Nowe zasady obowiązują od wtorku przyjeżdżających do Polski. Wszyscy podróżni, niezależnie od środku transportu, obejmowani są kwarantanną, z której zwalniają m.in. zaszczepienie przeciwko Covid-19 i negatywny wynik testu na koronawirusa. Nowe przepisy dzielą podróżnych na dwie grupy w zależności od kierunku podróży.

Grupa pierwsza to przyjeżdżający do Polski z krajów strefy Schengen: oni uzyskają zwolnienie z kwarantanny, jeśli okażą negatywny wynik testu na koronawirusa - PCR lub antygenowego, wykonanego do 48 godzin przed przyjazdem.

Grupa druga to przyjeżdżający do Polski spoza strefy Schengen: oni są automatycznie i bez wyjątku obejmowani kwarantanną.

Co jednak istotne, osoby z obu grup będą mogły zdjąć nałożoną na nich po przyjeździe do Polski kwarantannę.

"Tą kwarantannę można zdjąć, jeżeli wykona się w Polsce test i będzie on miał wynik negatywny" - wyjaśniał wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Więcej czasu spędzimy na lotnisku

Ostrzegł również, że w związku z nowymi przepisami z pewnością znacznie wydłuży się czas obsługi pasażerów na lotniskach: pojawiają się bowiem dodatkowe kontrole i formalności.

"Czasami będzie tak, że trzeba będzie dłużej poczekać w samolocie na opuszczenie maszyny, trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę Straży Granicznej" - wyjaśnił.

Z kwarantanny zwolnieni są również ozdrowieńcy (nie wszyscy) i zaszczepieni

Zgodnie z przepisami, z obowiązku kwarantanny po wjeździe do Polski zwolnieni są również ozdrowieńcy, którzy zakończyli izolację nie później niż 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy, oraz zaszczepieni przeciw Covid-19.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl:

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.