U trójki chorych na Covid-19, hospitalizowanych w szpitalu tymczasowym w Ciechocinku, badania potwierdziły również zakażenie groźną bakterią New Delhi. Zmarła starsza kobieta – rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego podkreśla jednak, że główną przyczyną jej śmierci był ciężki przebieg Covid-19. Przyjęcia do placówki są nadal wstrzymane.

Dwa dni temu pojawiła się informacja o tym, że u jednego z pacjentów 22. Wojskowego Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Ciechocinku - funkcjonującego obecnie jako szpital tymczasowy dla chorych na Covid-19 - wykryto poza zakażeniem koronawirusem również bakterię New Delhi.

Zdecydowano wówczas o wstrzymaniu przyjęć do placówki.

Konieczne było również przeprowadzenie pełnego postępowania epidemiologicznego, a sprawą zajął się Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej.

"Kolejne badania potwierdziły dwa następne przypadki zakażenia bakterią New Delhi. Pacjenci musieli się nią zakazić przed przyjęciem do szpitala w Ciechocinku. Na to wskazało dochodzenie epidemiologiczne" - poinformował dzisiaj rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól.

"Niestety starsza kobieta, o której informowaliśmy dwa dni temu jako o pierwszym przypadku zakażenia tą bakterią, zmarła. Główną przyczyną zgonu był jednak ciężki przebieg Covid-19" - podał również Mól.

Zaznaczył, że dwóch kolejnych pacjentów, u których wykryto superbakterię, nie ma objawów zakażenia: są po prostu jej nosicielami.

"Część następnych testów dała wynik niejednoznaczny, dlatego musimy do soboty poczekać na szczegółowe analizy próbek. Wówczas chcielibyśmy wznowić przyjęcia chorych do szpitala tymczasowego" - dodał rzecznik.

Nie zapadła jeszcze decyzja, czy chorzy na Covid-19 zakażeni bakterią New Delhi zostaną w szpitalu w Ciechocinku. Możliwe jest przetransportowanie ich do innych placówek.

New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae - pałeczki zapalenia płuc, należącej do grupy bakterii jelitowych. Odpowiada za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, opon mózgowo-rdzeniowych i wiele innych chorób. Wywołane tą superbakterią zapalenia mogą prowadzić do sepsy.

New Delhi jest oporna na działanie większości antybiotyków.

Pierwszy w Polsce przypadek zakażenia nią zanotowano w Warszawie w 2011 roku.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl:

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.