Założyciel Amber Gold w najbliższych dniach trafi z gdańskiego aresztu do placówki w Łodzi lub w jej okolicach. Ma to związek z przejęciem śledztwa ws. parabanku przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi. Taką informację przekazał jej rzecznik Krzysztof Kopania.

Nie wiadomo, kiedy Marcin P. zostanie przeniesiony. Nie potrafię powiedzieć, ale to jest kwestia najbliższych dni. Zgodnie z zasadą rejonizacji tymczasowo aresztowanych, ponieważ śledztwo zostało przejęte przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi, również podejrzany trafi do łódzkiego aresztu śledczego, bądź jednej z pobliskich placówek - wyjaśnił Kopania.      

W poniedziałek do Łodzi z Gdańska ma przyjechać ma dwóch prokuratorów i analityk. W Gdańsku prowadzą oni jeszcze czynności związane z przeniesieniem postępowania - powiedział prokurator. Będą oni wspierać trzech łódzkich śledczych i analityków wyznaczonych do prowadzenia dwóch postępowań dot. Amber Gold. Do łódzkiej prokuratury z Gdańska przewieziono już 65 tomów akt śledztwa. W sumie przesłuchano już ponad 3750 świadków, w tym ponad 3,6 tys. osób pokrzywdzonych. 

Dwie osoby usłyszały zarzuty

Do tej pory zarzuty ws. Amber Gold usłyszały dwie osoby. Chodzi o prezesa spółki, Marcina P., który usłyszał siedem zarzutów. Najpoważniejszy dotyczy oszustwa na znaczną kwotę. Decyzją sądu rejonowego 30 sierpnia prezes Amber Gold został aresztowany. 12 września gdański sąd okręgowy rozpatrywał zażalenie na areszt i podtrzymał decyzję sądu niższej instancji.

Wczoraj 8 zarzutów usłyszała jego żona, Katarzyna P. Dotyczą one nieskładania sprawozdań finansowych spółki, a także składania fałszywych oświadczeń w sądzie. Ponadto prokuratorzy udowodnili kobiecie, że wyłudzała poświadczenia nieprawdy z różnych instytucji. Zarzuty wynikają z ustawy o rachunkowości, Kodeksu spółek handlowych i Kodeksu karnego. Według naszych informacji, na ten moment prokuratorzy nie planują wniosku o areszt dla Katarzyny P. Wobec kobiety zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego i zakazu opuszczania kraju. Katarzyna P. jest mocno związana z różnymi spółkami spod znaku Amber Gold. W co najmniej 6 z nich pełniła kluczowe stanowiska: prezesa, wiceprezesa lub członka rady nadzorczej. Przede wszystkim była znaczącym udziałowcem i założycielką Amber Invest. Od tej spółki zaczęła się działalność piramidy finansowej.

Gdański sąd ogłosił upadłość Amber Gold

20 września Sąd Rejonowy w Gdańsku ogłosił na niejawnym posiedzeniu upadłość Amber Gold. Jak powiedział nam Andrzej Seremet, prokuratura zabezpieczyła majątek Amber Gold - dwie nieruchomości - w Pruszczu Gdańskim i Rusocinie, ponad dwa miliony 300 tysięcy złotych, dwa miliony w euro, 57 kilogramów złota, kilogram srebra i kilogram platyny.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia Amber Gold ogłosiła decyzję o likwidacji, nie wypłacając ulokowanych środków i odsetek tysiącom klientów firmy.