Z budynku Sądu Najwyższego w Warszawie zniknął banner z napisem "Konstytucja" zawieszony przed miesiącem przez Obywateli RP. W jego miejscu nad wejściem głównym pojawił się inny.

Na nowym banerze widnieje cytat Andrzeja Frycza Modrzewskiego "Sprawiedliwość jest ostoją mocy i trwałości Rzeczypospolitej". Są też daty "1918-2018".

Miesiąc temu na froncie budynku Sądu Najwyższego zawisł kilkumetrowy banner z napisem "Konstytucja". Został tam umieszczony przez Obywateli RP. Zgodę na to - jak ustaliliśmy - wydał kierujący sądem Dariusz Zawistowski.

W trakcie wieszania bannera przed budynkiem Sądu zgromadzili się Obywatele RP. Przed gmachem Sądu Najwyższego obecni byli także przewodniczący Obywateli RP Paweł Kasprzak, rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski oraz legenda antykomunistycznej opozycji Władysław Frasyniuk. 

Kasprzak podczas briefingu prasowego powiedział dziennikarzom, że Sad Najwyższy "dzięki odpowiedzialnej postawie" swoich sędziów trwa jako "niezawisła władza sądownicza wciąż demokratycznej RP"

Rzecznik SN Michał Laskowski potwierdził, że kierownictwo SN wyraziło zgodę na umieszczenie banneru. Zaznaczył, że nie oznacza to brania udziału w sporze politycznym.

Kierownictwo sądu wyraziło zgodę na wywieszenie tego bannera, właśnie dokładnie tego. To wcale nie oznacza, że kierownictwo będzie się zgadzać na wszelkie inne hasła, choćby takie obojętne czy niezabarwione polityczne - podkreślił.

(mpw)