Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał decyzję. Monika Pawłowska obejmie mandat poselski po polityku PiS Mariuszu Kamińskim. "Jeżeli mój klub nie będzie wyrażał zgody na to, żebym do niego przystąpiła, to zostanę posłem niezrzeszonym" - powiedziała Monika Pawłowska.

Marszałek Hołownia wydał decyzję

Spotkałem się z panią poseł Moniką Pawłowską. Pani poseł doręczyła mi osobiście pismo, w którym poinformowała o zgodzie na objęcie mandatu poselskiego. Sprawdziliśmy wszystko pod względem formalnym, wydałem postanowienie o wstąpieniu Moniki Pawłowskiej na to wolne poselskie miejsce. Postanowienie zostało przeze mnie już wysłane do opublikowania w Monitorze Polskim - powiedział Hołownia na konferencji w Sejmie.

Zgodnie z umową, pani poseł podejmie decyzję, czy będzie ślubować na tym posiedzeniu Sejmu czy następnym. Ślubowanie na pewno nie odbędzie się w środę - dodał marszałek.

Po wyjściu na korytarz sejmowy odpowiadała na pytania dziennikarzy.

Jeżeli mój klub nie będzie wyrażał zgody na to, żebym do niego przystąpiła, to zostanę posłem niezrzeszonym - powiedziała Pawłowska.

Na pytanie o to, co ją skłoniło do podjęcia decyzji o objęciu mandatu po Mariuszu Kamińskim, gdy Prawo i Sprawiedliwość mówi, że Mariusz Kamiński jest nadal posłem, odpowiedziała: 

Ja osobiście bardzo cenię sobie ministra Kamińskiego jako człowieka. Ma wysoką kulturę i mam nadzieję - z państwa doniesień to wiem - że będzie startował do europarlamentu. Jeśli będzie startował z Lubelszczyzny, zrobię wszystko, żeby miał ten mandat - zaznaczyła.

Kiedy Monika Pawłowska złoży ślubowanie? Tego nie ustaliliśmy z marszałkiem - mówiła.

Podkreśliła, że "nie z każdą linią partii muszę się zgadzać", a swoją decyzję "konsultowała ze swoimi wyborcami (...) z samorządowcami". Można być w jednym klubie (...) i mieć różne poglądy - dodała.

Informację o decyzji Moniki Pawłowskiej jako pierwsza przekazała Wirtualna Polska.

Komentarz rzecznika PiS

Głos w sprawie zamiaru objęcia przez Monikę Pawłowską zabrał rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek.

"Pani Monika Pawłowska przyjęła 461. nielegalny mandat - mandat, którego de facto i de iure nie ma (vide art. 96 Konstytucji). W związku z powyższym, jako PiS nie możemy jej przyjąć do naszego klubu parlamentarnego" - napisał na X (dawny Twitter).

Pismo od Szymona Hołowni

W sobotę informowaliśmy o tym, że Monika Pawłowska przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych, iż otrzymała od marszałka Sejmu Szymona Hołowni pismo w sprawie mandatu poselskiego po Mariuszu Kamińskim.

W opublikowanym przez byłą posłankę piśmie skierowanym do niej przez marszałka Sejmu czytamy, że "wygasł mandat posła Mariusza Kamińskiego wybranego z listy kandydatów na posłów nr 4 Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość w okręgu wyborczym nr 7 z siedzibą Okręgowej Komisji Wyborczej w Chełmie".

"W związku z powyższym uprzejmie informuję o przysługującym Pani pierwszeństwie do mandatu jako kandydatce z tej samej listy, która w wyborach otrzymała kolejno największą liczbę głosów" - przekazał Szymon Hołownia w piśmie.

"Oświadczenie o przyjęciu mandatu powinno być złożone na moje ręce w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego zawiadomienia" - wyjaśnił. Jak dodał, "niezłożenie oświadczenia w tym terminie oznacza zrzeczenie się pierwszeństwa do obsadzenia mandatu".

Hołownia przekazał w piśmie skierowanym do Moniki Pawłowskiej, że przysługuje jej prawo do złożenia na ręce marszałka, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego zawiadomienia, "oświadczenia o zrzeczeniu się pierwszeństwa do obsadzenia mandatu na rzecz kandydata z tej samej listy, który uzyskał kolejno największą liczbę głosów".

Sobotni komentarz byłej posłanki

Monika Pawłowska w sobotę skomentowała w mediach społecznościowych treść pisma od marszałka Sejmu.

"Dziękując za wszystkie przesłane pytania i wykonane telefony, odpowiadając na wysokie zainteresowanie, informuję, że wczoraj otrzymałam od Marszałka Szymona Hołowni pismo dotyczące objęcia mandatu poselskiego" - napisała była posłanka. Jak dodała, "do piątku odpowiem na pismo Pana Marszałka".

Kim jest Monika Pawłowska?

Monika Pawłowska swoją działalność polityczną zaczynała w Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a w 2019 roku została posłanką z listy Lewicy.

W marcu 2021 roku opuściła klub i przeszła do Porozumienia. W wyborach parlamentarnych z 2023 roku kandydowała do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 7 (Chełm) - tej samej, co Mariusz Kamiński. Nie zdobyła jednak mandatu poselskiego.