17 protestów wyborczych po wyborach do europarlamentu trafiło do tej pory do Sądu Najwyższego - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Termin składania skarg mija jutro o północy. Dotychczasowe protesty dotyczą samego przebiegu głosowania, a także liczenia głosów i działania komisji wyborczych.

​PiS chce unieważnienia wyborów do PE

PiS skieruje do Sądu Najwyższego protest wyborczy przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego - poinformowała Anna Sikora, która kierowała w PiS zespołem ds. monitorowania wyborów. W proteście PiS przytacza wiele nieprawidłowości, do których miało dojść przy liczeniu głosów. Zebrał je... czytaj więcej

Skargi składały osoby prywatne, ale także lokalne organizacje i stowarzyszenia. Sąd Najwyższy odrzucił już dwa wnioski ze względów formalnych - okazało się, że zostały złożone jeszcze przed podaniem oficjalnych wyników. Jeden z protestów nie jest podpisany, ale - jak usłyszał nasz reporter - zostanie jednak rozpatrzony. 

Skargę nadesłała też jedna z komisji wyborczych - w formie protestu poinformowała, że sama dopuściła się nieświadomego i niezamierzonego błędu w trakcie eurowyborów.

PiS chce unieważnienia wyborów

Unieważnienia wyborów do Parlamentu Europejskiego chce Prawo i Sprawiedliwość. Partia skierowała protest wyborczy do Sądu Najwyższego. Wybory odbyły się z naruszeniem przepisów europejskich i krajowych, przeprowadzone zostały w niechlujny sposób, urągający dobrym praktykom, bez szacunku dla wyborców oraz członków obwodowych komisji wyborczych i mężów zaufania - powiedziała Anna Sikora, która kierowała w PiS zespołem ds. monitorowania wyborów.

PiS przypomina m.in. zdarzenie z obwodowej komisji wyborczej w Warszawie, której członkowie opuścili lokal bez wywieszenia na drzwiach protokołu z głosowania. Takich przypadków - jak powiedziała Sikora - było więcej. Podobna sytuacja, jej zdaniem, miała miejsce w ok. 40 komisjach, w powiecie krakowskim, w Żywcu i Kętrzynie. Przytoczyła też inne nieprawidłowości - m.in. otwarte urny w niektórych lokalach wyborczych.

Pełne wyniki wyborów: Platforma minimalnie przed PiS

Platforma Obywatelska dostała w eurowyborach 32,13 proc. głosów - podała Państwowa Komisja Wyborcza. Prawo i Sprawiedliwość poparło 31,78 proc. głosujących. czytaj więcej

Oficjalne wyniki wyborów

Najwięcej głosów w eurowyborach dostała Platforma Obywatelska - 32,13 procent. Prawo i Sprawiedliwość poparło 31,78 proc. głosujących. Poparcie dla kolejnych partii rozłożyło się następująco: SLD-UP - 9,44 proc., Nowa Prawica - 7,15 proc., PSL - 6,80 proc. Progu wyborczego nie przekroczyły pozostałe ugrupowania: m.in. koalicja Europa Plus Twój Ruch, Polska Razem Jarosława Gowina, Solidarna Polska i Ruch Narodowy.

(mal)