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 8 osób z woj. łódzkiego, 5 osób z woj. podkarpackiego, 4 osób z woj. pomorskiego, 3 osób z woj. zachodniopomorskiego oraz 2 osób z woj. lubelskiego. Jednocześnie resort mówił o 20. pacjencie, który zmarł z powodu koronawirusa. To 82-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące.

Epidemia koronawirusa w Polsce

Łącznie  w Polsce wykryto  1771 przypadków. Największy wzrost zachorowań odnotowano w sobotę, kiedy resort zdrowia poinformował o 249 zakażeniach koronawirusem. 20 osób w kraju zmarło z powodu Covid-19 - o dwóch z ofiar ministerstwo poinformowało w sobotę.

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali we wtorek o nowych obostrzeniach wynikających walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Nowe decyzje rządu przewidują m.in. ograniczenie do 11 kwietnia swobody przemieszczania się, z wyjątkiem dojazdu do pracy, załatwiania niezbędnych życiowych spraw, wolontariatu oraz całkowity zakaz zgromadzeń, imprez, spotkań, chyba że z najbliższymi.

Na stronie internetowej rządu podkreślono również, że możliwe są spacery czy wyjścia do lasu z zachowaniem środków bezpieczeństwa. "Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum" - czytamy na stronie internetowej w odpowiedzi na przykładowe pytanie o możliwość wyjścia z dziećmi na spacer.

Jednocześnie rząd podkreśla, że ograniczenia dotyczą placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.