Sobota była pierwszym dniem obowiązywania w Polsce nowych, poluzowanych zasad dot. przeciwdziałania zakażeniu koronawirusem. Nie musimy zasłaniać ust i nosa w przestrzeni otwartej, jeśli możemy zachować 2 m odległości od innych. Przestały też obowiązywać limity osób w sklepach. W Polsce potwierdzono już 23 571 zakażania koronawirusem. Z powodu Covid-19 zmarło 1 061 osób. Informacje o walce z koronawirusem w Polsce i na świecie zebraliśmy dla Was w naszej relacji z 30 maja.

Sobota była pierwszym dniem obowiązywania w Polsce nowych, poluzowanych zasad dot. przeciwdziałania zakażeniu koronawirusem. Nie musimy zasłaniać ust i nosa w przestrzeni otwartej, jeśli możemy zachować 2 m odległości od innych. Przestały też obowiązywać limity osób w sklepach. W Polsce potwierdzono już  23 571 zakażania koronawirusem. Z powodu Covid-19 zmarło 1 061 osób. Informacje o walce z koronawirusem w Polsce i na świecie zebraliśmy dla Was w naszej relacji z 30 maja.
Zdj. ilustracyjne /GIUSEPPE LAMI /PAP/EPA
Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • W Polsce potwierdzono już  23 571 zakażania koronawirusem. Z powodu Covid-19 zmarło 1 061 osób. 
  • Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, wyzdrowiało 11 016 osób zakażonych koronawirusem.
  • Liczba zakażonych na Śląsku przekroczyła 8 tys.
  • Na całym świecie COVID-19 zakażonych jest już 5 931 293 osoby, zmarły natomiast 365 034 osoby.
  • Najwięcej zachorowań potwierdzono w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Rosji, najwięcej ofiar śmiertelnych jest natomiast w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.
  • Od soboty w Polsce zniesiony został obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej, nakaz obowiązuje nadal w zamkniętych przestrzeniach, między innymi w sklepach i środkach komunikacji.
  • Zniesione zostały również limity osób, które mogą przebywać w sklepach, restauracjach i kościołach.
  • Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zwrócili się do władz USA o przemyślenie ogłoszonej w piątek decyzji o opuszczeniu WHO. Zaznaczyli, że UE nadal będzie wspierać WHO i już przeznaczyła dodatkowe środki na finansowanie jej działania. 

22:45 Kościoły

Jeszcze do jutra obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa we mszy udzielona przez metropolitę łódzkiego. Przed nami ostatnia niedziela, kiedy łódzcy wierni nie muszą iść do kościoła. Część biskupów w województwie dyspensę odwołała jednak wcześniej.

Obowiązek uczestniczenia we mszy już jutro mają wierni z diecezji łowickiej i radomskiej. O tym, że nie będzie usprawiedliwione uczestnictwo we mszy transmitowanej za pomocą środków społecznego przekazu, informuje diecezja włocławska. Dyspensę odwołuje także metropolita częstochowski. Zwalnia jednak z obowiązku uczestniczenia w nabożeństwie osoby w podeszłym wieku, z objawami infekcji i tych, którzy czują obawę przed zarażeniem.

Natomiast dyspensa, poza archidiecezją łódzką, jeszcze jutro obowiązuje wiernych z diecezji kaliskiej. Bez dyspensy nieobecność na niedzielnej mszy jest grzechem, z którego należy się wyspowiadać. W kościołach wciąż obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa.

22:39 Rumunia

Premier Rumunii Ludovic Orban zapłacił 3 tys. lei (2750 zł) kary za złamanie przyjętych przez jego rząd restrykcji związanych z epidemią koronawirusa. Stało się to po opublikowaniu zdjęcia, na którym Orban i członkowie jego gabinetu biesiadują bez zachowania dystansu społecznego.

22:17 Liga angielska

Żaden z 1130 przebadanych w czwartek i piątek piłkarzy i członków klubów angielskiej ekstraklasy nie miał pozytywnego wyniku testu na koronawirusa - poinformowały władze rozgrywek. Wstrzymany od marca sezon ma zostać wznowiony 17 czerwca.

Wcześniejsze badania - wykonane w poniedziałek i wtorek - dały pozytywne wyniki u czterech osób, których tożsamości nie ujawniono. Łącznie chorobę COVID-19 wykryto u kilkunastu osób związanych z Premier League. W tym gronie są piłkarze. 

W tabeli zdecydowanie prowadzi Liverpool, który ma 25 punktów przewagi nad wiceliderem - broniącym tytułu Manchesterem City. Kolejne lokaty zajmują Leicester City i Chelsea Londyn.

20:01 Francja

W ciągu ostatnich 24 godzin we francuskich szpitalach zmarło 57 osób zakażonych koronawirusem - poinformowała generalna dyrekcja ds. zdrowia. Łączny bilans ofiar śmiertelnych pandemii we Francji wynosi 28 771.

