Lista zgłoszeń na sędziów Sądu Najwyższego zamknięta! O północy upłynął termin zgłaszania w Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatur na 44 wolne stanowiska sędziowskie - w tym pełną obsadę dwóch nowych izb tego sądu.

Na razie - jak zauważa dziennikarz RMF FM Tomasz Skory - wiemy, że połowa ze znacznie ponad setki zgłoszonych kandydatów to chętni na 16 miejsc w nowej Izbie Dyscyplinarnej. Powodem jej powodzenia mogą być zarobki: o 40 procent wyższe niż i tak okazałe uposażenia sędziów. Znaczące jest również, że do Izby tej garną się niemal wszyscy zgłaszający się prokuratorzy.

Reforma SN – iluzja przyspieszenia, fikcja ułatwień

Uchwalona przez Senat z błędem ustawa sądowa została wczoraj podpisana przez prezydenta i kilka minut później opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy mają przyspieszyć wybieranie nowych sędziów Sądu Najwyższego i obsadę funkcji jego Pierwszego Prezesa. Praktycznie jednak niczego nie... czytaj więcej

Druga w kolejności, jeśli chodzi o popularność, to inna nowa izba: Kontroli Nadzwyczajnej. Do niej kandydatów zgłosiło się dwa razy więcej niż 20 wolnych miejsc.

Największe grupy zgłaszających się to sędziowie, adwokaci i radcowie prawni.

Jak jednak zauważa Tomasz Skory: obecnych sędziów, często autorów podręczników, nie zastąpią raczej autorytety: profesorów i doktorów habilitowanych jest wśród kandydatów ledwo kilkunastu - nawet mniej niż sędziów rejonowych, a więc tych najniższego szczebla.

Ostateczny skład zgłoszonych kandydatów poznamy za kilka dni, kiedy do Krajowej Rady Sądownictwa wpłyną już wszystkie zgłoszenia, które można było wysyłać do niedzieli do północy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

"Sędzia - wyrok na siebie samego" [FELIETON SKOREGO] >>>>


(e)