Współczynnik reprodukcji koronawirusa wzrósł w Niemczech do 1,79 i jest znacznie wyższy niż poziom retransmisji pożądany do opanowania epidemii. Odwołano przyloty pierwszych zagranicznych turystów do Bułgarii. Powodem jest wzrost liczby zakażeń koronawirusem w tym kraju. Liczba osób zakażonych koronawirusem w Brazylii przekroczyła już milion, choć według wielu ekspertów rzeczywista liczba infekcji jest dużo większa. W Polsce wykryto 31 620 przypadków koronawirusa, zmarły 1 346 osoby, a wyzdrowiało 16 181. Kraj zajmuje się wyborami prezydenckimi - na wiecach wyborczych zarazą nikt się nie przejmuje.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :  • 8,6 mln osób na całym świecie zaraziło się koronawirusem.
  • W Brazylii liczba przypadków przekroczyła już milion.
  • W Polsce patogen wykryto u 31 620 osób, zmarło 1 346 z nich, a wyzdrowiało 16 181.
  • W Polsce wykonano już 1 320 399 testów, w tym 22,7 tys. ostatniej doby.
  • Nad Wisłą trwa pandemiczna kampania wyborcza

22:58 Nieoficjalnie: Piłkarz Sebastian Szymański zakażony koronawirusem

Sebastian Szymański jest jednym z trzech piłkarzy Dynama Moskwa, u którego stwierdzono koronawirusa - poinformował rosyjski portal sport-express.ru. Z tego powodu przełożone zostało zaplanowane na niedzielę spotkanie ekstraklasy zespołu ze stolicy z FK Krasnodar.

"Dynamo nie poleciało do Krasnodaru, niedzielny mecz przełożono. Z naszych informacji wynika, że Clinton Nji, Charles Cabore i Sebastian Szymański mieli pozytywne wyniki badań na koronawirusa" - napisali dziennikarze portalu.

21-letni Szymański przeniósł się do Moskwy w połowie ubiegłego roku z Legii Warszawa. Po 22 meczach jego zespół z 30 punktami zajmuje siódme miejsce w rosyjskiej ekstraklasie, w której rywalizację po przerwie spowodowanej pandemią wznowiono w piątek.


21:55 Pierwszy dzień wyścigowy na Służewcu z udziałem publiczności

Sobotni, jedenasty dzień sezonu wyścigów konnych na stołecznym służewieckim torze był pierwszym w tegorocznej edycji z udziałem publiczności.

Na widowni zgromadziło się 360 sympatyków wyścigów, którzy kupili bilety online, bo tylko taka możliwość istnieje, aby znaleźć się na obiekcie, zgodnie z istniejącymi zarządzeniami spowodowanymi pandemią koronawirusa - poinformowała PAP Hanna Zalewska z Zespołu Marketingu i Komunikacji Toru Wyścigów Konnych Służewiec.


21:49 Koronawirus we Francji

Liczba osób, które zmarły we Francji w wyniku zakażenia koronawirusem, wzrosła o 19 - do 29633. Zdiagnozowano 641 nowych infekcji. W sumie od początku epidemii zakażonych zostało 160093 osób.

We Francji hospitalizowano od początku pandemii niemal 104 tys. osób. Ponad 18 tys. przebywało na intensywnej terapii.


21:02 Niepokojące dane z Niemiec


Współczynnik reprodukcji koronawirusa wzrósł w Niemczech do 1,79 i jest znacznie wyższy niż poziom retransmisji pożądany do opanowania epidemii - poinformował w berliński Instytut im. Roberta Kocha. W piątek współczynnik ten wynosił 1,06.

Współczynnik reprodukcji wynoszący 1,79 oznacza, że 100 osób zainfekowanych koronawirusem zakaża średnio 179 ludzi. Aby epidemia zaczęła stopniowo wygasać współczynnik ten musi wynosić mniej niż jeden - przypomina Reuters.


19:48 Nowe dane z Hiszpanii i Portugalii

W ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii na Covid-19 zmarło dziewięć osób. W Portugalii resort zdrowia potwierdził jeden zgon z powodu koronawirusa. W obu tych krajach poziom zakażeń utrzymuje się powyżej 360 przypadków na dobę.