Sobota jest kolejnym dniem, kiedy spadła liczba hospitalizowanych. W szpitalach przebywa 14 380 zakażonych koronawirusem osób wobec 14 695 dnia poprzedniego. 1325 chorych jest na oddziałach intensywnej terapii, o 36 mniej niż dzień wcześniej.

Od wtorku Francja rozpoczyna drugą fazę luzowania restrykcji wprowadzonych w związku z pandemią. Otwarte zostaną m.in. restauracje i bary.

19:59 Bali

Gubernator popularnej wśród turystów indonezyjskiej wyspy Bali oświadczył, że priorytetem dla władz jest bezpieczeństwo zdrowotne. Dlatego turystyka będzie ostatnim sektorem gospodarki, który zostanie otwarty, gdy pandemia Covid-19 znajdzie się pod kontrolą.

19:06 Białoruś

Ogólna liczba osób zakażonych koronawirusem na Białorusi wzrosła do 41 658; w ciągu minionej doby zarejestrowano 894 nowe infekcje - wynika z komunikatu białoruskiego ministerstwa zdrowia. 

Od początku epidemii potwierdzono na Białorusi w sumie 229 zgonów na Covid-19. W ciągu ostatniej doby zmarło pięć osób.

Białoruś oraz Szwecja to jedyne kraje w Europie, w których nie wprowadzono kwarantanny w związku z epidemią Covid-19.

Portal TUT.by podał, że Białoruś znalazła się w piątce krajów, w których zarejestrowano najwięcej przypadków Sars-CoV-2 w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Jest również w dziesiątce krajów z najwyższą liczbą zakażeń w przeliczeniu na milion mieszkańców.

19:05 Indonezja

Od 1,3 mln do prawie 4 mln Indonezyjczyków może zostać zmuszonych przez pandemię koronawirusa do życia poniżej granicy ubóstwa. Ponad 5 mln jest zagrożonych utratą pracy - wynika z prognoz ministerstwa finansów Indonezji.

Liczba mieszkańców kraju borykających się z biedą rośnie z powodu trwającej pandemii Covid-19. Na utratę z tego powodu dochodów najbardziej są narażeni mieszkańcy największej indonezyjskiej wyspy Jawa, która jest epicentrum zakażeń koronawirusem, oraz sąsiedniej Sumatry.

18:35 Wielka Brytania

Od poniedziałku 1 czerwca znów będzie można organizować zawody sportowe w Wielkiej Brytanii - poinformował rząd tego kraju. Nie mogą w nich jednak uczestniczyć kibice, a ponadto podlegają one restrykcyjnym przepisom sanitarnym.

Pierwszym ważniejszym wydarzeniem będą prawdopodobnie wyścigi konne 2000 Guineas Stakes w Nemarket, planowane na 6 czerwca.

Trwają prace nad wznowieniem rywalizacji piłkarskiej ekstraklasy oraz niższych dywizji. Wszystkie mają ruszyć w czerwcu (Premier League 17 czerwca).

To trzeci etap "odmrażania" brytyjskiego sportu. Opublikowany w sobotę protokół nakazuje sportowcom m.in. indywidualną podróż do miejsca zawodów, poddawanie się badaniom pod kątem objawów COVID-19 i zachowywanie odpowiedniego dystansu tam, gdzie to możliwe.

18:27 Hiszpania i Portugalia

W ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii z powodu zachorowania na Covid-19 zmarło czterech pacjentów - poinformowały władze resortu zdrowia tego kraju. W sąsiedniej Portugalii dobowy bilans zgonów wyniósł 13 nowych przypadków.

Jak oświadczyło w komunikacie ministerstwo zdrowia Hiszpanii, do soboty zanotowano w tym kraju 27 125 ofiar śmiertelnych infekcji koronawirusem. Hiszpańskie ministerstwo zdrowia podało też, że z jego statystyk wynika, iż w ciągu ostatniego tygodnia w całym kraju potwierdzono 43 zgony pacjentów chorych na Covid-19. Dotychczas zanotowano 239 228 przypadków zakażenia koronawirusem. W piątek liczbę tą resort szacował na 238 564.

Z kolei w sąsiedniej Portugalii miejscowe władze medyczne poinformowały, że od piątku liczba zgonów na Covid-19 wzrosła o 13 przypadków - do 1396. Ministerstwo zdrowia tego kraju potwierdziło w ciągu ostatniej doby 257 nowych zakażeń koronawirusem. Oznacza to, że w całej Portugalii zanotowano już w sumie 32 203 infekcji.

18:25 Włochy

111 osób zakażonych koronawirusem zmarło minionej doby we Włoszech - ogłosiła Obrona Cywilna. Łączny bilans ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 wzrósł w tym kraju do 33 340. Stwierdzono też 416 nowych zakażeń.

Liczba zmarłych nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, choć jest wielokrotnie niższa niż w marcu, w szczycie zachorowań.

