"Codziennie mamy coraz więcej osób do badania" - mówią RMF FM pracownicy mobilnego punktu pobrań wymazów do testu na koronawirusa w Warszawie. Na parkingu urzędu dzielnicy Ursynów codziennie od samego rana ustawiają się kolejki setek samochodów. Damian Chochół, kierownik punktu drive-thru powiedział nam, że w punkcie tym dziennie pobieranych jest 500-600 wymazów. W Warszawie jest obecnie 14 takich punktów, w poniedziałek zacznie działać 15.


W kraju działa 465 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Według danych NFZ w ostatnich pięciu dniach liczba ta zwiększyła się o ponad 20. W najbliższych dniach planowane jest uruchomienie kolejnych punktów pobrań.

Na Mazowszu działa 50 punktów pobrań, a w samej Warszawie 14. Jak wygląda praca na jednym z nich sprawdzał reporter RMF FM Paweł Balinowski. Zobacz jego wideorelację:

Według danych z piątku, w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 50,8 tys. testów na wykrycie koronawirusa, wobec ponad 64,5 tys. poprzedniego dnia.

Lekarze rodzinni od czasu, gdy uzyskali taką możliwość zlecili już swoim pacjentom 143 248 badań w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2, ostatniej doby 19 408.

Ogółem przebadano dotąd 3 886 154 próbek pobranych od 3 732 187 osób.

Łącznie od początku epidemii wykryto 157 608 chorych na Covid-19. Na tę chorobę zmarło w Polsce już 3440, a wyzdrowiało 87 773.

Znajdź najbliższy punkt pobrań wymazów

Wykaz punktów i aktualizowana codziennie specjalna mapa, na której zaznaczono lokalizację wszystkich miejsc pobrań wraz z numerami telefonów oraz godzinami przyjęć, jest na stronie pacjent.gov.pl.

Jak przypomina NFZ, przed udaniem się do punktu pobrań warto sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy punkt, w jakich godzinach jest otwarty, bo liczba nowo otwartych punktów codziennie się zwiększa. Dzięki temu możemy uniknąć oczekiwania w kolejce na pobranie wymazu.