​Słoneczna i bezchmurna pogoda przyciągnęła bardzo wielu turystów w Tatry. Parkingi przy popularnych szlakach turystycznych są od rana zapełnione. Według najnowszego rozporządzenia - od dziś do 29 listopada schroniska nie mogą krótkoterminowo wynajmować pokoi dla turystów.

Już w godzinach porannych zapełniony był parking na Palenicy Białczańskiej, przy najbardziej popularnym w Tatrach szlaku prowadzącym do Morskiego Oka. 

Parkingi równie szybko zapełniały się od rana przy Dolinie Kościeliskiej i Chochołowskiej.

Choć nad Tatrami świeci słońce, na wielu szlakach występują oblodzenia - głównie w godzinach porannych oraz w miejscach zacienionych - ostrzegają służby Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Bez noclegów w tatrzańskich schroniskach

Prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz zaznacza, że rozporządzenie mówi jednoznacznie - zakaz wynajmu pokoi dla turystów dotyczy wszystkich obiektów hotelarskich, jak również pensjonatów czy popularnych kwater prywatnych, apartamentów czy domków na wynajem.

Niektórzy kwaterodawcy z Podhala oferują wynajem swoich domków jako obiekty do pracy zdalnej. Prezes TIG wyjaśniła, że można to zrobić, ale wynajmując taki obiekt na dłuższy termin, ponieważ wynajem krótkoterminowy jest wstrzymany.

Takiego domku czy apartamentu nie można wynająć na przykład na weekend, a trzeba już sporządzić umowę o wynajmie długoterminowym i przejść na inną formę opodatkowania. Wówczas klient może przenieść się do takiego lokum, mieszkać w nim i pracować zdalnie. Natomiast przedsiębiorcy, którzy próbują pod tą konstrukcją poprawną sprzedawać pokoje na krótki termin dla turystów, narażają się na konsekwencje - wyjaśniła.

Tatrzańskie schroniska sukcesywnie zamieszczają komunikaty na swoich profilach społecznościowych o wstrzymaniu działalności noclegowej. Schroniska mogą świadczyć jedynie usługi gastronomiczne na wynos, czyli tak zwany bufet z okienka.

W tej chwili wszyscy powinniśmy bardzo rozsądnie podejść do kolejnych dwóch tygodni i nie przyjmować turystów, aby mieć szansę zarobienia na czas świąt i Sylwestra - zaznaczyła Wojtowicz.

Od dziś nowe obostrzenia

W Dzienniku Ustaw opublikowano wczoraj rozporządzenie ws. nowych obostrzeń. 

Zgodnie z nimi od dziś do 29 listopada hotele będą dostępne wyłącznie dla gości będących w podróży służbowej i zawodników będących na zgrupowaniach i zawodach sportowych. Hotele przyjmą też osoby wykonujące zawód medyczny oraz pacjentów i ich opiekunów, jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej. To np. pacjenci onkologiczni i dializowani oraz mali pacjenci przebywający pod opieką osób dorosłych.

Hotele będzie wymagał potwierdzenia dot. podróży służbowej, zgrupowania sportowego, czy wykonywania zawodu medycznego.

SPRAWDŹ, CO OD DZIŚ SIĘ ZMIENIA