Obecnie według oficjalnych danych zakażonych jest w całym kraju 43 tys. osób. Ich liczba zmniejszyła się jednego dnia o ponad 2400. Potwierdzono dotąd łącznie 232,6 tys. przypadków koronawirusa. Jest już 155 tys. wyleczonych, przybyło ich prawie 2800.

We włoskim epicentrum epidemii, czyli regionie Lombardia, spadła liczba nowych zakażeń; jest ich 221, o ponad 130 mniej niż dzień wcześniej. Wzrosła natomiast liczba zgonów. Zanotowano ich 67, podczas gdy w piątek zmarło 38 osób.


18:11 Wielka Brytania

O 215 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 38 376 - poinformował brytyjski rząd.

W szpitalach przebywa obecnie 7945 pacjentów z koronawirusem, podczas gdy tydzień wcześniej było ich 9383.

Wielka Brytania zajmuje pierwsze miejsce w Europie i drugie na świecie - za Stanami Zjednoczonymi - pod względem liczby ofiar śmiertelnych Covid-19 oraz czwarte miejsce, jeśli chodzi o liczbę zakażeń - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią i Rosją.


18:09 Nowe podatki

Portugalska komisarz UE ds. spójności i reform Elisa Ferreira zapowiedziała na łamach sobotniego wydania tygodnika "Expresso", że kraje unijne będą musiały zatwierdzić nowe podatki w ramach polityki wychodzenia z kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa.

17:32 NOWE DANE MINISTERSTWA ZDROWIA

Ministerstwo Zdrowia informuje o 195 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (54), mazowieckiego (52), łódzkiego (35), świętokrzyskiego (29), małopolskiego (12), dolnośląskiego (11), podlaskiego (1) i wielkopolskiego (1). 

Zmarło kolejne 10 osób zakażonych koronawirusem: 77-letnia kobieta z Wolicy, 67-letni mężczyzna i 62-letnia kobieta z Raciborza, 68-letnia kobieta i 75-letni mężczyzna z Warszawy, 89-letnia kobieta z Gdańska, 80-letnia kobieta z Bolesławca, 51-letnia kobieta z Jeleniej Góry, 90-letnia kobieta i 92-letnia kobieta ze Zgierza. Większość osób chorowała na inne choroby. 

Tym samym liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 23 571. Z powodu Covid-19 zmarło 1 061 osób.

17:14 Bułgaria

Obywatele większości krajów UE, w tym Polski, będą mogli od początku czerwca przyjeżdżać do Bułgarii bez obowiązku odbywania 14-dniowej kwarantanny. Rozporządzenie ministra zdrowia Kiriła Ananiewa o zmianie zasad przyjazdów do Bułgarii opublikowano w sobotę.

17:00 Formuła 1

Austriackie ministerstwo zdrowia wyraziło zgodę na przeprowadzenie dwóch wyścigów Formuły 1 na Red Bull Ringu. Pierwszy odbędzie się 5 lipca, drugi 12 lipca. W oficjalnym komunikacie ministerstwa zdrowia podpisanym przez szefa resortu Rudolfa Anschobera stwierdzono, że obecnie organizatorzy gwarantują wypełnienie wszystkich przepisów bezpieczeństwa związanych z pandemią koronawirusa.

16:29 Hiszpania

Z powodu zachorowania na Covid-19 w Hiszpanii zmarło do piątkowego popołudnia 63 pracowników służby zdrowia - poinformował rząd tego kraju.

Z komunikatu ministerstwa zdrowia wynika, że od lutego, kiedy w Hiszpanii zanotowano pierwsze przypadki infekcji koronawirusem, na Covid-19 zachorowało łącznie 51 482 pracowników służby zdrowia.

Od kilku dni władze sanitarne Katalonii oskarżają rząd Hiszpanii o zaniżanie liczby zmarłych. O ile w piątek resort zdrowia Hiszpanii poinformował, że w całym kraju od czwartku zanotowano zaledwie dwa przypadki śmierci na Covid-19, to służby sanitarne Katalonii ogłosiły, że w tym samym okresie tylko na terenie tego regionu nastąpiły 42 zgony.

Według komunikatu ministerstwa zdrowia Hiszpanii do piątkowego popołudnia w całym kraju zanotowano ogółem 27 121 zmarłych wskutek infekcji koronawirusem, a liczba zakażonych osób wynosiła 238 564.

16:28 Branża hotelarska

Kiedy zostaną otwarte granice? - pytają przedstawiciele branży hotelowej z Zachodniopomorskiego. Apelują do rządu o podanie tej informacji, bo jak tłumaczą, ich klienci to głównie turyści z Niemiec.

16:26 Ukraina

Jedenaście par z Argentyny przyleciało w nocy z piątku na sobotę wyczarterowanym samolotem do Kijowa, by odebrać dzieci, urodzone dla nich na Ukrainie przez surogatki - podało Radio Swoboda. Przybyli będą poddani obowiązkowej dwutygodniowej kwarantannie.

