Absolutny rekord opadów zanotował w ubiegłym tygodniu Kraków. W czwartek 5 sierpnia stacja pomiarowa w tamtejszym Ogrodzie Botanicznym zarejestrowała opad sięgający 103 litrów na metr kwadratowy: najwyższy od 126 lat!

O "historycznie najwyższej sumie dobowego opadu" w centrum Krakowa doniósł na Facebooku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, cytujący dane od Stacji Naukowej Zakładu Klimatologii UJ "Ogród Botaniczny".

"Stacja w krakowskim Ogrodzie Botanicznym ma bardzo długą serię pomiarową. Z niezweryfikowanych, ale prawdopodobnych danych wynika, że zanotowany wczoraj (5 sierpnia - przyp. RMF) opad 103 mm był najwyższy od 126 lat!" - podał IMGW.

Instytut dodał, że poprzedni rekord dla tej stacji zanotowany został 9 września 1963 roku: wynosił 99 mm i był opadem burzowym, podczas gdy opad czwartkowy miał "charakter rozlewny".

Wodociągi Krakowskie: Na Krzemionkach spadły 103 mm opadu. Roczne opady w Krakowie to poziom 638 mm!

Podobne dane opublikowały Wodociągi Krakowskie.

"W ciągu 24 godzin na niektóre obszary miasta, m.in. Rajsko, Piaski Wielkie, Krzemionki, Ludwinów, osiedle Podwawelskie, Salwator, Kleparz czy Witkowice, spadło ok. 100 mm czy - mówiąc inaczej - 100 litrów wody na każdy metr kwadratowy" - podało przedsiębiorstwo w komunikacie.

Wodociągi zaznaczyły również: "Dla porównania, zgodnie z obowiązującymi standardami, każda sieć kanalizacyjna służąca do odwodnienia terenu projektowana jest na deszcz o określonej częstotliwości występowania (...) i o czasie trwania 15 minut przy wysokości opadu 19 mm".

"Wysokość czwartkowego opadu osiągnęła na Krzemionkach aż 103,01 mm na metr kwadratowy, podczas gdy roczne opady w Krakowie kształtują się na poziomie 638,5 mm!" - podkreśliło przedsiębiorstwo.

Kraków pod wodą. W całym regionie: zalanych ponad 700 domów

Przypomnijmy, czwartkowe ulewy w samym Krakowie i w całej Małopolsce skończyły się potężnymi podtopieniami.

W Krakowie woda przelała się przez wały niewielkiej pobliskiej rzeki Serafa: pod wodą znalazła się część Bieżanowa.

Woda wdarła się także na teren Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla przy ulicy Focha.

W podkrakowskich Zielonkach woda zalała drogę, w Rabie Wyżnej na trasę osunęła się ziemia.

W sumie w całym województwie zalanych zostało nieco ponad 700 budynków i ponad 100 odcinków ulic i dróg.