W przeddzień rozpoczęcia mistrzostw Europy UEFA nakazała kierownictwu ekipy Ukrainy wprowadzić zmiany na koszulkach piłkarzy i usunąć z nich napis "Chwała naszym bohaterom". Domagała się tego ekipa Rosji.

Uznano, że hasło "Chwała naszym bohaterom" ma charakter polityczny, co jest niedopuszczalne podczas zawodów sportowych.

Jednocześnie UEFA odrzuciła żądanie Rosji dotyczące usunięcia widniejącej na koszulce mapy Ukrainy obejmującej Krym, który został w 2014 roku zaanektowany.

Na koszulce są także zaznaczone tereny wschodniej Ukrainy kontrolowane aktualnie przez prorosyjskich separatystów. Ich usunięcia także chciała Rosja.

UEFA uznała jednak, że są to tereny uznawane na arenie międzynarodowej za należące do Ukrainy, dlatego wniosek Rosji nie znalazł akceptacji.


Sprzeciw Rosji - czego dotyczył

Rosja wystąpiła do UEFA o zmianę wyglądu koszulek piłkarzy Ukrainy, gdyż podwójna formuła "Chwała Ukrainie! Chwała Bohaterom" zaczerpnięta z patriotycznej pieśni, stała się hasłem bojowym podczas prozachodniego powstania ludowego w Kijowie na Majdanie w 2014 roku, które obaliło wspieranego przez Kreml prezydenta Wiktora Janukowycza.

Żądając zmiany Rosja sugerowała, że te hasła kojarzą się z ugrupowaniami nacjonalistycznymi z II wojny światowej, które walczyły ze Związkiem Radzieckim. Ten argument Rosyjski Związek Piłki Nożnej mocno akcentował w wysłanym we wtorek piśmie do UEFA.

Ukraina w grupie C w niedzielę rozpocznie rywalizację na ME meczem z Holandią. Następnie zmierzy się z Macedonią Północną i Austrią. Rosja jest w grupie B, w sobotę zagra z Belgią, później z Finlandią i Danią.

Oba zespoły Rosja i Ukraina najwcześniej mogą się spotkać ze sobą w ćwierćfinale.