W Rosji w przyszłym tygodniu powinna ruszyć kampania szczepień przeciwko koronawirusowi. Tymczasem, jak twierdzi niezależny portal Meduza, firmy farmaceutyczne mają problem z regularną produkcją drugiego składnika krajowej szczepionki Sputnik V.

Każda dawka rosyjskiej szczepionki na koronawirusa składa się z dwóch komponentów, które są podawane - według różnych źródeł - w odstępie dwóch bądź trzech tygodni.

O ile pierwszy komponent Sputnika V, jak pisze portal Meduza, wyprodukowano już w dużej ilości, to z powodów technologicznych są problemy ze stabilnością dostaw drugiego komponentu. Okazał się on "bardziej kapryśny" podczas produkcji, która wymaga innej technologii niż pierwszy komponent. Jak zauważają autorzy materiału, w tej sytuacji rozpoczęcie kampanii szczepień jest możliwe, ale trudne będzie ukończenie szczepienia.

Obecnie w magazynach w Rosji znajduje się około 500 tys. dawek Sputnika V - powiedział Meduzie urzędnik szczebla federalnego oraz rozmówca z branży farmaceutycznej. 

Sputnik V powstaje w ilościach przemysłowych w dwóch zakładach farmaceutycznych: Generium i Binnofarm. Wkrótce powinna dołączyć do nich trzecia - firma Biocad z Petersburga. Zapowiadała ona, że w grudniu wyprodukuje około miliona dawek Sputnika V. Źródło Meduzy w jednej z firm-producentów powiedział, że pierwszą dawkę mogą teraz wytwarzać wszystkie trzy zakłady. 

Jednak drugiej dawki jest za mało i nikt teraz nie powie, ile jej jest obecnie - powiedziało źródło.

Prezydent Władimir Putin mówił w czwartek, że w najbliższym czasie ilość preparatu Sputnik V przekroczy liczbę 2 milionów dawek.

Według jednego ze źródeł cytowanych przez niezależny portal, zmieniła się teraz koncepcja szczepień: między podaniem pierwszego i drugiego składnika może minąć nawet 50 dni. Z tego powodu jako "całkowicie realne" źródło to ocenia zaszczepienie dwóch milionów osób do końca roku, z zastrzeżeniem, że otrzymają one tylko pierwszy składnik.

Rozmówcy portalu oceniają, że dopracowanie procesów technologicznych i instalacja dodatkowego sprzętu, potrzebnego do produkcji drugiego składnika Sputnika V, zajmie około półtora miesiąca.

Wysoka liczba zgonów na Covid-19 w Rosji

W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 27 403 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło 569 osób - poinformował sztab rządowy. Nowych infekcji jest mniej niż dzień wcześniej, gdy po raz pierwszy od początku pandemii zakaziło się w ciągu doby ponad 28 tys. osób.

Niemniej, liczba zgonów w ciągu jednej doby czwarty dzień z rzędu przekracza pięćset. W czwartek zmarło 554 pacjentów.

Ogólna liczba przypadków koronawirusa w Rosji wynosi teraz 2 375 546. Spośród tych zakażonych 1 888 752 osoby uznane zostały za wyleczone. Zmarło na Covid-19, według danych sztabu, 42 176 osób.

Najwięcej nowych zakażeń wciąż wykrywanych jest w Moskwie, gdzie od czwartku zarejestrowano 6868 nowych infekcji. Na drugim miejscu jest Petersburg (3694), a za nim obwód moskiewski (1223).

Przeprowadzono dotąd w całym kraju 78,2 mln testów na obecność koronawirusa. Liczba badań wykonanych w ciągu ostatniej doby przekracza 530 tysięcy.

Na poniższej mapie możecie zobaczyć, jak wyglądała liczba zakażeń koronawirusem w Rosji, ale także w innych państwach w ciągu ostatnich miesięcy.