Mroźna i wietrzna sobota. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed sztormem na Bałtyku m.in. dla środkowej i zachodniej części strefy brzegowej. -15 stopni może pojawić się na termometrach na Podhalu. Na wschodzie i południu Polski prognozowane są opady śniegu. Sprawdźcie najnowszą prognozę pogody.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dotyczy powiatów: kamieńskiego, gryfickiego, kołobrzeskiego, białogardzkiego, koszalińskiego, bytowskiego, kartuskiego, gdańskiego, nowodworskiego, elbląskiego, braniewskiego oraz Koszalina, Trójmiasta i Elbląga.

"Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach do 75 km/h, z południowego zachodu i zachodu" - wskazali synoptycy.

Alert drugiego stopnia wydano natomiast dla powiatów: sławieńskiego, słupskiego, lęborskiego, wejherowskiego i puckiego oraz Słupska. IMGW, prognozuje na tym obszarze "wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 60 km/h, w porywach do 90 km/h, z południowego zachodu i zachodu".

Prawdopodobieństwo silnego wiatru synoptycy oceniają na 80 proc. Ostrzeżenia obowiązują do godzin popołudniowych w sobotę.

Sztorm na Bałtyku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał też ostrzeżenie drugiego stopnia przed sztormem na Bałtyku dla środkowej i zachodniej części strefy brzegowej. Tam wiatr ma wiać w porywach do 8 w skali Beauforta. We wschodniej części strefy brzegowej obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia.

We wschodniej części strefy brzegowej obowiązuje natomiast pierwszy stopień zagrożenia przed silnym wiatrem. Tam wiatr południowo-zachodni do zachodniego wieje z siłą do 6, w porywach do 7 w skali Beauforta.

Ostrzeżenia przed silnym mrozem

Synoptycy wydali ponadto ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym mrozem dla powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego, nowosądeckiego, gorlickiego, sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego.

W powiecie tatrzańskim, jak przekazał IMGW, "prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -10 st. C. do -7 st. C., lokalnie w obniżeniach terenu spadki do -15 st. C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 15 km/h".

Jaka jest temperatura?

Prognoza pogody na sobotę

Jak przekazał Michał Folwarski z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, Polska znajdzie dziś się w zasięgu niżu, którego ośrodek będzie przemieszczał się znad Szwecji w kierunku zachodniej Rosji.

W całym kraju będzie pochmurno - dodał - z opadami różnego rodzaju. Na wschodzie i południu będą to opady śniegu i śniegu z deszczem, także marznącego. Im dalej na zachód, tym opady w większym stopniu będą przechodziły w sam deszcz. W rejonie górskim Karpat możliwy jest przyrost pokrywy śnieżnej do 5 centymetrów. Na krańcach południowych i południowym wschodzie temperatura będzie dochodziła od minus 1 do 1 stopnia Celsjusza. W głębi kraju prognozowane są 2-3 stopnie i do 7-8 stopni na północnym zachodzie. Dokuczać będzie silniejszy wiatr, który w porywach na Wybrzeżu może osiągać do 60 km/h, a nad samym morzem nawet do 90 km/h - powiedział Michał Folwarski z IMGW-PIB.

Jaka pogoda będzie w nocy z sobotę na niedzielę?

W nocy intensywność opadów będzie malała i od północy będą już stopniowo zanikać. W Karpatach możliwy jest przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm. Im dalej na północ, opady śniegu przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i sam deszcz. 

Na północnym zachodzie kraju prognozowane są mgły, lokalnie marznące. Temperatura minimalna wyniesie od -5 stopni na Suwalszczyźnie do 4 stopni na zachodzie kraju. Wiatr stopniowo będzie słabł, ale w południowej połowie kraju chwilami może być porywisty i może dochodzić do 55 km/h.