Pierwszy na świecie test badający podatność na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może być gotowy już w przyszłym tygodniu. Prace nad testem prowadzone są w Centrum Badań DNA w Poznaniu.

Test poznańskich specjalistów ma wykrywać uwarunkowane genetycznie, dotyczące większego narażenia na koronawirusa SARS-CoV-2 oraz cięższego przebiegu Covid-19.

To pierwszy taki test genetyczny na świecie - podkreślił w rozmowie z PAP Jacek Wojciechowicz, prezes zarządu i szef działu Badań i Rozwoju Centrum Badań DNA w Poznaniu. Umożliwi on wykrywanie większej podatności i ostrzejszego przebiegu choroby; określi, jakie osoby mogą wymagać hospitalizacji i mają gorsze rokowania. To powinno pomóc lekarzom w diagnozowaniu i leczeniu choroby - dodał.

Naukowcy proponują połączenie testów na obecność koronawirusa z tzw. typowaniem HLA (układem tzw. zgodności tkankowej). Na tej podstawie - jak twierdzą - można sprawdzić, kto jest bardziej narażony na ciężki przebieg COVID-19, a kto - zdecydowanie mniej.

Wojciechowicz powiedział PAP, że test pozwoli zbadać kilka mutacji genów związanych z podatnością na koronawirusa, jakie dotąd poznano i opisano, a które można analizować w ramach jednego badania.

Określone mutacje wykryto, badając pacjentów z Covid-19, którzy mieli cięższy przebieg choroby. Badania w tym zakresie prowadzono w Chinach i Stanach Zjednoczonych. My łączymy w jednym teście wszystkie doniesienia naukowe na ten temat - wyjaśnił. 

Jak będzie wyglądał taki test?

Do wykonania testu potrzebny będzie tylko materiał biologiczny - wymaz z wewnętrznej strony policzka. Wynik dostępny będzie już po dwóch dniach.

Ten test genetyczny będzie wdrożony w ciągu najbliższych kilku dni, w przyszłym tygodniu, najpóźniej w następnym. Oczekujemy, że będzie miał ogromne znaczenie przy decydowaniu o procedurze podejmowanej przez służby medyczne podczas leczenia pacjentów - stwierdził Wojciechowicz. Lekarze będą mieli informacje o aktualnym etapie infekcji. Już we wczesnej fazie choroby będą mogli podejmować decyzję o hospitalizacji - dodał.

Szef Centrum Badań DNA w Poznaniu zauważył, że po wdrożeniu szczepionki na COVID-19, przebadane genetycznie osoby z potwierdzonymi typami HLA wysokiego ryzyka powinny otrzymywać ją w pierwszej kolejności. Wiedza, którą będziemy posiadać dzięki tym testom, zacznie ograniczy śmiertelność spowodowaną chorobą COVID-19 - ocenił.