Wraz ze wzrostem liczby przypadków koronawirusa na Litwie Łotwa od piątku wprowadza ograniczenia w przekraczaniu granicy – poinformował premier Krisjanis Karins. Od piątku po przyjeździe na Łotwę Litwinów będzie obowiązywała dwutygodniowa samoizolacja – podaje BNS.

Decyzja Łotwy oznacza, że pękła pierwsza "turystyczna bańka" w Unii Europejskiej. Od 15 maja, mimo obowiązującą jeszcze wówczas kwarantannę z powodu Covid-19, granice między Litwą, Łotwą i Estonią zostały otwarte.

Karins wyraził ubolewanie, że pomimo poprzedniego porozumienia kraje bałtyckie inaczej stosowały wymogi bezpieczeństwa epidemiologicznego, co doprowadziło do wyższego wskaźnika zachorowalności na Litwie i w Estonii.

Jak poinformowano podczas posiedzenia łotewskiego rządu, na Litwie w ciągu ostatnich 14 dni odnotowano 16,28 przypadku koronawirusa na 100 tys. mieszkańców, a w Estonii - 14,72.

Premier Łotwy zapowiedział, że sytuacja na granicy będzie omawiana szczegółowo jeszcze w tym tygodniu na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu.