Mamy 15 698 nowych zakażeń koronawirusem. To dane bardzo niepokojące: tak wysokiego dziennego bilansu nowych infekcji SARS-CoV-2 nie zanotowaliśmy od końca listopada. Ponadto z danych resortu zdrowia wynika, że minionej doby zmarło w Polsce 309 chorych na Covid-19.

Dzisiejszy bilans nowych zakażeń jest najwyższym od 27 listopada, kiedy zanotowaliśmy ponad 17 tysięcy nowych przypadków. Dzień później zaś po raz ostatni liczba nowych infekcji SARS-CoV-2 w naszym kraju przekroczyła 15 tysięcy.

Poprzednio zbliżony bilans nowych zakażeń zarejestrowaliśmy 6 stycznia: wówczas było ich nieco ponad 14 tysięcy.

Co więcej, dzisiejsze ponad 15 600 nowych zakażeń to o ponad 3,5 tysiąca przypadków więcej niż tydzień wcześniej.

Właśnie wtedy, 24 lutego, resort zdrowia powiadomił o ponad 12 100 nowych zakażeniach: było to niemal dwa razy więcej niż dzień wcześniej, był to również najwyższy dzienny bilans nowych zakażeń od 7 stycznia.

Takie gwałtowne wzrosty dziennych bilansów notujemy w ostatnich tygodniach regularnie.

Np. we wtorek 16 lutego informowaliśmy o ponad 5 100 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce, dwa dni później było ich już ponad 9 tysięcy.


W ciągu ostatniej doby największą liczbę przypadków odnotowano w województwie mazowieckim. Było ich 2750.

Z powodu Covid-19 zmarło 61 osób, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 248 osób.

W szpitalach przebywa obecnie, według danych resortu zdrowia, ponad 15 tys. osób. 1583 pacjentów jest podpiętych do respiratorów. 194 tys. osób przebywa na kwarantannie. Liczba ozdrowieńców sięgnęła 144 1479.  

Trudna sytuacja w Polsce

Jak prognozuje dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda, trzeba się spodziewać, że w przyszłym tygodniu możemy przekroczyć 20 tysięcy zakażeń, a sytuacja będzie się pogarszać przynajmniej do Wielkanocy, czyli do początku kwietnia. Co ciekawe, w ocenie rządu i tak nie materializuje się czarny scenariusz. Rada Ministrów chce się obecnie skupić na zwiększeniu liczby dostępnych łóżek w szpitalach. Priorytetem jest rozbudowa i uruchomienie nowych oddziałów covidowych oraz szpitali tymczasowych. Tych, które do niedawna stały niemal puste, a obecnie niestety się wypełniają.

Czy będą nowe ograniczenia? Według naszego dziennikarza - zapewne tak. W kolejnych województwach mogą zostać wprowadzone podobne zakazy, jak na Warmii i Mazurach, czyli zamknięcie szkół, hoteli, galerii handlowych, sportu i ośrodków kultury. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pandemii koronawirusa? Śledź naszą relację: Rekord zgonów z powodu Covid-19 w Brazylii. Jakie są szanse na polską szczepionkę? [NA ŻYWO]