Nawet najmłodsze dzieci będą uwzględniane w limitach wstępu na wesela i inne imprezy okolicznościowe. W nocy opublikowane zostało rządowe rozporządzenie zakładające wznowienie wesel od 15 maja. Przepisy określają liczbę gości np. weselnych – i nie przewidują wyjątków dot. dzieci. Dla organizatorów takich wydarzeń może to być dużym utrudnieniem.

Rządowe rozporządzenie potwierdziło wcześniejsze nieoficjalne doniesienia dziennikarzy RMF FM: od połowy maja na wesela i inne imprezy okolicznościowe będzie można zapraszać nieograniczoną liczbę zaszczepionych gości.

Zgodnie z nowymi przepisami, od 15 maja np. wesela będzie można organizować na świeżym powietrzu dla maksymalnie 25 osób niezaszczepionych i nieograniczonej liczby zaszczepionych.

Od 29 maja natomiast imprezy takie będzie można organizować także w pomieszczeniach zamkniętych i z udziałem maksymalnie 50 osób niezaszczepionych oraz - niezmiennie - nieograniczonej liczby zaszczepionych.

Za zaszczepionych uznaje się, zgodnie z przepisami, osoby, które przyjęły obie dawki preparatów Pfizera, Moderny lub AstryZeneki albo jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson.

Do limitu gości wliczane będą nawet niemowlęta

W kwestii weselnych limitów pojawia się jednak poważne ograniczenie: nie przewidziano bowiem wyjątków dot. dzieci - a ich w Polsce się na razie nie szczepi.

Oznacza to, że nawet najmłodsze maluchy, choćby niemowlęta, będą w trakcie takich imprez wliczane do limitu uczestników.

Jaki dowód szczepienia mamy zabrać na wesele?

Dowodem zaszczepienia, który powinniśmy zabrać ze sobą na wesele czy inną imprezę okolicznościową, może być kartonik, który dostajemy po szczepieniu, zaświadczenie wydrukowane ze strony pacjent.gov.pl, a także kod QR, kod kreskowy, który każdy zaszczepiony może ściągnąć na telefon w rządowej aplikacji mObywatel.

Policjanci i organizatorzy imprez mogą natomiast zainstalować w swoich telefonach inną rządową aplikację: "Zaszczepieni", która umożliwia weryfikowanie kodów QR.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl:

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.
Opracowanie: