Ukraińska reprezentacja na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej będzie grać w strojach, na których widnieje napis: "Chwała Ukrainie! Bohaterom chwała!" - poinformował w piątek jej rzecznik. W czwartek UEFA nakazała usunięcie z koszulek drugiej części hasła. Później szef Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej Andrij Pawełko poinformował o kompromisie z UEFA – sporne hasło "Bohaterom chwała!" zostanie na strojach piłkarzy, ale będzie zakryte.

Ten strój był zatwierdzony przez UEFA. (...) I tak, zamierzamy grać w tym stroju na Mistrzostwach Europy - powiedział rzecznik reprezentacji Ołeksandr Hływynskyj.

Osiągnięto kompromis

Znajdujące się na wewnętrznej części koszulki hasło "Bohaterom chwała", o którego usunięcie wnioskowała Rosja, ma zostać zakryte emblematem. Znajdzie się na nim mapa Ukrainy, tryzub i jeszcze jedno hasło "Chwała Ukrainie". Strój w tej formie będzie tylko na czas rozgrywek w ramach ME 2021.

Pawełko poinformował też UEFA o tym, że te hasła są oficjalnymi symbolami ukraińskiej piłki nożnej.

W niezmienionej formie pozostaną miliony koszulek dla fanów - przekazał.

Sprzeciw wniosła Rosja

Z wnioskiem o zmianę wyglądu ukraińskich koszulek wystąpiła Rosja. W czwartek UEFA uznała, że hasło "Bohaterom chwała" ma charakter polityczny, co jest niedopuszczalne podczas zawodów sportowych.

Argumentowali, że podwójna formuła "Chwała Ukrainie! Chwała Bohaterom" zaczerpnięta z patriotycznej pieśni, stała się hasłem bojowym podczas prozachodniego powstania ludowego w Kijowie na Majdanie w 2014 roku, które obaliło wspieranego przez Kreml prezydenta Wiktora Janukowycza.

Biuro ukraińskiego prezydenta w komentarzu dla Ukraińskiej Prawdy podkreśliło, że hasło "Chwała Ukrainie" na koszulkach jest "całkowicie słuszne i nie może wywoływać żadnych zastrzeżeń".

"I kiedy każdy Ukrainiec, który jest prawdziwym patriotą swojej ojczyzny, słyszy "Chwała Ukrainie!", to na poziomie podświadomości pojawia się odpowiedź: "Bohaterom chwała". Te frazy są zapisane w duszy każdego Ukraińca" - dodało.

"Chwała Ukrainie! Bohaterom chwała!" oficjalnym powitaniem ukraińskich służb

W 2018 roku hasło "Chwała Ukrainie" oraz odpowiedź "Bohaterom chwała" stały się oficjalnym powitaniem w ukraińskim wojsku i policji.

Powitanie to stosowane było w czasach Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN).

Współcześnie powitanie kojarzy się w tym kraju przede wszystkim z prozachodnią rewolucją godności z przełomu lat 2013 i 2014 oraz używane jest na froncie walk z separatystami prorosyjskimi w Donbasie.

Ukraina na ME występuje w grupie C, która swoje mecze rozgrywać będzie w Amsterdamie i Bukareszcie. Rywalizację rozpocznie w niedzielę spotkaniem z Holandią. Następnie zmierzy się z Macedonią Północną i Austrią.