Do sobotniego popołudnia z powodu infekcji SARS-CoV-2 zmarło w Hiszpanii 28 322 pacjentów. Resort zdrowia podał też, że w ciągu ostatniej doby nastąpił wzrost zakażeń o 363 - do 245 938. Od piątku najwięcej infekcji zanotowano we wspólnotach autonomicznych Madrytu, Katalonii oraz Aragonii.

W Portugalii na Covid-19 zmarło dotąd 1528 osób. W dalszym ciągu służby sanitarne notują wysoką liczbę nowych zakażeń. Podczas ostatniej doby wzrosła ona o 377 -  do 38841.

18:44 Koronawirus w Radomiu

Dwa przypadki koronawirusa potwierdzono w Środowiskowym Domu Samopomocy w Radomiu, z którego korzystają osoby niepełnosprawne psychicznie. Zarażone są dwie pracownice.

Placówka została zamknięta w związku z wykryciem zakażenia koronawirusem u dwóch pracownic - poinformowała rzeczniczka prezydenta miasta Katarzyna Piechota-Kaim.

Środowiskowy Domu Samopomocy przy ul. Dzierzkowskiej w Radomiu to ośrodek wsparcia dla osób dorosłych przewlekle psychicznie chorych, głównie z rozpoznaniem schizofrenii oraz dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. W placówce odbywają się różnego rodzaju zajęcia, terapie oraz treningi umiejętności społecznych.

Środowiskowy Domu Samopomocy jest kolejną placówką w Radomiu, w której potwierdzono zakażenia koronawirusem. Pojedyncze przypadki odnotowano także m.in. Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, w jednym z przedszkoli oraz w szkole podstawowej.


18:41 Protest medyków w Madrycie

Medycy i rodziny pracowników służby zdrowia protestowali w Madrycie przeciw polityce rządu Hiszpanii, zarzucając mu m.in. chaotyczne zarządzanie kryzysem wywołanym przez epidemię koronawirusa. Tymczasem resort zdrowia zapowiedział kontrole sanitarne wśród turystów.

Zgromadzeni na madryckim placu Puerta del Sol manifestanci domagali się m.in. lepszego wyposażenia placówek medycznych w sprzęt medyczno-ochronny przed spodziewanym nadejściem drugiej fali zakażeń koronawirusem.

W sobotę minister zdrowia Salvador Illa ogłosił, że wraz przywróceniem w niedzielę swobodnego ruchu z państwami Unii Europejskiej Hiszpania będzie kontrolować stan zdrowia przyjeżdżających turystów.


18:36 Nowe dane z Włoch

49 osób zakażonych koronawirusem zmarło ostatniej doby we Włoszech. Tym samym bilans ofiar epidemii wzrósł do 34610. Stwierdzono ponad 260 nowych zakażeń. W 11 z 20 regionów nie zanotowano kolejnych zgonów.

17:02 Koniec stanu zagrożenia w Hiszpanii

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego, wprowadzonego w połowie marca w związku z epidemią koronawirusa. Wezwał jednocześnie obywateli do przestrzegania zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

Sanchez wyjaśnił, że ogłoszony przez niego stan zagrożenia epidemicznego był konieczny w związku z masową falą zachorowań i zgonów spowodowanych Covid-19. Dzięki ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego udało nam się uratować tysiące istnień ludzkich - dodał.


Sanchez przyznał, że wciąż istnieje zagrożenie nawrotu epidemii. Wezwał też obywateli do przestrzegania zasad bezpieczeństwa sanitarnego, wśród których jest m.in. konieczność zachowania dystansu społecznego i obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych.

W niedzielę Hiszpania przywróci ruch turystyczny z państwami Unii Europejskiej, z wyjątkiem Portugalii. Granice z zachodnim sąsiadem zostaną otwarte dopiero 1 lipca.


16:36 Nowe dane z Wielkiej Brytanii

O 128 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zgonów z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii. To oznacza, że suma ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w tym kraju wzrosła do 42589.

Pod względem liczby zgonów na Covid-19 Wielka Brytania zajmuje trzecie miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi i Brazylią.

Brytyjskie ministerstwo zdrowia podało również, że w ciągu ostatniej doby wykryto 1295 nowych zakażeń koronawirusem. Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii potwierdzono już 303110 przypadków koronawirusa.


14:53 Głosowanie korespondencyjne na Śląsku

Mieszkańcy i władze gminy Marklowice na Śląsku nie kryją zaskoczenia wczorajszą decyzją, że w najbliższych wyborach prezydenckich głosy będzie można tam oddawać wyłącznie korespondencyjnie. Uchwałę w tej sprawie podjęła Państwowa Komisja Wyborcza, ale takie rozwiązanie rekomendował minister zdrowia, analizując panująca tam sytuację epidemiczną.


14:34 Rosja testuje szczepionkę

Pierwsza grupa ochotników już zaszczepiona. W rosyjskiej stolicy  pod nadzorem specjalistów Ministerstwa Obrony rozpoczęły się próby kliniczne szczepionki przeciwko Covid -19. Ma ona zapewnić odporność przez rok.

Próby mają się zakończyć w sierpniu - informuje nasz moskiewski korespondent Przemysław Marzec

Ta szczepionka powstała na bazie już opracowanych i przetestowanych szczepionek przeciwko eboli i bliskowschodniemu zespołowi oddechowemu - czyli dobrze przebadanym i znanym koronawirusom. Tempo pracy z powodu pandemii jest ekspresowe. Zwykle nad szczepionką pracuje się nawet cztery lata. Ochotnicy biorący udział w badaniach mają średnio 29 lat, są zdrowi i bez nałogów. Badania na małpach i chomikach dają podstawy żeby sądzić, że szczepionka może być skuteczna również dla ludzi. Jej masowa produkcja ma rozpocząć się już pod koniec roku.


14:17 Śląsk: Konsultacje ws. otwarcia granicy

W środę mają odbyć się kolejne konsultacje ws. sytuacji epidemicznej w woj. śląskim i czeskim kraju morawsko-śląskim - przekazał w sobotę marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski. Jak zaznaczył, sanepidy obu krajów zacieśniły współpracę w zakresie wymiany informacji.

12 czerwca czeskie Ministerstwo Zdrowia podało, że woj. śląskie zostało uznane za obszar o wysokim zagrożeniu epidemicznym, co oznacza, że nie objęło go przywrócenie od 15 czerwca normalnego ruchu granicznego. Od mieszkańców regionu czeskie służby wymagają potwierdzeń negatywnych testów na Covid-19.

Następnie marszałek woj. śląskiego zaproponował swemu czeskiemu odpowiednikowi zorganizowanie w najbliższym czasie wideokonferencji poświęconej możliwości otwarcia granicy między regionami.


14:06 Ukraina

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 841 zakażeń koronawirusem, 9 pacjentów zmarło, a 373 wyzdrowiało - podał w sobotę resort ochrony zdrowia tego kraju. Łączny bilans zakażonych zwiększył się do 35 825, zmarłych - do 994, a ozdrowieńców - do 16 406.

W piątek informowano o 921 nowych zakażeniach i był to największy dobowy bilans zachorowań od początku epidemii.

Kolejny dzień z rzędu najwięcej przypadków wykrywano w obwodzie lwowskim (139) przy granicy z Polską. Ogółem najwięcej infekcji SARS-CoV-2 potwierdzono dotąd w obwodzie czerniowieckim (4268), w Kijowie (4252) i właśnie w obwodzie lwowskim (3679).


13:54 Kolonie w czasie pandemii

Dzwońmy do naszych dzieci i pytajmy o stan zdrowia, gdy wyślemy je w tym roku na obóz czy kolonię - apeluje doktor Agnieszka Jankowska-Zduńczyk z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

13:36 Bułgaria

W ciągu ostatniej doby odnotowano w Bułgarii 81 nowych zakażeń i trzy zgony z powodu Covid-19 - poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia Bułgarii. Potwierdzono, że w ostatnich dniach zarysowała się tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o liczbę nowych zakażeń.

Z tej przyczyny odwołano przyjazd pierwszych zagranicznych turystów do Bułgarii.

Najwięcej nowych przypadków - podobnie jak w dniach poprzednich - odnotowano w Sofii i jej okolicach. To blisko połowa wszystkich zakażonych w ciągu ostatnich 24 godzin, bo aż 40 osób.

13:08 Stabilizuje się sytuacja w kopalniach

Dziesięć nowych przypadków koronawirusa przybyło minionej doby w kopalniach dwóch spółek węglowych w woj. śląskim. Wzrosła liczba ozdrowieńców - wobec piątku w sobotę przybyły 43 takie osoby.


