W środę o godz. 10 odbędzie się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który na podstawie najświeższych danych podejmie decyzję dotyczącą obostrzeń koronawirusowych - powiedział rzecznik rządu, Piotr Müller. Aktualne restrykcje obowiązują do 9 kwietnia. Jak wynika z wtorkowych danych MZ w ciągu ostatniej doby przybyło 8245 nowych przypadków zakażenia Covid-19. Zmarło 60 osób. Najwięcej zakażeń, bo aż 1792, jest na Mazowszu.

Według Piotra Müllera informacje dotyczące ewentualnego przedłużenia obowiązujących restrykcji i ich zakresu zostaną przekazane w środę, najpóźniej w czwartek.

Co ze szkołami?

Rząd, jak nieoficjalnie ustalił dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda, rozważa przedłużenie zamknięcia żłobków i przedszkoli o tydzień.

Zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem, placówki te powinny zostać otwarte w najbliższy poniedziałek, 12 kwietnia - jak wynika jednak z informacji naszego reportera, szanse na to maleją.

Decyzja w tej sprawie zależeć będzie jednak przede wszystkim od tego, jakie koronawirusowe statystyki przyniosą nam jutro i pojutrze, kiedy nastąpić powinna poświąteczna kumulacja. Dowiedz się więcej: Co dalej z zamknięciem przedszkoli i salonów fryzjerskich? Mamy nieoficjalne ustalenia

Aktualne restrykcje obowiązują do 9 kwietnia

Obecnie do 9 kwietnia obowiązują zaostrzone zasady, zgodnie z którymi m.in. zamknięte są duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne, są nowe limity osób w handlu i miejscach kultu. 

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują nowe limity osób: 1 osoba na 15 m kw. - w sklepach do 100 mkw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Ograniczenie do 1 osoby na 20 m kw. dotyczy też obiektów kultu religijnego.

Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Obiekty hotelowe również pozostają zamknięte (z wyjątkiem hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

Lista aktualnych obostrzeń koronawirusowych

  • Zakaz działalności salonów fryzjerskich i urody, salonów kosmetycznych, studiów tatuażu oraz piercingu
  • Zamknięte centra i galerie handlowe, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni
  • W placówkach handlowych, na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób: 1 osoba na 15 m kw. - w sklepach do 100 mkw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw
  • Ograniczenie do 1 osoby na 20 m kw. dotyczy też obiektów kultu religijnego
  • Żłobki i przedszkola zostają zamknięte - wyjątkiem są dzieci medyków i służb porządkowych
  • Działalność obiektów sportowych ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego: zamknięte np. korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe
  • Rekomendacja pracy zdalnej. Dotyczy także całej administracji publicznej
/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.