Ogromna zmiana – to słowo najczęściej padało z ust prezesa Prawa i Sprawiedliwości podczas prezentacji programu Polski Ład. Jarosław Kaczyński obiecywał zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych, podwyższenie drugiej stawki podatkowej, zniesienie umów śmieciowych i ułatwienia przy budowie domu do 70 m2 oraz wprowadzenie ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym. Z kolei premier Mateusz Morawiecki mówił o wsparciu młodych rodziców i wprowadzeniu rodzinnego kapitału opiekuńczego. To 12 tysięcy złotych dla każdej rodziny na drugie, trzecie i kolejne dzieci do wykorzystania między 12. a 36. miesiącem życia dziecka. Deklarację programową Polski Ład podpisali wszyscy liderzy Zjednoczonej Prawicy. Poniżej zamieszczamy transmisję z konwencji.


Prezes Kaczyński: Polski Ład ma zrealizować polskie aspiracje

"Wszystko wskazuje na to, że kończy się pandemia. Wierzymy w siłę polskiego państwa, w jego sprawność, wierzymy w rozsądek Polaków i dlatego przedstawiamy Polski Ład" - tak mówi na otwarciu konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes partii Jarosław Kaczyński. Program Polski Ład ma - jak mówił - zrealizować polskie aspiracje. "Polacy są głęboko przekonani, że należy im się takie życie, jak w krajach na zachód i południe od naszych granic. I my chcemy te aspiracje zaspokoić. I w tej chwili jest na to szansa" - stwierdził.

Jarosław Kaczyński rozpoczął od przedstawiania planów poprawy służby zdrowia. Jak mówił, "na służbę zdrowia pieniędzy jest zawsze za mało".

"Zwiększymy wydatki na zdrowie do 7 proc. w relacji do PKB. W 2023 roku osiągną one poziom 6 proc. PKB" - zapowiadał.


Wskazywał na konieczność kształcenia większej liczby lekarzy i pielęgniarek.

"W każdym powiecie będą 24-godzinne dyżury, które będą udzielały pierwszej pomocy" - obiecywał - "Stworzymy mechanizm koordynacji leczenia najcięższych chorób. Sieć onkologiczna, której pilotaż już ruszył, sieć kardiologiczna".

Prezes PiS zapowiedział także podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych.

"Likwidujemy szkodliwy, niesprawiedliwy i degresywny system podatkowy, a z drugiej strony podnosimy kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł. Czyli 65 proc. emerytur, a także najniższa płaca będzie bez podatku" - obliczał.

"Kolejny mechanizm obniżenia podatków to podwyższenie drugiej stawki podatkowej. W tej chwili jest to 85 tys. zł rocznie, a będzie 120 tys. Jest to pierwsza podwyżka od 12 lat" - dodał.

Zapowiedział ponadto zniesienie umów śmieciowych. 

Kaczyński obiecał też "realizację" budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 jedynie na podstawie zgłoszenia, "bez pozwolenia, bez księgi, bez kierownika budowy".

Co z mieszkaniami? PiS ma przedstawić program zwiększający dostępność do finansowania własnego mieszkania. Kaczyński wspomniał o możliwości uzyskania gwarancji bankowej na 100 tys. zł.

"Kiedyś powiedziałem, że jestem dumny z tego, że Prawo i Sprawiedliwość reprezentuje polską wieś i powtarzam te słowa dzisiaj. Tak, jestem z tego dumny" - powiedział prezes PiS i zapowiedział wprowadzenie ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym, a także opracowanie kodeksu rolnego.

Ustawa ma ułatwić załatwienie spraw spadkowych i możliwość przekazania gospodarstwa bez zrzekania się go. Kaczyński obiecywał też "radykalne uproszczenie" biurokracji związanej z produkcją rolną.

Jak chodzi o szkolnictwo, to PiS chce wprowadzić w szkołach średnich naukę historii dwoma nurtami: historię powszechną i historię Polski. Dla każdego z tych nurtów będzie przeznaczone  2-3 godziny w ciągu tygodnia zajęć. 

Premier Morawiecki: Wprowadzimy rodzinny kapitał opiekuńczy - 12 tys. zł do wykorzystania między 12. a 36. miesiącem życia dziecka

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wystąpienie od przypomnienia, że bardzo wiele rodzin doświadczyło bardzo ciężkich chwil z powodu pandemii koronawirusa. "To wielka lekcja pokory dla całego świata. Żyjemy w świecie, który jest bardzo scyfryzowany, ale ten świat przegrał wielką bitwę z wirusem" - powiedział. I zaznaczył: "Idziemy dalej".

Premier Morawiecki zapowiedział nowe źródło finansowania służby zdrowia ze składki liniowej bez możliwości odpisania od podatku.

"Tutaj oprzemy się na nowych źródłach finansowania z nowej składki, która wpłynie, składki liniowej, bez możliwości jej odpisania od podatku, która wpłynie do NFZ wyłącznie po to, aby poprawiać jakość służby zdrowia" - zapowiedział szef rządu.

Drugi filar Polskiego Ładu, jaki wskazał Morawiecki, to bardziej sprawiedliwy system podatkowy. "18 mln ludzi skorzysta na tym systemie i będzie mogło jeszcze bardziej opierać swoje pragnienia, marzenia o lepszą pracę, o wyższe zarobki" - mówił premier.

Jak mówił, emerytury będą bez podatku do 2500 zł. "W kieszeni wszystkich emerytów będzie można zostawić 2000 netto rocznie" - wyliczał. Ponadto wprowadzona ma być możliwość pracy bez podatku dla emerytów. 

Obiecał zniesienie limitu przyjęć do lekarzy-specjalistów. "Znosimy limity do lekarzy specjalistów, aby skrócić kolejki; będzie system mierzenia jakości w służbie zdrowia, chcemy, aby "jak najlepiej zmotywowani" pracownicy służby zdrowia służyli wszystkim Polakom, bo najważniejszy jest pacjent i jego bliscy - zapowiedział.

Rząd, jak mówił premier Morawiecki, zdecydował się, aby wesprzeć rodziców w pierwszych 3 latach po narodzinach dziecka. "Wprowadzimy rodzinny kapitał opiekuńczy - 12 tys. zł do wykorzystania między 12. a 36. miesiącem życia dziecka"- oświadczył. Ten komponent jest dla każdej rodziny na 2, 3 i kolejne dzieci. 

"Wierzymy, że rodzice najlepiej wiedzą, czy wykorzystać te środki na żłobek, na zatrudnienie niani, albo na jakiś inny ważny cel, który pomoże zbudować większą rodzinę i pozwoli zbudować większa Polskę, bo rodzina jest w sercu naszego programu" - dodał.

Zaznaczył, że "to polskie rodziny, mama i tato, dzieci, starsi, rodzeństwo, oni muszą wiedzieć, że nasz program jest dla nich".

Szef rządu zapowiedział wielki program inwestycyjny. "Powstanie Fundusz Inwestycji - 650 mld zł w ciągu 5-7 lat" - wyliczał.

Premier podkreślał, że podstawowym celem filaru dotyczącego mieszkalnictwa jest budowa jak największej liczby mieszkań.

"Wraz z budową jak największej liczby mieszkań, nowych domów, będziemy mogli wypracować także presję cenową w dół, żeby ceny mieszkań nie tylko rosły, żeby ten rynek do pewnego stopnia uwolnić, odbiurokratyzować, uwolnić poprzez inicjatywę" - zapowiedział szef rządu.

Wskazał, że program mieszkalnictwa ma być realizowany z udziałem samorządów, administracji państwa, spółdzielni mieszkaniowych, TBS i wolnego rynku.

"Najlepiej, abyśmy zbliżyli się i przekroczyli barierę 300 tys. mieszkań za kilka lat. Wtedy ten głód mieszkań, który jest podstawową bolączką Polaków będzie wreszcie coraz bardziej zaspokojony" - mówił Morawiecki.

Jak dodał, chce, aby za 10 lat każda polska rodzina mogła powiedzieć, że ma własne, godziwe lokum.

Oglądaj transmisję z konwencji Prawa i Sprawiedliwości:

Polski Ład ma się składać z następujących obszarów:

  • Planu na zdrowie,
  • Uczciwej pracy - godnej płacy,
  • Dekady rozwoju,
  • Rodziny i domu w centrum życia,
  • Polski - naszej ziemi,
  • Przyjaznej szkoły i kultury na nowy wiek,
  • Dobrego klimatu dla firm,
  • Czystej energii - czystego powietrza,
  • CyberPoland 2025,
  • Złotej jesień życia.

Fogiel w RMF FM: każdy pomysł w Polskim Ładzie ma poparcie wszystkich partii w Zjednoczonej Prawicy

Deklarację programową Polski Ład podpisali wszyscy liderzy Zjednoczonej Prawicy.

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel podkreślał w piątek w Popołudniowej rozmowie w RMF FM, że "każdy pomysł w Polskim Ładzie ma poparcie wszystkich partii w Zjednoczonej Prawicy. Pracowaliśmy nad tym wspólnie, byliśmy otwarci na sugestie naszych koalicjantów, przyjmowaliśmy ich rozwiązania".

/
/
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.