Potwierdziły się nieoficjalne informacje reportera RMF FM: W dzisiejszym raporcie Ministerstwa Zdrowia znalazło się 140 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. To najniższy dobowy przyrost od prawie roku w Polsce.


Jak nieoficjalnie informował Michał Dobrołowicz, w dzisiejszym raporcie Ministerstwa Zdrowia miało znaleźć się niewiele ponad 100 nowych zakażeń koronawirusem. Te informacje tuż po 10.30 potwierdziły się w codziennym raporcie resortu - ten potwierdził 140 kolejnych przypadków zachorowań na Covid-19. To najniższy dobory przyrost w kraju od niemal roku.

Dla porównania: tydzień temu w naszym kraju wykryto 194 nowe przypadki Covid-19. Przypomnijmy, w czasie minionego weekendu w całej Polsce wykryto 466 nowych przypadków zakażenia Sars-CoV-2.

Najwięcej zakażeń w Mazowieckim

Potwierdzone dziś przypadki pochodzą z województw: mazowieckiego (29), łódzkiego (16), wielkopolskiego (14), śląskiego (13), małopolskiego (9), dolnośląskiego (8), lubelskiego (8), pomorskiego (7), kujawsko-pomorskiego (6), zachodniopomorskiego (6), opolskiego (5), świętokrzyskiego (5), warmińsko-mazurskiego (4), lubuskiego (2), podkarpackiego (2), podlaskiego (1). 

5 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu Covid-19 nie zmarła ostaniej doby żadna osoba, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarła 1 osoba. 

Wykonano ponad 33,2 tys. testów

Ostatniej doby wykonano ponad 33,2 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym prawie 22,2 tys. testów antygenowych - podało Ministerstwo Zdrowia.

Resort poinformował, że łącznie przebadano dotąd 16 660 303 próbki, pobrane od 16 284 711 osób.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali taką możliwość, zlecili 4 048 478 badań.

Sytuacja w szpitalach

W szpitalach jest 1 982 chorych z Covid-19, a 303 z nich jest podłączonych do respiratorów - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Resort poinformował, że dla pacjentów z Covid-19 przygotowanych jest 13 580 łóżek i 1 397 respiratorów.

Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywają 55 463 osoby. Resort podał, że wyzdrowiało dotąd 2 648 859 zakażonych.

Lekarze przewidują wzrost zachorowań po zniesieniu obostrzeń

Mimo że obserwujemy zauważalny spadek zakażeń koronawirusem, co - jak przekonuje minister zdrowia Adam Niedzielski - jest skutkiem sukcesu programu szczepień w Polsce, lekarze przewidują wzrost zachorowań na Covid-19 na koniec czerwca. Jak przyznają jednak, nie będzie on tak gwałtowny, jak podczas ostatniej - trzeciej fali - z jaką mierzyła się Polska.

To będzie o kolejnych kilkaset przypadków dziennie więcej. Możemy się spodziewać pewniej fali - może bryzy, nie dużej fali - ona związana będzie pewnie z poluzowaniem wszelkich już obostrzeń - przewiduje rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych, dr Michał Sutkowski.

Epidemia trwa, najbardziej niebezpieczny teraz jest dla nas wariant indyjski koronawirusa - przypominają lekarze. Ten wariant będzie sobie szukał miejsca wśród tych, którzy są nie zaszczepieni, którzy są nie w pełni zaszczepieni - dodaje dr Paweł Grzesiowski.

Wobec tego - poza szczepieniami - lekarze zalecają przede wszystkim, aby unikać tłumów, kiedy korzystamy z restauracji, kin, czy hoteli. Jak przypominają - kluczowe jest, żeby utrzymywać dystans od innych.