W Afryce liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła w niedzielę 3 miliony – wynika z danych Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób w Afryce. Ponad 72 tys. zainfekowanych osób zmarło.

Republika Południowej Afryki odpowiada za ponad 30 proc. całkowitej liczby zakażeń na kontynencie, z ponad 1,2 mln zgłoszonych przypadków, w tym z 32 824 zgonami w związku z Covid-19.

Wysoki odsetek infekcji w RPA może wynikać z tego, że kraj ten przeprowadza więcej badań niż wiele innych państw afrykańskich.

W RPA koronawirus przybrał na sile

RPA zmaga się z odrodzeniem się choroby, napędzanym przez wykrytą w tym kraju odmianę wirusa, która jest bardziej zaraźliwa i szybko się rozprzestrzenia. Wiele szpitali już jest na granicy wydolności, a według ekspertów w dziedzinie zdrowia liczba zakażeń będzie dalej rosła - podaje agencja Associated Press.

Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w RPA 7-dniowa średnia nowych dobowych przypadków infekcji wzrosła w ciągu ostatnich dwóch tygodni z 19,86 na 100 tys. osób 26 grudnia do 30,18 na 100 tys. 9 stycznia.

Prezydent RPA Cyril Ramaphosa spotka się w nadchodzącym tygodniu ze swoim gabinetem, żeby rozważyć, czy należy wprowadzić dalsze ograniczenia w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa, równoważąc jednocześnie potrzebę pobudzenia wzrostu gospodarczego.

Zobaczcie, jak rozwijała się pandemia na świecie w ciągu ostatnich miesięcy.