W kalendarzu sobota, 10 października: od dzisiaj, z powodu gwałtownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem, cała Polska znajduje się w strefie żółtej. Oznacza to m.in., że w przestrzeni publicznej wszyscy musimy nosić maseczki: w sklepach, autobusach, ale także na ulicach. Również od dzisiaj w strefie czerwonej - z jeszcze ostrzejszymi restrykcjami - znajdują się 32 powiaty i sześć miast: Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin.

O objęciu całego kraju restrykcjami strefy żółtej zdecydowano z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej: w ostatnim czasie zanotowaliśmy serię rekordów nowych zakażeń koronawirusem oraz najwyższe od początku pandemii bilanse zgonów z powodu Covid-19.

Tylko w piątek resort zdrowia poinformował o 4 739 nowych zakażeniach SARS-CoV-2 - to rekordowa liczba wykrytych w ciągu doby infekcji - i śmierci 52 chorych na Covid-19.

Dzień wcześniej ministerstwo powiadomiło natomiast o rekordowej liczbie ofiar śmiertelnych koronawirusa: w ciągu 24 godzin zmarło 76 chorych. Tego dnia liczba nowych zakażeń sięgnęła 4 280.

Cała Polska w strefie żółtej: Co to oznacza?

Od dzisiaj zasady obowiązujące w strefie żółtej zostały rozciągnięte na cały kraj. Co to oznacza?

W przestrzeni publicznej musimy zakrywać usta i nos: w sklepach, autobusie, na ulicy.

Z obowiązku tego zwolnione są jedynie osoby z zaświadczeniem lekarskim lub z dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność lub niesamodzielność.

Maseczki nie trzeba zakładać jedynie w lesie, parku, zieleńcu, ogrodzie botanicznym czy zabytkowym i na plaży.

W całym kraju w restauracjach, pubach i barach trzeba zachować bezpieczną odległość: na osobę powinny przypadać co najmniej 4 metry kwadratowe. W całym kraju nie można w tych miejscach tańczyć.

Ograniczono również czas, w którym mogą działać wszystkie lokale gastronomiczne: otwarte mogą być od 06:00 do 22:00 - z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos.

Wydarzenia kulturalne w przestrzeni zamkniętej odbywać się mogą przy zapełnieniu 25 procent miejsc dla publiczności, taka sama zasada obowiązuje w kinach.

W wydarzeniach kulturalnych w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - przy czym na jedną osobę musi przypadać co najmniej 5 metrów kwadratowych.

Ponadto w całym kraju w zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie 150 osób, które muszą zakrywać usta i nos i zachować minimum 1,5 metra odległości od siebie.

W strefie czerwonej natomiast obowiązuje od dzisiaj całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, zaś w kinach zapełnionych może być 25 procent dostępnych miejsc.

Za tydzień - w sobotę, 17 października - w życie wejdzie kolejne obostrzenie: w imprezach okolicznościowych, m.in. weselach, komuniach i w stypach, uczestniczyć będzie mogło do 75 osób w strefie żółtej i do 50 osób w strefie czerwonej.

Te miasta i powiaty są od dzisiaj w strefie czerwonej

W strefie czerwonej - objętej najpoważniejszymi restrykcjami - znajdują się od dzisiaj 32 powiaty i 6 miast:

- w województwie kujawsko-pomorskim: powiat aleksandrowski i Grudziądz,

- w województwie lubelskim: powiaty janowski, łęczyński i włodawski,

- w województwie łódzkim: powiaty bełchatowski, wieluński i Piotrków Trybunalski,

- w województwie małopolskim: powiaty limanowski, myślenicki, nowotarski, suski i tatrzański,

- w województwie mazowieckim: powiaty otwocki i szydłowiecki,

- w województwie opolskim: powiat oleski,

- w województwie podkarpackim: powiaty dębicki i mielecki,

- w województwie podlaskim: powiaty białostocki, zambrowski i Suwałki,

- w województwie pomorskim: powiaty kartuski, kościerski, pucki, słupski i Sopot,

- w województwie śląskim: powiat kłobucki,

- w województwie świętokrzyskim: powiat kielecki i Kielce,

- w województwie warmińsko-mazurskim: powiaty bartoszycki, działdowski, iławski i ostródzki,

- w województwie wielkopolskim: powiaty krotoszyński, międzychodzki, rawicki i wolsztyński,

- w województwie zachodniopomorskim: Koszalin.

Mateusz Morawiecki: W sobotę przedstawimy kolejne zasady dot. walki z Covid-19

"Dzisiaj słowa klucze to: spokój i odpowiedzialne podejście, zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania Covid-19 dzięki noszeniu maseczek i zachowaniu dystansu społecznego" - podkreślał na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

"Druga fala (pandemii) do nas dotarła i musimy się z nią zmierzyć w sposób zdecydowany, kategoryczny. (...) W sobotę przedstawimy kolejne zasady, które będą dotyczyły walki z Covid-19 tu i teraz, walki w sposób zorganizowany, korzystający z naszych doświadczeń i doświadczeń innych krajów" - zapowiedział również szef rządu.

Właśnie dzisiaj o godzinie 11:00 ma zebrać się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.