Nie będzie od poniedziałku kolejnego etapu luzowania ograniczeń i odmrażania gospodarki - ustalili dziennikarze RMF FM. W kancelarii premiera zakończył się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który omawiał te kwestie.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów po południu zakończyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, gdzie omawiane są kolejne ewentualne etapy luzowania ograniczeń i odmrażania gospodarki.

Rząd nie chce od nowego tygodnia łagodzić zakazów, bo jeszcze nie wiadomo, jakie efekty zdrowotne przyniosło na przykład otwarcie w ostatni poniedziałek galerii handlowych.

Dopiero w przyszłym tygodniu dowiemy się, czy przełożyło się to na wzrost zachorowań. Ta wiedza jest konieczna do podjęcia kolejnych decyzji.

SPRAWDŹ: Najnowsze dane, statystyki, wykresy dotyczące zakażeń koronawirusem w Polsce i na świecie>>>

Najbliższe luzowanie ograniczeń planowane jest 18 maja. Wtedy mają zostać ogródki w barach, restauracjach i kawiarniach. Poluzowane mogą zostać także limity pasażerów w tramwajach i autobusach.


Etapy powrotu do normalności

W połowie kwietnia rząd ogłosił czterostopniowy plan powrotu do normalności i znoszenia obostrzeń związanych z koronawirusem. W pierwszej kolejności zostały otwarte lasy. Więcej osób mogło też wejść do sklepów, poluzowane zostały także obostrzenia dotyczące limitu osób w kościołach.

Po majówce został wprowadzony drugi etap znoszenia obostrzeń - w weekendy zostały otwarte sklepy budowlane, pozwolono też na działalność hoteli i innych miejsc noclegowych - z odpowiednimi ograniczeniami. Otwarto także niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea i galerie sztuki. Od 6 maja zezwolono też na funkcjonowanie żłobków i przedszkoli.

W trzecim etapie mają zostać otwarte zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Dozwolone mają zostać też wydarzenia sportowe w otwartej przestrzeni do 50 osób. Od 18 maja mają też zacząć działać lokale gastronomiczne.

W ostatnim etapie mają zostać otwarte salony masażu i solariów, siłownie, kluby fitness, a także teatry i kina.