Omikron uderzył z ogromną siłą w całą Amerykę. W ciągu zaledwie dwóch tygodni liczba zakażeń koronawirusem na Florydzie wzrosła o 948 proc. - podał dziennik "Guardian".

"Wysoce zakaźny wariant Omikron napędza ogromną falę infekcji i hospitalizacji w całych Stanach Zjednoczonych. Liczba przypadków Covid-19 na Florydzie wzrosła o 948 proc. w ciągu zaledwie dwóch tygodni" - pisze "The Guardian".

Brakuje testów na obecność Covid-19

Reuters podał, że w ciągu ostatnich siedmiu dni w całym kraju odnotowano podwojenie infekcji do średnio 418 tys. dziennie. W opinii ekspertów faktycznie może ich być o wiele więcej. Nie wszyscy jednak poddają się testom na obecność Covid, a na niektórych obszarach ich brakuje. 

Między innymi mieszkańcy Florydy czekali na testy godzinami w kilometrowych nieraz kolejkach. Niektórzy lokalni ustawodawcy, w tym senator stanowy Shevrin Jones, oskarżali o niedostatki stanowy departament zdrowia i gubernatora Rona DeSantisa. 

Covid-19 będzie chorobą cykliczną?

Zdaniem dziennika "New York Timesa", powołującego się na ekspertów, Omikron jest stosunkowo łagodnym, choć wysoce zakaźnym wariantem Covid-19

"Wciąż jednak będzie przynosił straszne szkody wśród nieszczepionych i w USA i na całym świecie" - przewiduje nowojorska gazeta, dodając, że niektórzy Amerykanie z obniżoną odpornością biorą czwartą lub piątą dawkę choć nie jest jasne, czy jest to bezpieczne i skuteczne. 

Dyrektor ds. szczepień w szpitalu dziecięcym w Bostonie dr Ofer Levy prognozuje, że Covid-19 będzie długoterminową rzeczywistością, ale spowoduje już mniejsze zniszczenia. Stanie się chorobą cykliczną.