"Polski Ład to coś więcej niż program, to propozycja nowej umowy społecznej, z którą chcemy zapoznać Polaków. Chcemy usłyszeć od Polaków, co o nim myślą" - powiedział premier Mateusz Morawiecki przed wyjazdem w trasę, podczas której będzie promował rozwiązania Polskiego Ładu.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to: 

  • 7 proc. PKB na zdrowie, 
  • obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł), 
  • inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, 
  • mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, 
  • emerytura bez podatku do 2500 zł.

"Wiele ustaw jest już gotowych"

Premier Morawiecki objazd rozpoczął od krótkiego spotkania z mediami przed siedzibą PiS, na ul. Nowogrodzkiej. Odnosząc się do pandemii koronawirusa zwracał uwagę, że burza potrafi dokonać bardzo dużych zniszczeń w krótkim czasie, a potem trzeba je odbudowywać latami.

Chcemy pokazać ten nasz program, a właściwie coś więcej niż program, bo to nowa umowa społeczna, (chcemy pokazać - red.) propozycje nowej umowy społecznej wszystkim Polakom - poinformował. 

Chcemy zapoznać Polaków z tą umową, ale jednocześnie jest coś ważniejszego: chcemy usłyszeć od Polaków, co oni myślą, co Polacy myślą o Polskim Ładzie - podkreślił szef rządu.

Polski Ład wyrasta z autentycznego programu solidarności, z głębokiego programu, który niesie też naszą formację, nasz obóz i tworzy konstrukcję, tworzy główne zręby naszego programu - powiedział Morawiecki.

Z tego powodu - jak mówił - w Polskim Ładzie znalazły się propozycje związane ze służbą zdrowia, obniżką podatków dla 18 mln podatników, emeryturą bez podatku do 2,5 tys. zł, a także szeroko zakrojony program mieszkaniowy czy program inwestycyjny.

Wiele ustaw jest już gotowych. Już w tym tygodniu Rada Ministrów będzie je analizowała - poinformował.

Morawiecki wyraził też nadzieję, że dzięki Polskiemu Ładowi: różnego rodzaju stare podziały, różne problemy, które mieliśmy w przeszłości odejdą sobie w niepamięć i razem będziemy mogli skoncentrować się na budowie lepszej przyszłości, lepszej Polski.

Pierwsze województwa lubelskie i podkarpackie

Dziś szef rządu odwiedzi województwo lubelskie oraz podkarpackie. Złoży wizytę m.in. w Szpitalu Powiatowym w Rykach, odwiedzi miejsce budowy szlaku Via Carpatia, czy będzie promował program mieszkaniowy w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.

Z kolei w Rzeszowie planowane jest spotkanie szefa rządu z seniorami, a także z kandydatką PiS na prezydenta tego miasta Ewą Leniart.