"Sytuacja sanitarna jest lepsza, niż oczekiwaliśmy" - stwierdził premier Edouard Philippe, przedstawiając na konferencji prasowej drugi etap planu wychodzenia Francji z izolacji społecznej.

Wszystkie wskaźniki epidemiczne są na dobrym poziomie z wyjątkiem regionów Ile-de-France, Majotty i Gujany. Te regiony oznaczone są na mapie epidemicznej kraju jako pomarańczowe, czyli z dużą cyrkulacją koronawirusa - poinformował Philippe.

Szef państwa podkreślił, że koronawirus wciąż jest obecny we wszystkich terytoriach kraju, ale jego rozprzestrzenianie się jest pod kontrolą władz medycznych.

Wolność zatem stanie się obecnie regułą, a ograniczenia jedynie wyjątkiem - zadeklarował.

Zapowiedział jednak, że podtrzymany zostaje obowiązujący zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób, ale zniesione ograniczanie przemieszczania się do 100 km od miejsca zamieszkania.

Premier ogłosił otwarcie od 2 czerwca restauracji i barów na terenie całego kraju z wyjątkiem regionów oznaczonych jako pomarańczowe. W tych regionach restauracje mogą jednak przyjmować klientów na tarasach i w ogródkach.

W regionach zielonych, uznanych za bezpieczne, otwarte zostaną plaże, muzea, baseny i teatry.

Kina mają być otwarte po 22 czerwca, podobnie jak dyskoteki, sale koncertowe i stadiony. Nadal obowiązuje również zakaz uprawiania tzw. sportów kontaktowych w przestrzeni publicznej.

Tymczasem również w regionach pomarańczowych otwarte zostaną parki i ogrody od nadchodzącego weekendu oraz stopniowo część zamkniętych szkół.

Licea otwierane będą jedynie w regionach zielonych.

Premier zasugerował noszenie maseczek ochronnych, choć nie są one obowiązkowe z wyjątkiem transportu miejskiego.

Philippe poinformował, że do 15 czerwca utrzymane zostaną kontrole na wewnętrznych granicach UE.

Zarekomendował rodakom pobieranie aplikacji StopCovid do śledzenia osób zakażonych koronawirusem, która "nie jest magicznym środkiem przeciwko Covid-19, ale może być użyteczna", jak ujął szef rządu.

Kolejny, trzeci już etap luzowania izolacji społecznej, przewidziany jest od 22 czerwca.