"Cieszyłbym się, gdyby Paweł Kukiz złożył podpis pod deklaracją programową Polski Ład i gdyby Zjednoczona Prawica się poszerzyła" - powiedział wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin na antenie Polsat News. Gowin przyznał, że od wielu tygodni trwają rozmowy z środowiskiem Pawła Kukiza.

Mogę powiedzieć tylko tyle, że oczywiście cieszyłbym się, gdyby Paweł Kukiz złożył podpis pod tym dokumentem (deklaracją programową Polski Ład - przyp. RMF FM) i generalnie gdyby Zjednoczona Prawica się poszerzyła - powiedział Gowin.


W sobotę liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali deklarację programową Polski Ład. Po jej podpisaniu prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że wierzy, iż wkrótce znajdzie się pod nią więcej podpisów.

Bardzo, bardzo się cieszę, bardzo, bardzo dziękuje. Dziękuję naszym koalicjantom. Tu jest pięć podpisów. Ja wierzę, że niedługo będzie więcej, że to będzie naprawdę szeroki program, program Zjednoczonej Prawicy, ale coraz bogatszej, coraz mocniejszej. Dziękuję bardzo - powiedział prezes PiS w sobotę, prezentując podpisaną deklarację.

Gowin na antenie Polsat News przyznał, że od wielu tygodni trwają rozmowy z środowiskiem Pawła Kukiza.

Nie jest żadną tajemnicą, że od wielu tygodni trwają rozmowy między Zjednoczoną Prawicą, a konkretnie z jednej strony pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością, z drugiej strony Porozumieniem, a środowiskiem Pawła Kukiza - powiedział wicepremier.

Ocenił on, że co najmniej duża część zapowiedzi, które zostały przedstawione podczas prezentacji Polskiego Ładu, to rozwiązania, "które w naturalny sposób Pawłowi Kukizowi i jego środowisku powinny być bliskie".

Obniżka podatków dla większości Polaków?

Dla 90 proc. Polaków te rozwiązania (przedstawione w Polskim Ładzie - PAP) oznaczają obniżkę podatków, dla 5 proc. są neutralne, dla kolejnych 5 proc. rzeczywiście oznaczają wzrost, ale nie podatków, tylko danin społecznych  - stwierdził Jarosław Gowin.

Podkreślił, że ani mali, ani średni przedsiębiorcy nie będą płacili wyższych podatków, a ci najwięksi będą płacili nie większe podatki, tylko "zaczną wreszcie płacić normalne pieniądze za opiekę zdrowotną".

Podkreślił, że w Polskim Ładzie utrzymane zostały progi podatkowe 17 proc. i 32 proc. Oraz, że podniesiona została kwota, od której wchodzi się w drugi próg z 85 tys. zł do 120 tys. zł.

Gowin poinformował, że przedstawione w Polskim Ładzie projekty to jest plan działania nie tylko do końca tej kadencji parlamentarnej, ale także na kolejne lata.

Dodał, że do wprowadzenia w życie wszystkich propozycji z Polskiego Ładu, potrzebne będzie przyjęcie ponad 100 ustaw.

Same projekty zgłoszone przez Porozumienie to jest kilkadziesiąt ustaw tylko w tym roku - powiedział. Oczywiście będą też ustawy, które są obligatoryjne ze względu na przepisy unijne, dyrektywy unijne, czy ze względu na konieczność realizacji Krajowego Planu Odbudowy - dodał.

Co znalazło się w Polskim Ładzie?

Polski Ład to program społeczno-gospodarczy na okres pocovidowy, a którego fundamenty to m.in.: 7 proc. PKB na zdrowie; podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł; inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, gwarancja państwa wkładu własnego na mieszkanie i emerytura bez podatku do 2500 zł.

Podczas prezentacji Polskiego Ładu, wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz wicepremier, szef Porozumienia Jarosław Gowin i minister sprawiedliwości, prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro podpisali deklarację programową.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Minister rodziny: Trzynastki będą nadal wypłacane