12:46 Kirgistan przywraca obstrzenia

W obliczu wzrostu liczby zakażonych o 192 nowe przypadki władze Kirgistanu podjęły decyzję o zawieszeniu całego transportu publicznego w Biszkeku do poniedziałku. Premier Kubatbek Boronow poinformował również o zawieszeniu połączeń z innymi częściami kraju.

W ciągu ostatniej doby w Kirgistanie, gdzie w maju zniesiono stan zagrożenia epidemicznego i uchylono wszystkie związane z tym restrykcje, zarejestrowano 192 nowe przypadki. Tym samym bilans wszystkich zakażeń koronawirusem wzrósł do 2981.

"Musimy zagwarantować, że kraj będzie w pełni przygotowany na nagłe pogorszenie sytuacji epidemiologicznej" - wyjaśnił premier Boronow. Jak podkreślił, szczególny niepokój władz budzi stały wzrost liczby zakażeń w kraju. jest on obserwowany od ponad tygodnia.12:27 "Koronawirus nauczy nas szacunku do rolnictwa"

Może koronawirus nauczy Europę szacunku dla rolnictwa — powiedział w sobotę PAP minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że pozrywane łańcuchy dostaw uświadomiły wielu osobom konieczność dbania o bezpieczeństwo żywnościowe na miejscu, a nie na podstawie odległych krajów.

Ardanowski oraz komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski uczestniczą w Minikowie (Kujawsko-Pomorskie) w Krajowych Dniach Pola.

"Nowe propozycje unijne na lata 2021-2027 są dla Polski bardzo dobre. Budżet jest bez porównania lepszy, a przede wszystkim pierwszy raz się zdarza, że na rolnictwo w odniesieniu do pierwotnej propozycji jest środków więcej, a nie mniej. A to jeszcze nie koniec, bo trwają kolejne poufne rozmowy. Mamy w tej walce bardzo silne wsparcie premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy" - powiedział PAP Ardanowski.


12:10 Indonezja

W ciągu ostatniej doby w Indonezji stwierdzono 1226 nowych zakażeń. Liczba wszystkich zakażeń wynosi obecnie 45029 - poinformował w sobotę rzecznik resortu zdrowia Achmad Yurianto. Z powodu Covid-19 zmarło 56 osób, co zwiększyło bilans zgonów do 2429 - dodał.

Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w Indonezji - najludniejszym kraju w regionie Azji Południowo-Wschodniej - jest najwyższy w regionie, wyłączywszy Chiny, gdzie liczba ofiar śmiertelnych od początku epidemii wyniosła 4634.


11:34 Ponad 22 tys. testów w ciągu doby


11:18 Chiny

Po prawie pięciomiesięcznej przerwie - spowodowanej pandemią koronawirusa - sezon wznowiła chińska liga koszykówki. To pierwsze duże rozgrywki drużynowe w tym kraju, które znów się odbywają, choć przy pustych trybunach.

W sobotę koszykarze wrócili na parkiety, mimo że m.in. w Pekinie odnotowano kolejne przypadki Covid-19. Niedawno na olbrzymim, stołecznym targu rolno-spożywczym wykryto pierwsze ognisko choroby od ponad 50 dni. Władze twierdzą, że koronawirus z pekińskiego targu pochodzi z Europy.


11:04 Rosja: Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 8 tys.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa sięgnęła w Rosji 8002 po tym, jak w ciągu minionej doby zmarło kolejnych 161 zakażonych wirusem pacjentów - poinformował w sobotę sztab ds. walki z epidemią. Ogólna liczba zakażeń w Rosji wzrosła do 576 952.

Wzrost ten nastąpił po wykryciu w ciągu ostatnich 24 godzin 7889 nowych przypadków koronawirusa.

Nowe zakażenia wykryto w całym kraju. Blisko 33 proc. tych infekcji dotyczyło osób, które nie miały objawów klinicznych choroby.

Liczba wyleczonych sięgnęła w sobotę 334 592. Spośród nich 10 186 osób wypisanych zostało ze szpitali w ciągu minionej doby.