Mimo zamkniętych granic w związku z pandemią koronawirusa, Argentyńczycy otrzymali od MSZ Ukrainy zezwolenia na przyjazd do tego kraju.

15:58 Sprawa WHO

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zwrócili się do władz USA o przemyślenie ogłoszonej w piątek decyzji o opuszczeniu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zapewnili też o swoim wsparciu dla WHO. W sobotnim apelu von der Leyen i Borrell zaznaczyli, że UE nadal będzie wspierać WHO i już przeznaczyła dodatkowe środki na finansowanie jej działania. 

15:50 USA

15:40 Śląsk

178 nowych przypadków koronawirusa odnotowano dziś w Śląskiem. Poza tym województwem są 43 nowe zakażenia. Górnicy stanowią niespełna 48 proc. spośród blisko 8,1 tys. wszystkich osób zakażonych w woj. śląskim.

15:07 TPN chce wprowadzić limity wejść turystów

Tatrzański Park Narodowy przygotowuje się do wprowadzenia limitów wejść turystów na najbardziej popularne szlaki. To w związku z obowiązującą w czasie pandemii zasadą dystansu społecznego. Chcemy, by turyści w Tatrach czuli się bezpiecznie i komfortowo - mówi dyrektor TPN Szymon Ziobrowski. 

W tej chwili pracownicy Parku ustalają jaka jest bezpieczna liczba osób, które mogą wejść na drogę do Morskiego Oka.

14:58 Trener Leicester City zakażony koronawirusem

Trener piłkarzy Leicester City Brendan Rodgers przyznał, że w marcu był zakażony koronawirusem. "Z trudem się poruszałem. Przypomniało mi to wchodzenie na Kilimandżaro w 2011 roku" - powiedział 47-letni szkoleniowiec na antenie rozgłośni BBC.

"Na trzy tygodnie straciłem węch i smak. Nie miałem kompletnie sił. Tydzień później zachorowała moja żona i miała takie same objawy. Przebadano nas i okazało się, że jesteśmy zakażeni koronawirusem" - zdradził Rodgers.

"Nie miałem apetytu, a kiedy na początku choroby próbowałem biec, to zrezygnowałem po kilku metrach. Teraz naprawdę doceniam zdrowie i bycie w formie" - dodał.


14:51 Niemcy: UE powinno się zaangażować w działalność WHO

Zerwanie przez Stany Zjednoczone relacji ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) stanowi "poważne zakłócenie całej sfery zdrowia na świecie" - oświadczył na Twitterze niemiecki minister zdrowia Jens Spahn.

14:40 RPA

Rząd Republiki Południowej Afryki nie zgadza się jeszcze na powrót sportów kontaktowych, w tym rugby. Siedem miesięcy temu rugbiści tego kraju zwyciężyli po raz trzeci w prestiżowym Pucharze Świata i tym samym wyrównali rekord Nowej Zelandii.

RPA przygotowuje się do dalszego łagodzenia ogólnych obostrzeń w czasie pandemii koronawirusa, a tymczasem minister sportu Nathi Mthethwa poinformował, że utrzymany został zakaz wydarzeń sportowych w dyscyplinach kontaktowych. To oznacza dalszą przerwę m.in. dla rugbistów, i drużyn ligowych, i reprezentacji.

14:28 Śląsk

Lekarze ze Śląska będą badali osoby, które wyleczyły się z zakażenia koronawirusem. Wyniki mają wskazać m.in., jakie powikłania wywołuje Covid-19. Badania będą prowadzone z grantu, który Śląskie Centrum Chorób Serca pozyskało z Agencji Badań Medycznych działającej przy Ministerstwie Zdrowia.

14:17 Wielka Brytania luzuje obostrzenia

Już w poniedziałek Wielka Brytania zaczyna łagodzić "lockdown". Brytyjczycy będą mogli spotykać się w większych grupach, do szkół powrócą uczniowie podstawówek. Eksperci twierdzą, że to decyzja podjęta za wcześnie.

Tylko w samej Anglii każdego dnia odnotowuje się 8 tys. nowych przypadków zakażeń. Współczynnik przenoszenia się wirusa jest ledwo poniżej poziomu, od którego jest rozprzestrzenianie jest uważane za błyskawiczne. Wprowadzony w tym tygodniu system wyłapywania kontaktów ludzi, u których potwierdzono obecność koronawirusa, nie jest w pełni funcjonalny.

Zbyt wczesne likwidowanie obostrzeń może doprowadzić do ponownej fali zakażeń. Rząd podjął tę decyzję z myślą o stopniowym odmrażaniu gospodarki.

13:57 Czy Szumowski powinien zostać odwołany?

40,1 proc. badanych uważa, że minister zdrowia Łukasz Szumowski powinien zostać odwołany - wynika z sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej". Przeciwnego zdania jest 32,8 proc. ankietowanych.

13:45 Testy

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 899 tys. 69 próbek pobranych od 821 tys. 811 osób - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 25,6 tys, testów.

13:37 Włosi oburzeni grecką listą

Nie jesteśmy "lazaretem", "żądamy szacunku"- grzmi w mediach społecznościowych szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio, odnosząc się do decyzji niektórych krajów europejskich, które nie chcą na razie wznowienia ruchu z Italią.

Jego wzburzenie - jak i wielu innych Włochów wzbudził szczególnie fakt, że Italii nie ma na liście 29 państw, których obywatele będą mogli od 15 czerwca przyjeżdżać do Grecji bez obowiązku kwarantanny. Rzymski dziennik "Il Messaggero" nazwał to "policzkiem dla Włoch". Dodam, że Grecy podobnie potraktowali też nas Polaków. 

13:26 E-lekcje z NBP

Opolski oddział Narodowego Banku Polskiego wspólnie z Izbą Administracji Skarbowej w Opolu prowadzi wirtualne lekcje dla uczniów szkół średnich poświęcone tematom związanym z przedsiębiorczością i ekonomią.

Pomysł organizacji wirtualnych lekcji dla uczniów opolskich szkół średnich jest kontynuacją wcześniejszych spotkań uczniów z pracownikami Narodowego Banku Polskiego w Opolu.

"Jednym z zadań Narodowego Banku Polskiego jest edukacja społeczeństwa. Dlatego chcemy dotrzeć z wiedzą naszych specjalistów do uczniów szkół średnich za pośrednictwem platformy internetowej udostępnianej nam przez Politechnikę Opolską. Forma wirtualnych lekcji jest koniecznością wynikającą z pandemii koronawirusa, jednak poszerzyła w znaczący sposób liczbę uczniów, którzy mogą uczestniczyć w naszych zajęciach" - powiedział prof. Paweł Frącz, dyrektor oddziału NBP w Opolu.

13:12 Pieniądze na dodatkowe testy

Nadzorowane przez samorząd województwa podlaskiego szpitale w Białymstoku, Suwałkach i Choroszczy dostaną 433,3 tys. zł na testy na koronawirusa pacjentów przed planowymi ich przyjęciami. Pod koniec kwietnia dostały na ten sam cel 850 tys. zł.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski w Białymstoku, dofinansowanie dostaną Białostockie Centrum Onkologii, szpitale wojewódzkie w Suwałkach i Białymstoku i szpital psychiatryczny w Choroszczy; w sumie będą mogły wykonać blisko 1,1 tys. testów na obecność koronawirusa u pacjentów przyjmowanych na inne oddziały niż zakaźne.

12:54 Łódzkie

Do odwołania nieczynna jest powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieruszowie w Łódzkiem. Zamknięto ją, bo jeden z pracowników jest zakażony koronawirusem. Obowiązki sanepidu w Wieruszowie przejęła placówka w Wieluniu.

12:39 Węgry otwierają kąpieliska

Wiele kąpielisk i plaż na Węgrzech jest od soboty otwartych, rusza też sezon statków turystycznych na Balatonie. W ten dzień rozpoczyna się na Węgrzech trzydniowy długi weekend, Zielone Świątki w poniedziałek są bowiem dniem wolnym od pracy.

W zielonoświątkowy weekend rusza wiele plaż nad Balatonem, który jest dla Węgrów najpopularniejszym miejscem wypoczynku w kraju. Część plaż, np. w Balatonalmadi, została otwarta już w piątek.

W niektórych miejscach są wprowadzane ułatwienia pozwalające uniknąć gromadzenia się ludzi. Przykładowo w Alsooers na północnym wybrzeżu Balatonu można kupić bilety wstępu na plażę także przez internet.

12:26 Nowe zasady bezpieczeństwa


12:15 Wznowione szkolenia wojskowe

Podjąłem decyzję, aby wznowić szkolenie, zintensyfikować szkolenia wojskowe. Jesteśmy przygotowani do tego, żeby przeszkolić do 20 tys. osób. Priorytetem są osoby, które utraciły pracę w wyniku koronawirusa - poinformował w sobotę szef MON Mariusz Błaszczak.

"Mam świadomość tego, że wirus spowodował utratę pracy, w związku z tym dziś podjąłem decyzję, aby wznowić szkolenie, zintensyfikować szkolenia wojskowe" - przekazał szef MON. "Jesteśmy przygotowani do tego, żeby przeszkolić do 20 tys. osób" - powiedział.

11:58 Węgry

Siedem osób chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej dobry na Węgrzech. Stwierdzono 26 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowano w sobotę na rządowej stronie internetowej, poświęconej pandemii koronawirusa.

Od początku pandemii na Węgrzech zmarły 524 osoby chore na Covid-19 i wykryto w sumie 3867 zakażeń koronawirusem. Już 2142 osoby uznano za wyleczone.

Spada liczba aktywnych, tj. jeszcze niewyleczonych zakażeń. Jest ich obecnie 1201, przy czym 414 wymaga opieki szpitalnej. Na kwarantannie domowej przebywa obecnie ponad 11 400 osób.

