W wygłoszonym w poniedziałek orędziu do narodu prezydent Emmanuel Macron przedłużył wprowadzoną z powodu epidemii koronawirusa kwarantannę do 11 maja. Poinformował, że po tym czasie władze będą stopniowo otwierać szkoły i żłobki, a firmy zaczną wracać do normalnego trybu pracy.

W czwartym orędziu do narodu od czasu wybuchu epidemii francuski prezydent zapowiedział, że w ciągu 15 dni rząd przedstawi plan wyjścia z kwarantanny i organizacji życia społecznego po 11 maja.

Do 11 maja granice z krajami pozaeuropejskimi pozostaną zamknięte - oznajmił Macron.

Żłobki i szkoły będą stopniowo otwierane od 11 maja. Jednak studenci nie będą już mogli fizycznie uczestniczyć w zajęciach przed wakacjami - poinformował Macron.

Zbyt wiele dzieci w biedniejszych dzielnicach jest pozbawionych edukacji. Kryzys pokazał duże nierówności w sytuacji mieszkaniowej obywateli, jak i w dostępie do dobrej edukacji - powiedział prezydent.

Macron ogłosił plan pomocy dla najbiedniejszych rodzin z dziećmi, aby umożliwić im zaspokojenie podstawowych potrzeb. Obiecał także, że studenci będący w trudnej sytuacji materialnej również otrzymają pomoc.

Miejsca użyteczności publicznej, w tym restauracje, kawiarnie, hotele, kina i teatry pozostaną nadal zamknięte. Festiwale i koncerty zostaną odwołane co najmniej do połowy lipca - zakomunikował prezydent. Sytuacja w tym zakresie od połowy maja będzie analizowana każdego tygodnia - zapowiedział.

Prezydent oznajmił, że szpitale i domy spokojnej starości mogą organizować wizyty u chorych przy poszanowaniu zaleceń medycznych.

Pomoc gospodarcza i powszechne testy

Macron obiecał utrzymanie mechanizmu częściowego bezrobocia, z którego korzysta obecnie około 8 mln Francuzów. Osobom wykonującym tzw. wolne zawody oraz rzemieślnikom prezydent obiecał wsparcie z funduszu solidarności.

Zapowiedział wsparcie dla firm i pracowników, a także przesuwanie terminów spłat ich zobowiązań wobec banków.

Wkrótce zostanie wprowadzony szczegółowy plan dla najbardziej dotkniętych kryzysem sektorów gospodarki, takich jak turystyka, hotele, gastronomia, kultura; zostaną wprowadzone specjalne narzędzia w celu ich wsparcia - obiecał prezydent.

Będziemy żyli z wirusem przez kolejne miesiące - podkreślił Macron, obiecując po 11 maja testy na obecność koronawirusa wszystkim, którzy będą mieli symptomy choroby. Obiecał również, że maseczki medyczne będą dostępne dla wszystkich mieszkańców.

Macron zapowiedział wdrożenie aplikacji mobilnej, dzięki której będzie można ustalić, czy ktoś miał kontakt z osobą zakażoną. Stosowanie tego rozwiązania - zaznaczył - będzie możliwe tylko za zgoda obywateli.

Ta epidemia nie może osłabić naszej demokracji, ani wpływać na nasze wolności - zaznaczył prezydent, dodając, że Francuzi pozostali w obliczu kryzysu zjednoczeni i solidarni.

Macron podziękował rodakom za wysiłek i wytrwałość, służbie zdrowia - za walkę z kryzysem koronawirusowym na pierwszej linii oraz wszystkim, dzięki którym - jak to ujął - państwo może nadal funkcjonować .

Prezydent przyznał, że Francja była " niewystarczająco" przygotowana na epidemię. Ale stawiliśmy temu czoła - powiedział. 

We Francji w ciągu ostatniej doby zmarły 574 osoby zakażone koronawirusem. Dzień wcześniej zmarło 561 chorych. Łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrosła do 14967.

Epidemia we Francji zabiła 9588 osób w szpitalach oraz 5379 - w domach opieki i placówkach medyczno-społecznych - przekazał resort.