10:33 309 nowych przypadków, 12 ofiar śmiertelnych

Nowe przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (114), mazowieckiego (52), łódzkiego (44), małopolskiego (23), podlaskiego (15), dolnośląskiego (13), świętokrzyskiego (11), wielkopolskiego (8), podkarpackiego (7), kujawsko-pomorskiego (5), lubelskiego (5), opolskiego (4), lubuskiego (3), pomorskiego (2), warmińsko-mazurskiego (2) i zachodniopomorskiego (1).

Jednocześnie MZ poinformowało, że ze statystyk odjęto 5 zdublowanych przypadków przez WSSE Olsztyn.10:27 Ponad 16 tys. ozdrowieńców

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, od początku pandemii w Polsce wyzdrowiało już 16 181 osób zakażonych koronawirusem.


10:18 Australia przywraca ograniczenia

Drugi najbardziej zaludniony stan Australii - Wiktoria przywraca ograniczenia dotyczące zgromadzeń. Decyzja taka zapadła po tym, jak czwarty dzień z rzędu odnotowano dwucyfrowy dobowy przyrost zachorowań na koronawirusa.

Ograniczenia wejdą w życie w poniedziałek i będą obowiązywać do 12 lipca. W zgromadzeniach publicznych będzie mogło brać udział maksymalnie 10 osób, natomiast w domach będzie można przyjmować nie więcej niż 5 gości. 

10:07 Węgry

Pięć nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech. Zmarły też dwie osoby chore na Covid-19 - poinformowano w sobotę na rządowej stronie internetowej poświęconej epidemii koronawirusa.

Do tej pory wykryto na Węgrzech 4086 zakażeń koronawirusem, a 570 chorych na Covid-19 zmarło. 2585 osób uznano dotąd za wyleczone.

W szpitalach jest obecnie leczonych 186 chorych na Covid-19, z czego 15 wymaga korzystania z respiratora. Na kwarantannie domowej przebywa blisko 4 tys. osób.


09:41 Rekordowy wzrost zachorowań na świecie

W czwartek odnotowano rekordowe 150 tys. przypadków nowych zakażeń koronawirusem. To najwyższy dobowy przyrost nowych zachorowań. Niemal połowa z nich została odnotowana w obu Amerykach - poinformowało WHO. 


09:03 Szczyt UE ws. pandemii

W komentarzach dotyczących piątkowego posiedzenia Rady Europejskiej z udziałem przywódców państw i rządów, jakie odbyło się w formacie wideokonferencji, francuskie media podkreślają, że "niczego na nim nie osiągnięto, ale trzeba zachować optymizm".

Głównym tematem szczytu była propozycja Komisji Europejskiej w sprawie utworzenia funduszu odbudowy UE po epidemii koronawirusa i dystrybucja środków w ramach tego nowego instrumentu finansowego.

"Dwudziestka siódemka wyznaczyła kolejne spotkanie na lipiec, licząc, że kompromis uda się osiągnąć jeszcze przed wakacjami, ale kontrowersje wciąż są liczne" - czytamy w dzienniku "Le Figaro", którego brukselska korespondentka oceniła, iż wirtualny szczyt był ledwie "rozgrzewką" przed realnym spotkaniem przywódców, do jakiego dojdzie pod koniec lipca. Wtedy też trzeba będzie przekonać kraje z tzw. grupy oszczędnych do większej hojności - jak zaznaczyła.08:44 Loty w czasach pandemii

Koniec ze sprzedażą alkoholu na pokładzie, serwis zredukowany do minimum, obowiązek noszenia masek - to niektóre sposoby stosowane przez linie lotnicze, aby zapewnić bezpieczeństwo sanitarne.

W miarę jak przemysł lotniczy zaczyna odrabiać ogromne straty spowodowane pandemią koronawirusa, linie stanęły przed nowym problemem: jak zapewnić poczucie bezpieczeństwa pasażerom. Początkowo postulowane rozwiązania latania z pozostawieniem połowy miejsc pustych nie przyjęły się, m.in. dlatego, że nie są opłacalne dla firm.

Z tego powodu przewoźnicy sięgają po alternatywne rozwiązania. Standardem stało się obowiązkowe zakrywanie twarzy, wiele linii wprowadziło też nowe zasady wsiadania i wysiadania z samolotu. Część firm, jak np. KLM, easyJet czy Virgin Atlantic, zrezygnowała ze sprzedaży alkoholu i towarów bezcłowych na pokładzie. Wielu innych przewoźników okroiło podawanie posiłków: w przypadku części lotów krótkodystansowych, np. w Lufthansie, pasażerowie mogą liczyć jedynie na wodę podaną przy wejściu do samolotu - wszystko po to, by ograniczyć do minimum kontakt między załogą i pasażerami. Inne linie - np. KLM - posiłki zostawiają na stolikach jeszcze przed wejściem pasażerów na pokład.


08:27 Chrońmy dzieci przed stresem


08:16 Białoruś

676 zakażeń koronawirusem Sars-CoV-2 potwierdzono na Białorusi w ciągu ostatniej doby - podało w piątek ministerstwo zdrowia. Z powodu Covid-19 w kraju tym zmarło sześć kolejnych osób - poinformowano.

Według danych z piątku w kraju zarejestrowano ogółem 57 333 przypadków infekcji. Wyleczyło się 35 275 osób. Liczba ozdrowieńców z ostatnich 24 godzin wynosi 1252.

Od początku epidemii na Białorusi oficjalnie potwierdzono 337 przypadków śmiertelnych, spowodowanych przez Covid-19.

Ogółem przeprowadzono 821,8 tys. testów. W ciągu ostatniej doby badaniom poddano 21 452 osoby. 


07:59 Noszenie maseczek ma kluczowe znaczenie

Noszenie maseczek bardzo skutecznie powstrzymuje przenoszenie się koronawirua wywołującego COVID-19 z człowieka na człowieka - wynika z analizy, którą publikuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Naukowcy pod kierunkiem prof. Renyi Zhanga z Texas A&M University analizowali ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym COVID-19 na podstawie trendów szerzenia się zakażeń oraz działań podjętych na rzecz powstrzymania epidemii w Chinach, we Włoszech i w Nowym Jorku. Jak wyliczyli, stosowanie maseczek na twarz ograniczyło liczbę zakażeń o ponad 78 tys. we Włoszech w okresie od 6 kwietnia do 9 maja i o ponad 66 tys. w Nowym Jorku w okresie od 17 kwietnia do 9 maja.


07:40 Nie żyje zakażony redemptorysta

Nie żyje zakażony koronawirusem redemptorysta z Tuchowa.

75-letni zakonnik był jednym z 46, którzy zarazili się podczas święceń kapłańskich dwa tygodnie temu. Jak poinformował starosta tarnowski - Covid-19 stwierdzono u dwóch kolejnych sióstr zakonnych, które prowadzą miejscowy Dom Pomocy Społecznej. 


07:26 Hiszpania: Młodzi chętniej korzystają z mediów społecznościowych

W czasie pandemii koronawirusa korzystanie z serwisów społecznościowych przez dzieci i młodzież w Hiszpanii wzrosło o 170 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 r. - poinformowała agencja Europa Press, powołując się na badania firmy Qustodio.

Agencja przypomniała, że przez prawie półtora miesiąca dzieci i młodzież w Hiszpanii pozostawały w domach w związku z ogłoszonym w połowie marca stanem zagrożenia epidemicznego. Wskazała, że tak długi okres bez kontaktu z przyjaciółmi i znajomymi doprowadził do większej aktywności młodych Hiszpanów w serwisach społecznościowych.

Z badania wynika, że o ile wiosną 2019 r. średnio z serwisów społecznościowych Hiszpanie w wieku 4-15 lat korzystali średnio 37 minut dziennie, to już rok później, a więc podczas epidemii, około 83 minut.


07:09 Kanadyjczycy ograniczyli wydatki

Kanadyjczycy zaczęli szybko ograniczać wydatki w związku z pandemią koronawirusa i mniej kupowali na kredyt. Najbardziej oszczędzają najmłodsi i najstarsi - pokazują najnowsze dane statystyczne.

Zadłużenie konsumenckie spadło już w pierwszym kwartale br., na początku pandemii - wynika z raportów kanadyjskiego urzędu statystycznego i firmy monitorującej kredyty konsumenckie Equifax Canada.

Jak zauważył Equifax w swoim komunikacie, zadłużenie konsumentów spadło o 0,5 proc. w pierwszym kwartale br. i był to pierwszy spadek zadłużenia od 10 lat. Spadek nie dotyczył kredytów hipotecznych. "Zamknięcie sklepów i restauracji doprowadziło w marcu do zmniejszenia wydatków przez konsumentów. Jednocześnie znacząco spadły wydatki opłacane kartami kredytowymi. Ta tendencja rosła w kwietniu" - powiedział cytowany w komunikacie Bill Johnston, wiceprezes Equifax Canada.


06:55 Polska

Prace nad nowymi, bezpiecznymi szczepionkami mogą trwać nawet 10-15 lat; trudno to zmieścić w roku czy dwóch - mówi wirusolog, dr hab. Ewelina Król. Wraz z zespołem naukowców z Gdańska prowadzi ona prace, których efekty można będzie wykorzystać w potencjalnym preparacie chroniącym ludzi przed SARS-CoV-2.

06:41 Włochy

Bezpłatne tygodniowe wakacje oferuje mała miejscowość w regionie Molise na południu Włoch. To kolejny element promocji niewielkiego regionu, który postanowiono reklamować wykorzystując popularne, żartobliwe włoskie powiedzenie: "Molise nie istnieje".

W związku poważnym kryzysem sektora turystycznego w wyniku pandemii we Włoszech pojawiają się różne inicjatywy, mające na celu jego ożywienie.

Molise, które do niedawna nie było odwiedzane przez turystów, zdobywa coraz większą popularność, także za granicą, gdzie w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie tym niewielkim skrawkiem Włoch. Mieszkańcy Italii ironizują, że "nie istnieje", bo jest tak małe i nieznane.


06:32 Niemcy


W ciągu ostatnich 24 godzin w Niemczech potwierdzono 601 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, 11 zarażonych osób zmarło - poinformował w sobotę Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Oznacza to, że w sumie od początku epidemii Covid-19 w Niemczech zakażenie koronawirusem potwierdzono u 189 135 osób. Łącznie zmarło 8883 zainfekowane osoby.

Dzień wcześniej berliński Instytut informował o 16 zgonach i 770 zakażeniach.

Wśród niemieckich krajów związkowych najwięcej infekcji wykryto dotychczas w Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii i Badenii-Wirtembergii, a najmniej w sąsiadującej z Polską Meklemburgii-Pomorzu Przednim. 


06:25 WHO

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore liczba osób zakażonych koronawirusem na całym świecie wynosi ponad 8,6 mln. Najwięcej infekcji jest w Stanach Zjednoczonych - ponad 2,2 mln. Bariera miliona zakażeń przekroczona została w Brazylii.

Do tej pory w trzech krajach zanotowano ponad 500 tys. przypadków zakażenia. Najwięcej jest w USA - 2 215 567, a kolejne dwa kraje na tej liście to Brazylia (1 032 913 osób) i Rosja (568 292).

W dwóch krajach liczba osób zakażonych przekracza 300 tys. To Indie (ponad 380 tys.) i Wielka Brytania (ponad 303 tys.). Natomiast w pięciu krajach liczba infekcji jest wyższa niż 200 tys.: w Hiszpanii, Peru, we Włoszech, Chile i Iranie.


06:18 Meksyk

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Meksyku przekroczyła 20 tysięcy - poinformowało w piątek wieczorem czasu lokalnego meksykańskie ministerstwo zdrowia. W minionej dobie na Covid-19 w tym kraju zmarło 647 osób. W stolicy o tydzień przełożono znoszenie ograniczeń gospodarczych.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Meksyku stwierdzono 5030 nowych zakażeń. W sumie od początku pandemii w tym kraju koronawirusem zaraziło się 170 485 osób, zmarły 20 394 osoby.


06:15 Francja

Francuski rząd poinformował w komunikacie w nocy z piątku na sobotę, że od poniedziałku otwarte zostaną kina, ośrodki wakacyjne, kasyna i salony gier, które były zamknięte w związku z pandemią koronawirusa.

Decyzje te zostały podjęte na spotkaniu Rady Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego pod przewodnictwem prezydenta Emmanuela Macrona.


06:10 Brazylia

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Brazylii przekroczyła w piątek milion - poinformowało brazylijskie ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 1206 nowych przypadków śmiertelnych Covid-19.

Według danych resortu w Brazylii zakażonych koronawirusem zostało 1 032 913 osób. Natomiast liczba ofiar śmiertelnych zbliża się do 50 tys. - obecnie wynosi 48 954.