Premier Donald Tusk nie zamierza kupić pamiątek po swoim dziadku Józefie Tusku. 24 maja w warszawskim domu aukcyjnym wystawione zostaną m.in dokumenty z czasów wojny i skrzypce. Józef Tusk był cenionym lutnikiem. W 2005 r. historia "dziadka z Wehrmachtu" zdominowała kampanię wyborczą.

Pamiątki po Józefie Tusku wystawia na sprzedaż warszawski antykwariat LAMUS.

Jak czytamy w katalogu, dziadek premiera Polski, Józef Tusk, to marynarz, urzędnik kolejowy i lutnik. O dziadku Donalda Tuska wiadomo także, że w czasie II Wojny Światowej został wcielony do Wehrmachtu.

Na aukcji wystawiony zostanie zbiór 17 dokumentów, fotografii i przedmiotów osobistych. Wśród nich są skrzypce wykonane przez Józefa Tuska, zaświadczenie o przedwojennej przynależności do mniejszości polskiej w Gdańsku, ale też niemiecka karta zaopatrzeniowa i legitymacje potwierdzające pobyt w niemieckich obozach koncentracyjnych.

Pamiątki te wystawia na sprzedaż dalsza rodzina Donalda Tuska. On sam nie jest zainteresowany ich kupnem.

Aukcja odbędzie się 24 maja, dzień przed eurowyborami, w czasie ciszy wyborczej. Udział premiera niechybnie odnowiłby historię dziadka premiera, który wcielony do Wehrmachtu nosił niemiecki mundur.

Przypomnijmy, że W 2005 r. historia "dziadka z Wehrmachtu" zdominowała kampanię wyborczą. Wszystko za sprawą Jacka Kurskiego, wówczas członka sztabu Kaczyńskiego.

(j.)