11:46 Lato powinno być spokojniejsze, ale nie oznacza to braku kolejnych zachorowań

"Lato powinno być spokojniejsze niż ostatnie tygodnie" - przewiduje w rozmowie z RMF FM Główny Inspektor Sanitarny MSWiA Marek Posobkiewicz. To nie oznacza jednak - jak podkreśla - że nowych przypadków zakażenia koronawirusem w najbliższych tygodniach nie będzie.

11:35 Policja

Ostatniej doby sprawdziliśmy prawie 73 tys. osób poddanych kwarantannie; w około 1100 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych - powiedział w sobotę PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Jak przekazał w sobotę rzecznik Komendy Głównej Policji, od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce policjanci już prawie 6,9 miliona razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę. Ostatniej doby przeprowadzili 72 918 tego typu kontroli, a w około 1100 przypadkach stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych.

Ciarka dodał, że w około ośmiu przypadkach zwrócono się do policji z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci itp.

11:23 Uzbekistan: Mecze, ale bez kibiców na trybunach

Do 15 czerwca rząd Uzbekistanu wydłużył czas trwania ograniczeń związanych z koronawirusem, ale część z nich już została złagodzona. Krajowa liga piłkarska wznowi sezon w piątek 5 czerwca, jednak bez kibiców na trybunach.

Rozgrywki przerwano w połowie marca po zaledwie trzech kolejkach. Komplet dziewięciu punktów mają na koncie dwa kluby: Pachtakor Taszkent i Nasaf Karszy.

W najbardziej zaludnionym kraju Azji Środkowej, liczącym 34 miliony mieszkańców, odnotowano ponad 3500 przypadków zainfekowania koronawirusem. Zmarło 14 ludzi.

11:03 Piłkarze Bayernu z niższymi pensjami

Piłkarze Bayernu Monachium będą otrzymywali niższe wynagrodzenie do końca sezonu 2019/2020, mimo że w czasie epidemii koronawirusa liga niemiecka wznowiła sezon - poinformował w sobotę "Bild".

Gazeta napisała, że drużyna z Bawarii, która zmierza po kolejny tytuł w ekstraklasie, uzgodniła z zarządem zmniejszenie pensji. Już w kwietniu wynagrodzenie było niższe o 20 procent, ale w tamtym miesiącu nie rozgrywano meczów.

"To bardzo satysfakcjonujące, że zespół w pełni rozumie obecną sytuację" - powiedział "Bildowi" prezydent Bayernu Herbert Hainer, ale nie podał konkretnych danych.


10:52 Powrót na kort

Andy Murray - dwukrotny mistrz olimpijski i trzykrotny zwycięzca imprez wielkoszlemowych - wystąpi w czerwcowym turnieju charytatywnym organizowanym przez jego brata. Celem imprezy jest zebranie co najmniej 100 tys. funtów dla brytyjskiej służby zdrowia.

10:31 Rosja

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji sięgnęła w sobotę 396 575, po wykryciu 8952 nowych infekcji w ciągu ostatniej doby. Zmarło 181 osób, a więc mniej niż w piątek, gdy poinformowano o najwyższej jak dotąd liczbie zgonów - 232 w ciągu jednej doby.

Jednocześnie wśród 181 nowych zgonów aż 78 przypada na Moskwę i jest to najwyższa dotąd w stolicy Rosji liczba zgonów z powodu koronawirusa w ciągu doby.

Łączna liczba przypadków śmiertelnych Covid-19 w Rosji wynosi teraz 4555.

10:20 Prezydent Urugwaju w kwarantannie

Prezydent Urugwaju Luis Lacalle Pou poddał się kwarantannie po kontakcie z jednym z urzędników państwowych, który jest zakażony koronawirusem - poinformowała w sobotę prezydencka służba prasowa.

Zakażoną osobą jest Natalia Lopez z ministerstwa rozwoju społecznego. Prezydent spotkał się z nią w mijającym tygodniu, a w rozmowach uczestniczył także m.in. minister obrony Javier Garcia.

Szef państwa oraz pozostałe osoby uczestniczące w spotkaniu muszą teraz wykonać testy na obecność koronawirusa i "pozostaną objęte kwarantanną aż do otrzymania wyników badań" - zapewniło biuro prasowe prezydenta.

10:02 NOWE PRZYPADKI W POLSCE

Nowe przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (178), dolnośląskiego (14), opolskiego (11), świętokrzyskiego (5), małopolskiego (4), zachodniopomorskiego (4), podlaskiego (3) i lubuskiego (2).

09:49 Łódź otwiera wszystkie przedszkola

W Łodzi od poniedziałku 1 czerwca czynne będą wszystkie 142 przedszkola miejskie, które można było uruchomić na podstawie obowiązujących przepisów sanitarnych - podał zespół prasowy Urzędu Miasta Łodzi.

Po umożliwieniu otwarcia przedszkoli miejskich przez władze centralne w Łodzi przebadano pracowników tych placówek na obecność koronawirusa. Okazało się, że z ostatnich 42 osób, których wynik był niepewny, żadna nie jest zakażona SARS-CoV-2.  W sumie testom poddano 333 osoby. U nikogo z pracowników łódzkich przedszkoli nie stwierdzono COVID-19.

09:41 Ukraina

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 393 przypadki zakażenia koronawirusem, 17 osób chorych na Covid-19 zmarło, a 377 pacjentów uznano za wyzdrowiałych - podał w sobotę resort ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zainfekowanych wzrósł do 23 204, a zgonów do 696.

9 311 pacjentów dotychczas wyzdrowiało. Na Covid-19 zachorowało w kraju łącznie 1 700 dzieci i 4 475 pracowników medycznych. Hospitalizacji wymagało 7 172 chorych, a 273 pacjentów podłączono do respiratorów.

09:28 Gowin: Uchroniłem Polskę przed kryzysem

"Wybory przebiegłyby w aurze takiego chaosu, byłoby tyle bałaganu, tyle zastrzeżeń, że Sąd Najwyższy - obojętnie, czy w składzie "starych' czy "nowych" sędziów - na pewno by wyniku tych wyborów nie uznał. One nie mogły się odbyć w formie korespondencyjnej ani 10, ani 23 maja" - stwierdził w RMF FM lider Porozumienia Jarosław Gowin, pytany o to, czy nie żałuje swojego sprzeciwu wobec planów przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja. "Sprzeciwiając się tym terminom, uchroniłem Polskę przed głębokim, wieloletnim kryzysem konstytucyjno-ustrojowym. Gdyby doszło do zakwestionowania wyniku wyborów przez SN, Polska na wiele lat pogrążyłaby się w chaosie. Na arenie międzynarodowej spadlibyśmy do statusu takich krajów, jak Białoruś" - ocenił gość Krzysztofa Ziemca.

09:06 MINISTERSTWO ZDROWIA: RAPORT DOBOWY

Wyzdrowiało już 11 tys. 16 chorych, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Z powodu tej choroby w szpitalach przebywa obecnie 2 207 pacjentów, a kwarantanną objęte są 80 tys. 182 osoby.

08:50 Podkarpackie winnice otwierają się dla turystów

Ok. 2/3 spośród 150 winnic na Podkarpaciu znów przyjmuje turystów. Po przerwie spowodowanej pandemią kornawirusa winiarze ponownie proponują zwiedzanie winnic czy degustacje win - powiedziała PAP redaktor naczelna portalu branżowego naszewinnice.pl Ewa Wawro.

Jednocześnie przypomniała, że "zwiedzając gospodarstwa winiarskie należy stosować się do obowiązujących obostrzeń sanitarnych".

Na Podkarpaciu winiarze proponują m.in. zwiedzanie winnic, rozmowy o uprawie winorośli, produkcji win oraz ich degustacje. W podróży po winnicach pomagają turystom przewodniki wydawane przez lokalne samorządy oraz stowarzyszenia winiarzy. W ostatnich latach właściciele winnic współpracują także z miejscowymi producentami rolnymi, m.in. wytwórcami serów.

08:26 Meksyk

371 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Meksyku - podało meksykańskie ministerstwo zdrowia. Stwierdzono także 3227 nowych przypadków infekcji.

W sumie w Meksyku na Covid-19 zmarło do tej pory 9415 osób, a zakażonych koronawirusem jest 84 627 osób.

Najwięcej zgonów i infekcji stwierdzono w stolicy, Meksyku, i w sąsiadującym z nim stanie o tej samej nazwie.

08:15 Niemcy: Pracodawcy śledzą pracowników na home office

Portal niemieckiej telewizji publicznej ZDF rozmawiał z dyrektorem berlińskiej agencji detektywistycznej Lietz. Okazało się, że niektórzy szefowie zlecają prywatnym detektywom śledzenie swoich pracowników, którzy z powodu pandemii zostali skierowani do pracy w domu.

W dobie pandemii wielu pracodawców akceptuje tak zwany model "home office", czyli biura domowego opartego na zasadzie zaufania. Według dużych niemieckich agencji detektywistycznych zaufanie pracodawców w rzeczywistości nie jest zbyt głębokie.

08:04 Nauczanie zdalne

Zmiana sposobu realizacji zadań jednostek systemu oświaty w okresie czasowego ograniczenia ich funkcjonowania nie ma wpływu na długość odbywanych przez nauczycieli staży na kolejny stopień awansu zawodowego - informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej

W związku z epidemią od 12 marca zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Od 6 maja w przedszkolach mogą być organizowane zajęcia opiekuńcze, a od 25 maja takie zajęcia w szkołach podstawowych dla uczniów klas I-III. Organizowane są też w szkołach stacjonarne konsultacje dla ósmoklasistów i dla maturzystów. Od 1 czerwca z konsultacji będą mogli skorzystać wszyscy uczniowie, częściowo zostanie też odmrożona nauka w szkołach średnich w zakresie zdobywania praktycznych umiejętności zawodowych. Jednocześnie nadal prowadzona jest nauka zdalna.

