Kamil Stoch zajął 11. miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich na mamuciej skoczni w niemieckim Oberstdorfie. Wygrał Austriak Stefan Kraft.

Na drugiej pozycji uplasował się Słoweniec Peter Prevc, a na trzeciej lider po pierwszej serii Japończyk Ryoyu Kabayashi.

Japończyk był liderem po pierwszej serii, w której uzyskał 224 m. Drugi po skoku na taką samą odległość był Kraft, ale tracił do prowadzącego 4,8 pkt, gdyż miał niższą rekompensatę za wiatr. Trzeci był zwycięzca sobotniego konkursu Słoweniec Timi Zajc - 222 m, ale jego strata do lidera przekraczała już 10 pkt.

W ekipie Biało-Czerwonych najlepiej wypadł w pierwszej serii Kamil Stoch. Osiągnął 219 m i był 10. Piotr Żyła wylądował na 206. metrze i plasował się na 20. pozycji, a Aleksander Zniszczoł miał próbę na 204,5 m i był sklasyfikowany na 21. pozycji.

W finale ponownie bardzo dobrze wypadł Stoch. Uzyskał 221,5 m, od sędziów otrzymał doskonałe noty, wszyscy dali mu po 19 pkt. Ostatecznie zajął 11. lokatę, wyrównując najlepsze osiągnięcie w sezonie. Żyła był 21., a Zniszczoł 23.

Fettner oddał najdłuższy skok konkursu

Walkę o podium stoczył Kraft z Kobayashim. Austriak w drugiej próbie wylądował na 217. metrze i wyszedł na pozycję lidera. Japończyk jako ostatni siadł na belce, trafił na niezłe warunki, ale wylądował o dwa metry bliżej od Krafta. W efekcie nie wystarczyło mu to nawet do drugiej lokaty, gdyż musiał uznać wyższość Prevca, który uzyskał 224 m, dostał podobnie jak Stoch od wszystkich sędziów po 19 pkt i z szóstej pozycji po pierwszej serii awansował na drugą.

Triumfator sobotniego konkursu Zajc, trzeci po pierwszej serii w niedzielę, drugi skok miał słabszy. Wylądował na 213. metrze i skończył czwarty.

Królem serii finałowej okazał się Austriak Manuel Fettner. Oddał najdłuższy skok - 229,5 m - i z dziewiątej lokaty na półmetku awansował na piątą.

W kwalifikacjach do konkursu odpadł Dawid Kubacki. Polak upadł, wylądował na 176,5 m i zajął 41. miejsce.

40. zwycięstwo Krafta

Stefan Kraft odniósł dziś 40. zwycięstwo w karierze. Austriak wyprzedził Adama Małysza i Kamila Stocha, którzy mają w dorobku po 39 triumfów.

Najwięcej zawodów Pucharu Świata wygrał Austriak Gregor Schlierenzauer - 53. Drugi jest zmarły w 2019 roku Fin Matti Nykaenen - 46.

Liderem klasyfikacji generalnej jest nadal Kraft. W klasyfikacji lotów na czele są ex aequo Kraft i Peter Prevc.

Z Polaków najwyżej w PŚ jest Zniszczoł - 23., a w lotach na 11. pozycji sklasyfikowany jest Stoch.

W następny weekend skoczkowie będą rywalizować w fińskim Lahti.