Patryk Chojnowski (klasa 10) po raz drugi w karierze zwyciężył w indywidualnym turnieju paraolimpijskim w tenisie stołowym. W finale w Tokio pokonał Francuza Mateo Boheasa 3:0 (11:8, 11:5, 12:10). To dziesiąty medal, w tym drugi złoty, dla Polski w japońskiej stolicy.

Poprzednio Patryk Chojnowski wywalczył złoto w igrzyskach paraolimpijskich w Londynie, zaś po srebro sięgnął w Rio de Janeiro.

Polacy będą mieli szansę na jeszcze jedno złoto w Tokio w tenisie stołowym, bowiem w poniedziałek w finale wystąpi grający na wózku Rafał Czuper (klasa 2). Zmierzy się z Francuzem Fabienem Lamiraultem.

Brązowe krążki wywalczyli: 

  • Karolina Pęk (9), 
  • Natalia Partyka (10),
  • Maksym Chudzicki (7).

Najbardziej utytułowana z grona biało-czerwonych jest Partyka, która indywidualnie triumfowała cztery razy w paraolimpiadzie. W tej imprezie debiutowała w Sydney w 2000 roku w wieku 11 lat.

10 medali dla Polaków

W tokijskich zawodach paraolimpijskich (rywalizacja potrwa do 5 września) biało-czerwoni zdobyli już 10 medali (2-2-6)

Jeden krążek prawdopodobnie zostanie jednak odebrany. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy zajęli trzecie miejsce na 4000 m.

Przed Chojnowskim po złoto sięgnęła lekkoatletka Róża Kozakowska w rzucie maczugą w klasie F32. Rezultat 28,74 m jest rekordem świata.