07:37 Ekspert: Koronawirus mutuje powoli

W porównaniu z wirusem grypy tempo zmian kodu genetycznego SARS-CoV-2 jest stosunkowo niewielkie. Mimo to, kiedy powstaną leki na koronawirusa, trzeba je będzie stosować z rozwagą, bo pojawiać się będą warianty oporne na działanie leku - mówi PAP wirusolog prof. Krzysztof Pyrć.

Prof. Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zaznaczył, że woli nie mówić o mutacjach, ale o naturalnej zmienności wirusa.

"Tak jak ludzie różnią się między sobą kolorem oczu czy włosów, tak i między koronawirusami występują różnice - powiedział. - W porównaniu do wirusów grypy tempo zmiany koronawirusów jest niewielkie".


07:22 Nowojorczycy wrócą do pracy

Od 200 do 400 tys. nowojorczyków ma prawdopodobnie wrócić w najbliższych tygodniach do pracy. Nastąpi to, jeśli zgodnie z przewidywaniami od 8 czerwca rozpocznie się stopniowy proces reaktywowania gospodarki miasta - poinformował burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio.

De Blasio wyjaśnił, że w ciągu ostatniej doby tylko 5 proc. z osób poddanych testom na obecność koronawirusa uzyskało wynik pozytywny. To najniższy odsetek odnotowany od wybuchu pandemii. W szczytowym momencie, na początku kwietnia, przekraczał on 70 proc

W ciągu ostatnich 24 godzin do szpitali przyjęto 61 nowych pacjentów z Covid-19, co także mieści się w wymogach ustalonych przez federalne Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC), aby można było wznowić działalność gospodarczą. Nie spełnia jeszcze tego kryterium liczba chorych na oddziałach intensywnej terapii. Jest ich 391, a dopuszczalny pułap wynosi 375.

07:10 Nepal

W ciągu tygodnia w Nepalu liczba zarażeń koronawirusem niemal się podwoiła. Eksperci i lekarze kwestionują działania rządu w czasie ponad dwumiesięcznej ogólnokrajowej kwarantanny. Przez ten czas władze odmawiały powrotu 1,3 mln Nepalczyków, którzy utknęli za granicą.

Ramesh Poudel, 20-letni student z Katmandu, codziennie zapisuje liczbę przypadków koronawirusa ogłaszaną przez ministerstwo zdrowia. "W piątek w Nepalu było ich 170, czyli najwięcej w ciągu ostatnich 24 godzin. Dzień wcześniej, w czwartek 156 osób i też rekord. Od poniedziałku codziennie bijemy rekordy" - mówi PAP.

W sumie w kraju jest już 1212 przypadków koronawirusa, zmarło 6 osób. "Nie rozumiem, przecież od ponad dwóch miesięcy siedzimy w domach i kwarantanna miała nas ochronić. Tak mówił premier" - dziwi się Poudel.

06:59

106 lat ma mieszkanka północy Włoch, która została wyleczona z koronawirusa. "Lekarze dokonali cudu"- mówi rodzina seniorki, która jest pensjonariuszką domu opieki niedaleko miasta Pawia w Lombardii. Lucia Ronda wróciła do zdrowia po miesiącu choroby.

Sędziwa Włoszka przeżyła też pandemię grypy hiszpanki i dwie wojny światowe.

06:54

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Niemczech wzrosła w ciągu ubiegłej doby o 738 do 181 196 - poinformował Instytut Roberta Kocha. W tym samym czasie zmarło 39 osób. Łączna liczba zgonów w Niemczech wzrosła do 8 489.

06:23

O 1225 wzrósł w ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa w USA. Łączna liczba zgonów na Covid-19 przekroczyła 102,5 tys. - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono do tej pory ponad 16 mln testów na obecność koronawirusa. Ok. 1 mln 745 tys. z nich dało wynik pozytywny.

06:20

Przy zachowaniu odpowiedniego dystansu od dziś Polacy mogą można bez maseczki spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży lub parkingu. Jeśli jednak na świeżym powietrzu nie możemy zachować dwóch metrów odległości od innych, np. na zatłoczonym chodniku, wówczas nadal trzeba zasłaniać usta i nos.

Nadal trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos m.in. w autobusach, tramwajach, sklepach, kinach, teatrach, salonach masażu i tatuażu, kościołach i w urzędach.

Maseczek nie trzeba nosić w pracy, jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.

Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym i na poczcie na jedną osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od soboty ta zasada przestała obowiązywać.
W sklepie, na targu i na poczcie nadal należy zasłaniać nos i usta. W sklepie obowiązkowa jest dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.