​Największy szpital na Mazowszu - szpital MSWiA w Warszawie - wstrzymuje przyjęcia innych pacjentów niż zakażonych koronawirusem. To placówka trzeciego poziomu zabezpieczenia. 99 proc. personelu zajęta jest chorymi na Covid - usłyszał w szpitalu nasz reporter. Placówka została zobowiązana przez wojewodę do przygotowania w sumie ponad 400 łóżek dla zakażonych.

Na papierze wolnych łóżek jest trochę mniej niż połowa. W szpitalu leczonych jest 219 chorych na Covid-19. Kilkudziesięciu pacjentów jest w stanie ciężkim.

Zajętych jest 18 respiratorów, a dwóch pacjentów wymagało podłączenia do ECMO (pozaustrojowego natleniania krwi). Kluczowe są więc miejsca na intensywnej terapii i opieka anestezjologiczna.

Niemal wszyscy anestezjolodzy zostali zaangażowani do chorych z koronawirusem na oddziałach intensywnej terapii, a to oznacza, że nie można wykonywać planowych operacji i zabiegów.

Nie ma też tzw. czystych miejsc na OIOM-ach dla pacjentów niezakażonych. Wstrzymano wszystkie planowe przyjęcia i zaplanowane operacje. W szpitalu pozostaną tylko chorzy onkologicznie oraz pacjenci ze schorzeniami, których nie da się leczyć w innych placówkach. Wszyscy oni przebywają w innym budynku szpitala niż zakażeni koronawirusem.

Opracowanie: