Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia dla części kraju przed intensywnymi opadami śniegu. Możliwy jest przyrost pokrywy śnieżnej o 40 cm do nawet 55 cm. Alerty trzeciego stopnia dotyczą południa kraju. IMGW wydał też ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.

Niż Robin znad Alp wkracza do Polski. IMGW ostrzega przed niebezpieczną pogodą, szczególnie na południu kraju.

W związku z tym wydano ostrzeżenia trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla województw:

  • małopolskiego (powiaty: gorlicki, limanowski, myślenicki, m. Nowy Sącz, nowosądecki, nowotarski, suski i tatrzański);
  • podkarpackiego (powiaty: brzozowski, jasielski, m. Krosno, krośnieński, leżajski, łańcucki, przeworski, rzeszowski, m. Rzeszów, sanocki i strzyżowski).

W tych miejscach prognozowane są opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 40 do 55 cm, wysoko w Karpatach do 65 cm. "Najbardziej intensywnych opadów należy spodziewać się w sobotę" - przekazano.

Alerty będą ważne od godz. 18 w piątek do godz. 3 nad ranem w niedzielę.

IMGW wydał także ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują one w pasie od Bielska-Białej, przez Kraków, Zamość po Chełm. 

W tych miejscach prognozowane są opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej od 30 do 40 cm, lokalnie na terenach powyżej 600 m n.p.m. do 45 cm. Najbardziej intensywne opady prognozowane są w sobotę w dzień.

Alerty pierwszego stopnia obowiązują w pasie od Wałbrzycha, przez Opole, Częstochowę, Kielce, Lublin po Białą Podlaską. Tam prognozowane są opady śniegu powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej od 15 do 25 cm.

Dziś - jak podaje IMGW - temperatura od -4 stopni na Podlasiu, -1 w centrum do 4 "kresek" nad morzem.

Wiatr na ogół będzie słaby, tylko nad morzem umiarkowany i porywisty. W górach silniejszy - do 70 km/h. Powieje z kierunków zmieniających się; na północy z zachodu, a na południu ze wschodu.

Jaka temperatura?

W nocy z piątku na sobotę temperatura minimalna od -9 stopni na północy, około -4 w centrum, do 2 na wybrzeżu. W górach zawieje i zamiecie śnieżne. Na Pomorzu miejscami oblodzenie nawierzchni i ślisko.

W sobotę słupki rtęci pokażą od -3 stopni na Podlasiu, -1 w centrum, do 3 na wybrzeżu.

W nocy z soboty na niedzielę będzie nadal mroźnie. Od -9 stopni w kotlinach górskich, -7 na północy, do -1 nad morzem. 

W niedzielę temperatura wyniesie od -3 stopni na północnym wschodzie i południu do 2 "kresek" nad morzem. W nocy z niedzieli na poniedziałek silny mróz na terenach podgórskich, tam spadki do nawet -17 stopni.