Kolejne dwa województwa mogą zostać objęte podobnymi obostrzeniami jak Warmia i Mazury: chodzi o Pomorskie i Lubuskie. Tam również – podobnie jak w Warmińsko-Mazurskiem – zamknięte mogą zostać szkoły, galerie handlowe, hotele, obiekty sportowe, kina i teatry. I to nawet od najbliższego weekendu.

Przypomnijmy, od soboty na Warmii i Mazurach obowiązują surowsze niż w pozostałych województwach koronawirusowe obostrzenia.

W regionie zamknięte są galerie handlowe, hotele, kina czy teatry, baseny i inne obiekty sportowe, a dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych wróciły dzisiaj do nauki zdalnej.

O zaostrzeniu restrykcji na Warmii i Mazurach rząd zdecydował w związku z pogarszającą się w tym regionie od - wówczas - dwóch tygodni sytuacją epidemiczną.

Jak podkreślał przed kilkoma dniami minister zdrowia Adam Niedzielski, warmińsko-mazurskie wskaźniki zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców od wielu dni należą do najwyższych w kraju.

Do 14 marca Warmia i Mazury uznawane więc będą - jak wynika z najnowszego rządowego rozporządzenia - za obszar szczególnie zagrożony rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Pomorze i Lubuskie z surowszymi obostrzeniami? To możliwe nawet od najbliższego weekendu

Z ustaleń dziennikarza RMF FM Krzysztofa Berendy wynika, że podobne obostrzenia mogą zostać wprowadzone w dwóch kolejnych województwach: w Pomorskiem i Lubuskiem - i to nawet od najbliższego weekendu.

Gabinet Mateusza Morawieckiego zapowiadał wprawdzie, że zmiany restrykcji następować będą w cyklach dwutygodniowych, ale - jak wynika z informacji naszego dziennikarza - jeśli sytuacja na Pomorzu i w Lubuskiem wyraźnie się pogorszy, to rząd nie będzie czekał.

W tej chwili liczba nowych zakażeń koronawirusem jest w skali całego kraju aż o mniej więcej 25 procent wyższa niż tydzień temu.

A samo Pomorze od wielu dni notuje jedne z najwyższych w kraju dziennych bilansów infekcji SARS-CoV-2.

Co więcej, z rządowych statystyk wynika, że aż trzy czwarte nowych przypadków SARS-CoV-2 w regionie to brytyjska, a więc bardziej zaraźliwa, odmiana koronawirusa.

Niedzielski: Nie ma żadnej decyzji odnośnie lockdownu w województwach pomorskim i lubuskim

Minister Zdrowia Adam Niedzielski, podczas konferencji, zapewnił jednak, że nie ma żadnych decyzji w tej sprawie.  To są absolutnie niepotwierdzone żadne informacje - powiedział szef MZ.

Dodał, że na poniedziałkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego "w ogóle nie było dyskusji dotyczącej tych dwóch województw". Na razie nie ma żadnej decyzji i te decyzje będą dopiero podejmowane oczywiście pod kątem obserwowanych parametrów - zaznaczył Niedzielski.

Opracowanie: