Rząd ma wnieść do Sejmu projekt ustawy o obniżeniu czynszów dla najemców w galeriach handlowych - ustalili dziennikarze RMF FM. To będzie dużą ulgą dla właścicieli sklepów i dużym problemem dla właścicieli galerii.

W projekcie zostanie wprowadzona zasada, że to właściciele galerii handlowych będą musieli obniżyć swoim najemcom czynsz.

Za okres od połowy marca do końca trwania stanu pandemii ten czynsz ma być obniżony o 80 procent. Potem przez 3 miesiące po ustaniu stanu pandemii ten rabat ma wynosić 50 procent - wylicza dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda.

"Bardzo łatwo jest rozdawać cudze pieniądze, bardzo łatwo jest pomagać innym za cudze pieniądze" - ostro komentuje Krzysztof Poznański z Polskiej Rady Centrów Handlowych. To dlatego, że całe to wsparcie dla sklepikarzy w galeriach mają sfinansować właściciele galerii, którzy żadnej rekompensaty za to nie dostaną.

Luzowanie obostrzeń, ale nie wszędzie

Od poniedziałku zostaną złagodzone restrykcje związane z pandemią koronawirusa - ale nie wszędzie. Dotychczasowe obostrzenia zostają utrzymane w pięciu województwach. W jedenastu województwach od poniedziałku nastąpi powrót do hybrydowego nauczania w klasach 1-3. Otwarte tam zostaną także m.in. zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.

Obostrzenia, które wszędzie pozostają bez zmian

  • Wszędzie żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie. Uczniowie starszych klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.
  • Centra i galerie handlowe - tak jak obecnie - pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
  • W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób. Jest to jedna osoba na 15 m2 - w sklepach do 100 m2 oraz jedna osoba na 20 m2 - w sklepach powyżej 100 m2.
  • miejscach kultu religijnego obowiązuje limit, zgodnie z którym na jedną osobę musi przypadać 20 m2.
  • Bez zmian pozostaje także obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
  • Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
  • Hotele pozostają zamknięte do 3 maja
  • Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria