W tej chwili nie ma żadnych decyzji, jeśli chodzi o Wszystkich Świętych. Być może trzeba będzie ograniczyć przemieszczanie się – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podkreślił, że trwają analizy dotyczące tej kwestii.

Wiceszef Ministerstwa Zdrowia był pytany podczas czwartkowej konferencji prasowej, czy resort planuje wprowadzenie dodatkowy obostrzeń w związku z 1 listopada. W tym dniu w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Wszystkich Świętych. Polacy tłumnie podróżują, chcąc odwiedzić groby swoich bliskich. 

Rzeczywiście, za miesiąc będzie 1 listopada, Dzień Wszystkich Świętych, kiedy Polacy gremialnie przemieszczają się po całym kraju, odwiedzają groby swoich najbliższych. Być może trzeba będzie ten ruch przemieszczania ograniczyć, ale to jeszcze jest przed nami. Musimy to na bieżąco analizować, w jaki sposób do tej kwestii podejść - powiedział Kraska.

Dodał, że kontakty międzyludzkie w tym okresie mogą skutkować zakażeniem. To jest jeszcze do dyskusji, w tej chwili nie ma żadnych decyzji, jeśli chodzi o Dzień Wszystkich Świętych - zaznaczył Kraska.

SPRAWDŹ AKTUALNY BILANS EPIDEMII KORONAWIRUSA W POLSCE.

Rekordowy przyrost zakażeń w Polsce

Mamy 1967 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało również, że zmarło 30 zakażonych osób, z czego 29 osób z powodu współistniejących chorób. 

Aż 9 województw odnotowało ponad 100 zakażeń minionej doby, w tym dwa regiony mocno powyżej 250. W Małopolsce liczba zakażeń przekroczyła już 11,5 tys., a na Mazowszu - 13 tys.

Ministerstwo Zdrowia podało nowe informacje dotyczące powiatów, które od soboty będą objęte czerwonymi i żółtymi strefami. Jest ich aż 51 - w tym 17 w strefie czerwonej. 17 powiatów zagrożonych jest dodatkowymi obostrzeniami.