Kilkaset tysięcy uczniów w całej Polsce przystąpiło dziś do testu z języka obcego - trzeciej, ostatniej części obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego 2018. Najwięcej - ponad 87 proc. gimnazjalistów - pisze test z angielskiego. Wszystkie arkusze i odpowiedzi będą na bieżąco pojawiać się na naszej stronie internetowej.

Kilkaset tysięcy uczniów w całej Polsce przystąpiło dziś do testu z języka obcego - trzeciej, ostatniej części obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego 2018. Najwięcej - ponad 87 proc. gimnazjalistów - pisze test z angielskiego. Wszystkie arkusze i odpowiedzi będą na bieżąco pojawiać się na naszej stronie internetowej.
Dziś egzamin z języka obcego /Krzysztof Kot /RMF FM

Egzamin ze znajomości języka obcego jest jedną z trzech części egzaminu gimnazjalnego. W środę uczniowie pisali jego pierwszą część - egzamin z wiedzy humanistycznej, a w czwartek - egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. 

Za gimnazjalistami egzaminy z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej

W środę odbył się egzamin dla gimnazjalistów sprawdzający ich wiedzę humanistyczną. Uczniowie najpierw dostali blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. 

>>> POBIERZ ARKUSZ Z WOS-U I HISTORII <<<

Tutaj znajdziecie przykładowe rozwiązania z historii i WOS-u

Następnie była przerwa, po której gimnazjaliści przystąpili do bloku zadań z języka polskiego.

>>> POBIERZ ARKUSZ Z JĘZYKA POLSKIEGO<<<

Tutaj znajdziecie przykładowe rozwiązania z języka polskiego

W czwartek odbył się egzamin z wiedzy przyrodniczej.

>>>POBIERZ ARKUSZ Z PRZEDMIOTÓW PRZYRODNICZYCH<<<

Tutaj znajdziecie rozwiązania z przedmiotów przyrodniczych

Następnie była przerwa, po której gimnazjaliści przystąpili do bloku zadań z matematyki. 

>>>POBIERZ ARKUSZ ZADAŃ Z MATEMATYKI<<<

Tutaj znajdziecie rozwiązania zadań z matematyki

Egzamin gimnazjalny 2018 trwa trzy dni

Tegoroczny egzamin gimnazjalny, tak jak poprzednie, trwa trzy dni. W środę uczniowie zmagali się z zadaniami z obszaru nauk humanistycznych, w czwartek rozwiązywali zadania z części matematycznej, a w dziś sprawdzą swoją wiedzę z wybranego języka obcego nowożytnego.

W tym roku do egzaminu gimnazjalnego zostało zgłoszonych ponad 349 tysięcy uczniów z prawie 7100 szkół. Rozwiążą zadania w ponad 2 milionach wydrukowanych arkuszy!

Największa grupa gimnazjalistów (87,1 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym, a 83,3 proc. zdających przystąpi również do egzaminu z tego języka na poziomie rozszerzonym.

Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym przystąpi 10,4 proc. gimnazjalistów, a do egzaminu na poziomie rozszerzonym - 2,6 proc.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia ‎gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać. To oznacza, że ‎egzaminu nie można nie zdać.‎

To przedostatnia sesja egzaminu gimnazjalnego

Egzamin gimnazjalny 2018 jest przedostatnim, jaki przewiduje polski system edukacji. Od rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018 na mocy nowych przepisów rozpoczęło się wygaszanie gimnazjów. We wrześniu nie powstały już pierwsze klasy w szkołach tego typu.

Uczniowie, którzy w ubiegłym roku skończyli VI klasę szkoły podstawowej, we wrześniu przeszli prosto do VII klasy tej samej szkoły

Ostatnia sesja egzaminu gimnazjalnego zostanie przeprowadzona w roku szkolnym 2018/2019. W tym samym czasie odbędzie się także pierwszy egzamin ósmoklasisty, o którym przeczytacie TUTAJ.

Gimnazja przestaną istnieć od 1 września 2019 roku.