Premier Portugalii Antonio Costa ogłosił, że jego kraj znosi pod pewnymi warunkami nakaz noszenia masek w przestrzeni publicznej, także w pomieszczeniach zamkniętych. Wcześniej rząd w Lizbonie poinformował, że od października znosi obowiązek okazania w certyfikatu covidowego w restauracjach.

W Portugali maseczki ochronne wciąż pozostaną konieczne w środkach transportu publicznego, w domach seniorów i szpitalach, a także w centrach handlowych oraz podczas dużych imprez.

"Maska ochronna będzie wciąż wymagana wszędzie tam, gdzie nie występuje 2-metrowy odstęp pomiędzy osobami" - poinformował premier Antonio Costa, przypominając, że od prawie dwóch tygodni maski nie są obowiązkowe na świeżym powietrzu.

Premier, odnotowując, że już ponad 86 proc. Portugalczyków zostało zaszczepionych przynajmniej jedną dawką preparatu przeciwko Covid-19, zastrzegł, że ryzyko wystąpienia kolejnej fali pandemii nie minęło.

Dodał, że w październiku należy spodziewać się kolejnego luzowania restrykcji przeciwepidemicznych.

Wcześniej podano, że od kolejnego miesiąca zostanie zlikwidowany nakaz prezentacji dokumentów zaświadczających, że klient restauracji nie jest chory na Covid-19. Przestanie też obowiązywać ograniczenie liczby gości w lokalu.